Babacan: Türkiye keyfi yönetim elinde can çekişiyor

Babacan: Türkiye keyfi yönetim elinde can çekişiyor

82
0
PAYLAŞ

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin İstanbul Büyükçekmece ilçe başkanlık binasının açılışında konuştu. Kanal İstanbul Projesi Babacan’ın gündemindeydi.

Babacan: Türkiye keyfi yönetimin elinde ölüyor

Babacan: Türkiye keyfi yönetimin elinde ölüyor

Kanal İstanbul Projesi’nin İstanbul ve Türkiye için yaratacağı sorunları hatırlatan DEVA Parti Genel Başkanı Ali Babacan, bunun “kiralık bir proje” olduğunu savundu. Beklenen İstanbul depremine dikkat çeken Babacan, hükümeti “Türkiye keyfi yönetimin elinde neredeyse ölüyor” sözleriyle suçladı.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin İstanbul Büyükçekmece ilçe başkanlık binasının açılışında konuştu. Kanal İstanbul Projesi Babacan’ın gündemindeydi.

“BUNA ‘RANT İSTANBUL’ denilmeli”

Babacan, “Türkiye keyfi bir yönetim zihniyetinin elinde adeta ölüyor” dedi ve “Hukuksuzluk diz boyu, hesap diz boyu. Yapılan bütün bu yanlışları söylüyoruz. Sık sık ‘Sizin için’ diyoruz. Burada hatan var, burada hatan var’. Ama bir kulağından girip diğerinden çıkıyor. İnatla işi hallediyorlar, kelime anlamıyorlar. Biliyorsunuz kira projesi var. Kanal İstanbul ama aslında ‘Rant İstanbul’ denmesi lazım.Nedir ‘Kötülükten yapacağız’ diyorlar.Şimdi iktidarı bırakacaklarını anlayınca panik içindeler; ‘Bu kirayı nasıl çabuk alırız, nasıl sağa sola dağıtırız, bu kirayı bir an önce nasıl alırız’ demek için acele ediyorlar. Görüyorsunuz, hissediyorsunuz” dedi.

“KAMULAMLAŞMA SÜRECİ NEDEN Acele BAŞLATILDI?”

“Kanal İstanbul için neden bu kadar acele kamulaştırma yapıyorsunuz? Acelen ne?” diye soran Babacan, “Seçime iki yıldan az kaldı, Kanal İstanbul projesi iki senede bitmeyecek, uzun zaman alacak. hükümet şimdi: Bu seçimlerden önce tamamlanması imkansız olan bir projeye neden bu kadar ağırlık veriyorsunuz, neden bu kadar aceleniz var? İstanbul’un kaderi üzerinde büyük etkisi olabilecek bir proje ve görev süreniz bile mümkün değilken?” sorular eklendi.

“BU PROJE İSTANBUL’UN GELECEĞİNİ GERİ DÖNMEZ OLACAKTIR”

Babacan sözlerine şöyle devam etti:

Bu proje İstanbul’un geleceğini geri dönülmez şekilde etkileyecek. Kanal açıldıktan sonra geri dönüş yoktur. ‘İstanbul’la ne yapacaksanız önce işi bilenlerle konuşun. Bilim adamlarına bir soru. Bu projenin deprem yönetimine etkisi ne olacak? Bunu araştırın dedik. Çevresel Etki Raporu hazırladılar; Talimat gelir, ‘Mümkün olan en kısa sürede çıkarın. Bu projeyi yapacağım. Bunu inatla yapacağım, bana raporu getir’ diyor. O raporun nasıl sonuçlanacağı belli…

“KANAL İSTANBUL’DAN KAÇININ”

Bu Kanal İstanbul inatçılığından vazgeçin. Kaynaklarınız olduğu için, paranız var, bu tür kiralık projelere harcayacak kaynaklarınız var; Geri dönün, bir an önce deprem hazırlıklarına harcayın. Ama ne desek de gözler sadece kirada… Uzmanlar yıllardır İstanbul depremini söylüyorlar. Böyle bir tehlike yaklaşıyor. O halde neden kaynakları deprem önlemeye ayırmıyorsunuz, neden bunun için ayırmıyorsunuz? Neden güçlendirme projeleri inşa etmek için kaynak harcamıyor da bu kira projesine milyarlarca dolar harcamayı denemiyorsunuz?”

Ali Babacan Bilim deprem istanbul İstanbul deprem Kanal İstanbul Türkiye
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK