Avrupa Birliği’nden Türkiye açıklaması

Avrupa Birliği’nden Türkiye açıklaması

36
0
PAYLAŞ

Van’da sınır hattında incelemelerde bulunmak üzere kente gelen Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer Landrut, denetimlerinin ardından Van Valisi Mehmet Emin Bilmez ile basın toplantısı düzenledi.

Avrupa Birliği'nden Türkiye'ye Açıklama

Avrupa Birliği’nden Türkiye’ye Açıklama

Avrupa Birliği’nden Türkiye’ye Açıklama

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer Landrut, çeşitli ziyaretler ve sınır bölgesinde inceleme yapmak üzere Van’a geldi. Landrut, “Türkiye gibi biz de yasadışı göçü önlemek istiyoruz. Ayrıca göç yönetimi kapasitesini artırmak ve güçlendirmek, insan kaçakçılığı, uyuşturucu ve silah kaçakçılığını önlemek istiyoruz.” dedi.

Avrupa Birliği'nden Türkiye'ye Açıklama

Van’da sınır hattında incelemelerde bulunmak üzere kente gelen Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer Landrut, denetimlerinin ardından Van Valisi Mehmet Emin Bilmez ile basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan Landrut, Afganistan’daki olayları ve özellikle yönetimin Taliban’a geçmesiyle birlikte göç ve güvenlik alanındaki durumu yakından takip ettiklerini belirterek, şunları kaydetti:

* Bu zorluklar Türkiye’nin, bölgenin, Avrupa’nın ve dünyanın karşı karşıya olduğu ortak zorluklardır. Bugün Cenevre’de Birleşmiş Milletler himayesinde önemli bir konferans düzenleniyor.

* Bu konferansın amacı, Afganistan’da artan insani ihtiyaç için fon toplamaktır. Bu kapsamda Avrupa Komisyonu, Afganistan’daki Afgan halkına yaptığı insani yardımları artıracağına dair bir açıklama yaptı.

* Bu kapsamda Avrupa Komisyonu, insani yardımı dört katına çıkaracak ve yıl sonuna kadar 200 milyon Euro’yu aşacak. Bu miktar, bireysel üye devletler tarafından verilen taahhütlerle de desteklenecektir.

* İkinci hedefimiz, Türk makamlarıyla paylaştığımız ortak bir hedeftir ve bu, komşu ülkelere Afgan mültecilere koruma sağlamada ve Afganistan’ın komşu ülkelerini destekleyerek onları güvenli bir ortama koymalarında yardımcı olmaktır.

* Türkiye ve Avrupa Birliği, uzun yıllardır göç ve sınır yönetiminde ortak olmuştur. Özellikle bu dönemde doğu sınırında bu konunun daha da önem kazandığını görüyoruz.

* Bu yüzden burayı ziyaret ediyorum. Türkiye gibi biz de yasadışı göçün önlenmesini istiyoruz.

* Ayrıca göç yönetimi kapasitesini artırmak ve güçlendirmek, insan kaçakçılığı, uyuşturucu ve silah kaçakçılığını önlemek istiyoruz.

“DURUMU BURADA GÖRME ŞANSINA ULAŞTIM”

Sınır güvenliği ve göç konusunda daha fazla iş birliği yapmak istediklerini belirten Landrut, şunları kaydetti:

* Geçtiğimiz yıllarda Avrupa Birliği, uluslararası koruma standartlarına uygun sınır güvenliği çalışmaları yürütmesi için Türkiye’ye 350 milyon Euro’dan fazla destek sağladı. Bu bağlamda bu işbirliğini ve desteği sürdürmeye hazır olduğumuzu ifade etmek isterim.

* Değerli valimize ve Türk yetkililerine tekrar bu fırsatı verdikleri için teşekkür ederim. Onlar sayesinde buradaki durumu kendi gözlerimle görme fırsatım oldu.

*Açıklamalarını da dinledim. Bu sayede gelecekte Türkiye’ye yapacağımız destek ve yardımlarımızı en etkin ve en iyi şekilde planlama fırsatı bulacağız.

VALİ BİLEZ: DAHA FAZLA İŞBİRLİĞİ YAPMAMIZ GEREKİYOR

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez şu açıklamalarda bulundu:

* Türkiye Cumhuriyeti olarak ilk hedefimiz her insanın kendi ülkesinde huzur ve güvenlik içinde yaşamını sürdürmesini sağlamaktır.

* Kendi ülkesinde sorunu olanların kendi ülkelerindeki sorunu çözmek için hem Türkiye’nin hem de Avrupa’nın el ele vermesi gerektiğine inanıyorum.

* Hatta yerinden edilmiş insanların ülkelerine dönüşlerinde işbirliği yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Daha fazla işbirliği yapmamız gerektiğine inanıyorum. verilmiş

İTÜ'nün ilk mezununun mezuniyet törenindeki konuşması büyük ilgi gördü: Bu sistemi değiştireceğiz ilginizi çekebilir İTÜ’nün ilk mezununun mezuniyet törenindeki konuşması büyük ilgi gördü: Bu sistemi değiştireceğiz

Afganistan Avrupa Avrupa Birliği Birleşmiş Milletler Euro istanbul İstanbul Teknik Üniversitesi İTÜ Taliban Türkiye uyuşturucu Van
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK