Bakan Koca’dan corona salgınıyla ilgili kritik açıklamalar! Mu varyantı İstanbul’da

Bakan Koca’dan corona salgınıyla ilgili kritik açıklamalar! Mu varyantı İstanbul’da

77
0
PAYLAŞ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, öğle saatlerinde sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak “olağan dışı” bir konuşma yapacağını açıkladı. Saat 18.15’te kamera karşısına geçen Bakan Koca’nın açıklamalarından satır başları şöyle;

Bakan Koca'dan korona salgınıyla ilgili kritik açıklamalar!  İstanbul'da Mu varyantı

Bakan Koca’dan korona salgınıyla ilgili kritik açıklamalar! İstanbul’da Mu varyantı

Bakan Koca’dan korona salgınıyla ilgili kritik açıklamalar! İstanbul’da Mu varyantı

Türkiye’de yapılan aşı sayısı 100 milyonu geçerken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, Mu varyantı ile ilgili olarak, “Mu varyantının 2 vakası var. Bunlar İstanbul’da ve takip ediliyor. Yerli aşı ile ilgili olarak, “Türkovaç acil kullanım onayı aşamasına geldi. Ekim ayında seri üretime başlayacağız” diyen Koca, “Okullar tekrar kapanacak mı?” sorusunu da yanıtladı.

Bakan Koca'dan korona salgınıyla ilgili kritik açıklamalar!  İstanbul'da Mu varyantı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, öğle saatlerinde sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak “olağan dışı” bir konuşma yapacağını açıkladı. Saat 18.15’te kamera karşısına geçen Bakan Koca’nın açıklamalarından satır başları şöyle;

* 100 milyon doz, 84 milyona hayırlı olsun. Kocaeli Gebze’de bir hastanede yüz milyonuncu doz aşı yapıldı. 36 yaşındaki hemşehrimize aşıyı yapan arkadaşımıza teşekkür ederim. Yüz milyon doz, ortak ve büyük bir başarının adıdır.

* Milyonlarca kişi yüz milyon doz için karar verdi, harekete geçtik. Yüz milyon doz aşıya katkıda bulunan herkesi tebrik ederiz. Dağ ya da tepe demeden aylarca yaylalara giden, tarlalara giden, aylarca çalışan arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum.

* Aşılama alanında toplumun sevgisini kazanan ve örnek teşkil eden insanlara desteklerinden dolayı şükranlarımızı sunarım. 84 milyona daha güçlü bir dayanışma ve birlik ruhu sağlayabiliriz. Bugün ortak hedefimiz olan toplum bağışıklığı için gücümüzü artırma günüdür.

“100 MİLYON DOZUN ÜZERİNDEYİZ”

* Şu an itibariyle yüz milyon dozun üzerindeyiz. 18 yaş üstü aşılanma oranı yüzde 82. İkinci doz aşı alma oranımız yüzde 63,8. Yüz milyon doz başarısı bizi harika bir sonuca hazırlıyor. Sürü bağışıklığı, aşı dozlarının eksiksizliği ile ilgilidir.

İLK AŞI OLMAYAN KİŞİ SAYISI 11 MİLYONU AŞTI

Henüz ilk doz aşısını yaptırmamış 11,3 milyon insan var. İlk doz aşı tek başına koruma sağlamaz, ilk doz ile aşılama sürecimize başladık.

* İlk doz ilk adımdır. İlk adımdan sonuç bulmak yanlış olur. Bir noktaya daha değinmek istiyorum. Aşılarımızı tamamlar tamamlamaz vücudumuz virüse karşı hemen güç kazanmaz.

“Hastanelerdeki vakaların yüzde 90’ı aşısız”

Ek dozdan sonra 2 hafta geçmelidir. Hastanelerimizde aktif vakaların yüzde 90’ı aşısız veya eksik aşılıdır.

“HATIRLATICI AŞISI 6 MİLYON KİŞİ ALACAK”

* Üç doz aşı olan vatandaşlarımızın vaka sayısı içindeki oranı yüzde 2’nin altındadır. Yaklaşık 6 milyon insanımız hatırlatma aşısı olacak. Gündemimiz Covid-19’a karşı yüz milyon doz başarı.

* Yüz milyon doz aşıya rağmen dün tablodaki vaka sayısı 23 bin 914 oldu. Bilimin kapsamı dışında kalanlar dışında her sorunun cevabı var. Bu soruya cevaben henüz tam doz aşılama oranında yeterli seviyeye ulaşmış değiliz. Toplumun büyük bir kesimi olarak tam dozda sağlanan koruyucu güce sahip değiliz. Tedbirleri eski ciddiyetle sürdürmüyoruz.

* Çözüm, tam doz aşıdır. Sizlere şu önemli noktayı sunmak istiyorum; Aşılarımızı birlikte ve hızlı bir şekilde tamamlamak hepimizin yararınadır. Kimimiz aşılarımızı yaptırır, kimimiz aşılarımızı geciktirirse başarımız düşecektir.

* Hepimizin aşıları tam olmalıdır. Salgına karşı toplumu güçlendirmeliyiz. Bu, yüz milyon dozun önümüze koyduğu hedeftir.

* 13 Ocak’ta başlayan ve bugün yüz milyon doza ulaşan aşı seferberliğinin bugünlere gelmesi için büyük bir güç gerekiyor. Sadece aşı olmak zorunda kalmamalıyız, birbirimize aşıyı hatırlatmalıyız. Toplum dokunulmazlığı için aramızda birlik ve beraberliği tesis edelim. Aşı herkes için riski azaltır. Sizleri birlik ve beraberliğe davet ediyorum.

EVSEL AŞI AÇIKLAMASI

* Yerli aşımız Turkovac acil kullanım için başvuru aşamasına gelmiştir. Turkovac aşılarımız bugün ikinci bir tesiste seri üretime geçebilecek altyapıya ulaştı. Onaylanırsa Ekim ayında seri üretime başlayacağız.

MÜ VARYANT

*Vatandaşlarımız özellikle varyantlar noktasında tedirgin olmamalıdır. Çünkü varyantlarla ilgili koruyucu önlemlerde fark yoktur. Başka bir deyişle, varyantlara karşı aşılanmamız gerekiyor.

* Sosyal bağışıklık oluşana kadar maskemizi ihmal etmemiz, mesafe noktasında hassasiyetimizi korumamız gerekiyor.

*Bizim açımızdan özellikle varyantların varlığı ve nasıl önlem alınması gerektiği bilimsel açıdan önemlidir. Toplulukta yüzde 90’ın üzerinde delta varyantı var. Toplum ağırlıklı olarak delta varyantını taşır.

*Mu varyantı 2 durum vardır. İstanbul’da ve ayakta takip ediliyorlar. Ağır bir vaka olduğu söyleniyor ama bizim takip ettiğimiz vatandaşlarımızda durum böyle değil.

VE KARŞITLIĞI

Bu kelimeyi kullanmak istemiyorum. Aşıyı en çok erteleyenler olabilir. Aşılama oranımız her geçen gün artıyor. Dünyada 8. sıradayız. Önümüzde olan Almanya’yı kısa sürede geçeceğimizi düşünüyorum. Son 3 aydır neredeyse her gün 100 binde en fazla aşı yapılan ilk üç ülke arasında yer alıyoruz. Bu anlamda bir problem olduğunu düşünmüyorum.

SAHTE AŞI AÇIKLAMASI

*Aşıları kimin alması gerektiğini biliyoruz. Kime izin verdiğimizi biliyoruz. Bu aşıyı yaptıran birimleri dijital ortamda yakından takip ediyoruz.

* Bu konuda somut bir suistimal olduğu bilgisi tarafımıza ulaşmamıştır. Bunun hakkında düşünmek istemiyorum. Yapılması gereken uygulamadan, gerçekleşse dahi tereddüt etmeyeceğimizi belirtmek isterim.

ÖĞRETMENLERİN YÜZDE KAÇI AŞIDIR?

*İki doz aşı yaptıran öğretmen sayısı yüzde 77’yi geçti. Tek doz aşı yaptıran öğretmen sayısı yüzde 90’ın üzerinde.

*Hastalığı olanların oranı yüzde 4,4’tür. Şu anda yüzde 95’e yakın aşılı ve koruması olan insanlardan bahsediyoruz. İki doz ile koruma sağlanır.

*Aşı oranının yüzde 94,5’e yakın olduğunu görüyoruz. Önümüzdeki 1-2 hafta içinde bu oranın daha da artacağını ve ikinci dozların tamamlanacağını biliyoruz.

OKULLARDA SINAV YAPILACAK MI?

*Pazartesi gününden itibaren bazı okullarda rastgele tarama testi yapılacaktır.

PCR TESTİ GEREKSİNİMİ

* Bu testler yabancılar için de mevcuttur ve olacaktır. Ya aşılanmış ya da PCR. Vatandaşlarımızın güvenliği için yanında oturan kişinin aşı olup olmadığı son derece önemlidir. Bu anlamda bir problem yok.

*Sayılar her geçen gün artıyor. Önümüzdeki haftalarda bu sayının artacağını düşünüyorum.

*Şu anda herkesten istemiyoruz. Okulda aşılanmamış öğretmenler ve hizmetliler. Şehirlerarası seyahat, sinema, tiyatro, konser gibi alanlar için iki uçak istiyoruz.

*Şu anda çok ciddi bir oran oluşturmuyor ama genişlettiğimizde bu rakamlar giderek artacak. Şu anda kapasite ile ilgili bir sorunumuz yok.

OKULLAR KAPATILACAK MI?

* Yeni dönemde okulları kapatmak istemiyoruz. Çünkü artık aşımız var. Çoğu ders bu anlamda kapatılabilir ama biz mümkün olduğu kadar kapatma taraftarı değiliz.

* Bu nedenle önümüzdeki dönemde de eğitime ara vermeden devam edilmesinden ve vatandaşlarımızın toplumsal bağışıklık oluşturması için aşı oranının artırılmasından yanayız.

*Aşı oranlarında önemli bir orana ulaştığımızı söylüyorum ama toplumsal bağışıklığın henüz kurulmadığını bu nedenle toplumsal bağışıklığın tedbirlerin devam etmesi ve aşısını yaptıran ya da yaptıramayan vatandaşlarımızın aşı olmalarının sağlanması önemli. hızlıca.

9 Eylül 2021 korona verileri açıklandı!  İşte güncel vaka ve ölümler ilginizi çekebilir 9 Eylül 2021 korona verileri açıklandı! İşte güncel vaka ve ölümler Sağlık Bakanı Koca'dan Bilim Kurulu'nun ardından çarpıcı yüz yüze eğitim açıklaması ilginizi çekebilir Sağlık Bakanı Koca’dan Bilim Kurulu’nun ardından çarpıcı yüz yüze eğitim açıklaması

Corona Sağlık Bakanı sosyal medya Türkiye

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK