Bakan Akar ‘Koca Yusuf’un kokpitinde

Bakan Akar ‘Koca Yusuf’un kokpitinde

23
0
PAYLAŞ

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın yeni uçuş eğitim yılı, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) komuta kademesi tarafından gerçekleştirilen uçuşla başladı. Akar’ın ilk pilot koltuğuna oturduğu ‘Koca Yusuf’ olarak bilinen A400M uçağı, görev uçuşunu başarıyla tamamladı.

Bakan Akar, ‘Koca Yusuf’un kokpitinde

Bakan Akar, ‘Koca Yusuf’un kokpitinde

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın yeni uçuş eğitim yılı, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) komuta kademesi tarafından gerçekleştirilen uçuşla başladı. Akar’ın ilk pilot koltuğuna oturduğu ‘Koca Yusuf’ olarak bilinen A400M uçağı, görev uçuşunu başarıyla tamamladı.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın yeni uçuş eğitim yılı, 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı’nda düzenlenen törenle başladı. 2021-2022 Uçuş Eğitim Yılı Açılış Törenine, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz eşlik etti.

Bakan Akar törende yaptığı konuşmada, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yurt içinde ve yurt dışında önemli faaliyetler yürüttüğünü belirterek, “Ortak harekatın asli unsurlarından biri olan Hava Kuvvetleri Komutanlığımızın başarılarını herkes biliyor. Hem operasyonel hem de barışı koruma görevlerinde. Sonunda Afganistan’dan tahliye misyonunuzu hem teknik, hem idari hem de uluslararası ilişkiler açısından büyük bir başarı ile gerçekleştirdiniz.”

MİLLETİMİZİ TERÖR BELGESİNDEN KURTARACAĞIZ

Türk Hava Kuvvetleri’nin 110. kuruluş yıl dönümünün kutlandığını hatırlatan Akar, “Dünyanın en köklü hava kuvvetlerinden biri olarak görevlerinizi büyük bir fedakarlık ve kahramanlıkla yerine getirdiniz, yapmaya da devam ediyorsunuz” dedi.

TSK’nın görevlerini en iyi şekilde yerine getirmek için mücadelesini sonuna kadar sürdüreceğini kaydeden Akar, “Ülkemizin ve milletimizin birliği, bütünlüğü, egemenliği ve bağımsızlığı, güvenliği için sonuna kadar mücadele edeceğiz. halkımızın ve sınırlarımızın.”

Akar, TSK’nın Cumhuriyet döneminin en yoğun dönemini yaşadığını belirterek, “En önemli görevimiz terörle mücadeledir. Bu konuda çok çalışıyoruz. Terörist nerede, hedefimiz orası. Son terörist etkisiz hale getirilene kadar teröristlerin peşinden gitmeye devam edeceğiz. Son teröristi etkisiz hale getireceğiz ve asil milletimizi bu terör belasından kurtaracağız” dedi.

DIŞ BAĞIMLILIKTAN GERİ DÖNECEĞİZ

Savunma sanayindeki önemli gelişmelere de değinen Akar, şunları kaydetti:

“Mühimmat, helikopter, insansız hava aracı (İHA), silahlı insansız hava aracı (SİHA), obüs, Milli Gemi (MİLGEM) tasarlıyor, üretiyor ve ihraç ediyoruz. İnşallah yakın zamanda Milli Muharip Uçağımızı inşa edeceğiz ve her şekilde dışa bağımlılıktan kurtulacağız. İnşallah Cumhurbaşkanımızın liderliği, desteği ve teşvikleri ile yüksek teknolojili savunma sanayimizde yerli ve milli oranımızı artıracak, ülkemizin ve milletimizin güvenliğini kendi silahlarımız, araçlarımız ile koruyabileceğiz. teçhizat ve mühimmat. Bunun için çabalıyoruz.”

KAYSERİ’DEN HAVALİMANI

Yeni uçuş eğitim yılının ilk uçuşu, konuşmaların ardından okunan dua ve kurbanların ardından Milli Savunma Bakanı Akar ve TSK komuta kademesi tarafından gerçekleştirildi. Akar, uçuş öncesinde kendisine eşlik eden komutanlarla birlikte 221’inci Filo Komutanlığı’na hareket etti. Burada pilotlarla bir araya gelen Akar, daha sonra uçuş brifingi aldı. Brifingin ardından Akar ve komutanlar, ‘Koca Yusuf’ olarak da adlandırılan A400M uçağına hareket etti. Bakan Akar’ın 1. pilot koltuğunda, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in 3. pilot koltuğunda yer aldığı TSK’nın uçan kalesi, 12’nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı pistinden havalandı.

ESEN 01’DEN PİLOTLARA MESAJ

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz’ün uçuşu sırasında kullandığı jet uçağının eşlik ettiği Koca Yusuf, görev uçuşunu başarıyla tamamladı. Uçuş sonunda personele telsiz üzerinden ‘Esen 01’ çağrı koduyla hitap eden Bakan Akar, şunları söyledi:

“Hava Kuvvetleri Komutanlığımızın yeni uçuş eğitim yılını kutluyorum. Bundan sonra da bugün olduğu gibi emniyet, huzur ve emniyet içinde çalışmayı umuyorum. Bugüne kadar size verilen tüm görevleri en iyi şekilde yaptınız. Gelecekte de aynısını yapacağınıza inancımız tamdır. Özellikle Afganistan’dan son tahliye misyonu bunun en güzel örneğidir. Bunu bu uçaklarla yaptınız. Size güvenimiz tam. Size güvenli görevler diliyorum. Hepinize emniyetli uçuşlar, 2021-2022 Uçuş Eğitim Yılı için bol şans ve bol şans.” (DHA)

Afganistan Genelkurmay Başkanı Terörist Terörist TSK Türk Silahlı Kuvvetleri
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK