Antalya’da tepki çeken görüntü: Hayvanseverler ayaklandı

Antalya’da tepki çeken görüntü: Hayvanseverler ayaklandı

111
0
PAYLAŞ

Kepez ilçesine bağlı Göçerler Mahallesi’nde faaliyet gösteren ve içinde birçok eğlence alanı bulunan işletme, son zamanlarda ‘aslan safari’ adı altında uygulamaya başladı.

Antalya’da gerici görüntü: Hayvanseverler isyan etti

Antalya’da gerici görüntü: Hayvanseverler isyan etti

Antalya’da ormanlık alanda eğlence merkezinin kurduğu ve etrafı tellerle çevrili bir kamyonetin ziyaret ettiği ‘aslan safari’ alanına hayvanseverler tepki gösterdi.

Kepez ilçesine bağlı Göçerler Mahallesi’nde faaliyet gösteren ve içinde birçok eğlence alanı bulunan işletme, son zamanlarda ‘aslan safari’ adı altında uygulamaya başladı.

İşletme, sosyal medya hesabından ‘Vahşi dostlarımızla tanışmak için Lion Safari’yi ziyaret edin’ başlıklı bir video paylaşarak uygulamayı duyurdu.

Videoda safariye gelenlerin, etrafı tellerle çevrili bir kamyonette aslanların bulunduğu bölgede dolaşarak, ellerinde maşayla aslanları etle besledikleri görülüyor.

Tel kapalı minibüste aslanlar arasında 20 dakika yürümenin bedeli yetişkinler için 100 lira, 6-12 yaş arası çocuklar için 75 lira, 0-6 yaş arası çocuklar için ücretsiz.

Hayvanseverler, bu yeni uygulamaya, aslanların doğal ortamlarında bulunmadığı ve Türkiye’de aslan parkı adı altında bir ruhsatlandırma yönteminin bulunmadığı gerekçesiyle tepki gösterdi.

Antalya Candost Derneği ise işletmenin ruhsatsız olduğunu belirterek işletmenin denetimi için yetkili kuruluşlara başvurdu.

‘5 DEKORASYON ALANINDA 11 ASLAN BEKLENİYOR’

Alanın açılışını sosyal medyada gördüklerini söyleyen Antalya Candost Derneği Başkanı Arife Yanık, “Hepimiz şaşırdık ve araştırmaya başladık. Türkiye’de ‘aslan parkı’ adı altında herhangi bir ruhsatlandırma şekli bulunmamaktadır. Bunlardan biri bir yavru ve 11 aslan insanların gittiği ve ücretli girişi olan 5 dönümlük bir alanda tutuluyor. Bu aslanların Balıkesir’deki üreme çiftliğinden geldiğini öğrendik. Türkiye’ye çok yabancı bir konu, bu üretim çiftliğinin de ruhsatı var mı; Belli değil” dedi.

‘ÇOK SORUMUZ VAR’

Kamyonetin güvenliği konusunda şüpheleri olduğunu belirten Yanık, “Ziyaretçiler tarlada tel örgü kamyonla geziyor. Araçta bir sorun olursa insanlar orada mahsur kalacak. Hayvanlar kaçarsa, bedelini onları uyutarak ödeyecekler. Bir aslanın günde 10 kiloya kadar et yemesi gerekir. Burada günde 100 kilodan fazla et olmalı. Bu etin nereden geldiği belli değil. “Bir sürü sorumuz var” dedi.

‘YASALSIZ’

Sosyal medyadaki görüntülere hayvanseverlerin tepki gösterdiğini söyleyen Yanık, şu ifadeleri kullandı:

* En büyük sorun buranın ruhsatsız olmasıdır. Burası nasıl ruhsatlandırıldı, ruhsatsız ise nasıl açılmasına izin verildi?

* Bunları öğrenmek için dernek olarak yetkili kurumlara başvurularımızı yaptık. Kanuna aykırı olduğu için hayvanların doğal ortamlarına alınmasını talep ettik.

* Gerçekten şaşırtıcı. Balıkesir’de aslan yetiştirme çiftliği olması çok ilginç. Ülkemizde yasak olan ve sadece hayvanat bahçelerinde bulunabilen vahşi hayvanlardır.

* Özel kişilere verilmesine ve bu şekilde park yapılmasına nasıl izin verildiğini bilmiyoruz. (DHA)

Hayvanseverlerden tarım fuarına tepki ilginizi çekebilir Hayvanseverlerden tarım fuarına tepki

Antalya Balıkesir Eskişehir sosyal medya Türkiye
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK