Balıklar tezgahlarda yerini aldı: Hangi balık nerede, ne kadar?

Balıklar tezgahlarda yerini aldı: Hangi balık nerede, ne kadar?

90
0
PAYLAŞ

Av yasağının kalkmasının ardından “Vira Bismillah” diyerek denize giden balıkçılar ilk ağlarını çekti. İstanbul’daki balık tezgahları boş kalırken, Karadeniz başta olmak üzere diğer bölgelerdeki tezgahlar doldu. Tezgahlarda yerini alan balıkların fiyatları da açıklandı.

Balıklar tezgahlarda yerini aldı: Hangi balık nerede ve ne kadar?

Balıklar tezgahlarda yerini aldı: Hangi balık nerede ve ne kadar?

Balıklar tezgahlarda yerini aldı: Hangi balık nerede ve ne kadar?

Av yasağının kalkmasının ardından “Vira Bismillah” diyerek denize giden balıkçılar ilk ağlarını çekti. İstanbul’daki balık tezgahları boş kalırken, Karadeniz başta olmak üzere diğer bölgelerdeki tezgahlar doldu. Tezgahlarda yerini alan balıkların fiyatları da açıklandı.

Balıklar tezgahlarda yerini aldı: Hangi balık nerede ve ne kadar?

1 Eylül’de balık avlama yasağının sona ermesinin ardından balıkçılar gece 00.00’da ağlarını denize getirdiler. Deniz hasretine doyan balıkçılar, mevsimin ilk balığını tuttu. Başta İstanbul olmak üzere birçok ilde balıkçılar bekledikleri bolluğu yakalayamazken, erken saatlerde balık pazarına giden vatandaşlar da yüzünü güldürmedi.

İSTANBUL’DA İSTAVRİT 15 LİRA’DAN BAŞLIYOR

Gürpınar Deniz Ürünleri Balık satışı yapan Ömer Beter, “Uskumru sezonun ilk balığı olduğu için kutu 250 TL yaptı. Ağırlığı yaklaşık 15-20 TL’ye geldi. Tabi sezon başı olduğu için balıklar biraz daha küçüktür. İnşallah önümüzdeki günlerde daha da güzel balıklar gelecektir. Bugün ilk gün olduğu için tekneler saat 12’den sonra denize açıldı. Bugün çok balık gelmiyor ama ilerleyen günlerde daha bol balık gelmesini bekliyoruz.

Karaköy Balıkçılar Çarşısı’nda son durum hakkında bilgi veren balık pazarı esnafı Hüseyin Kalyoncu; Uskumruyu 35-40 liraya, 350-400 gram çipura ve levrekleri 20 liraya satıyoruz. Biraz büyük 40-45 TL, biraz küçük 17 TL. Karadeniz somonu var. Her biri 50 TL. 1 kilo 300 gramdır. Norveç somonu var. Ağırlığı 90 TL’dir. Dolarla geldiği için pahalı. Hepsi yok. Bir balık haline geldi. Kilosu 50 TL. 200 kutu geldi. Koskoca İstanbul için yeterli değil” dedi.

Avın boş döndüğünü ifade eden Yusuf Durmaz, “Avlar bugün biraz boş döndü. 4 ay yasak vardı. Hava da olumsuz. Balıkçılık 1 hafta sonra rayına oturacaktır. Şimdi istavrit çıktı. Ancak kilosu 500 TL idi. Tabby çıktı. Hepsi çıkmadı. Biraz çıktı ama başka bir yere gönderdiler. 1 hafta sonra palamut bekliyoruz. Mevsimi önce palamut sonra hamsi. Cinekop ve sarı kanat çıkmaya devam edecek. Çok şey bekliyoruz” dedi.

Denizlerde avlanma yasağının kalkmasıyla birlikte toplanan balıklar tezgahlarda yerini aldı. Kilosu en fazla 30 TL’ye alıcı bulan istavrit tezgahları süslerken, balıkçılar palamutun geleceği günü bekliyor. (İHA)

İstanbul Kumkapı‘ daki balık tezgahları da dolu değildi. Balıkçı Şafak Gün, “Sardalya, mezgit ve istavrit geldi. Biraz geldi ama bu zamanla artacak. Sardalya ve istavrit 50 TL, mezgit 60 TL’den satıyoruz. Bu fiyatlar önümüzdeki günlerde yarıya inecek. Önümüzdeki 4-5 ay bol bol balık yiyeceğiz çünkü balık bol görünüyor. Bunun nedeni geçmişte 2 veya 2,5 ay yasaklanmışken bu yıl 4,5 ay yasaklanmış olmasıdır. Bu süreçte balık kolayca yumurtlayabilir. Bu yüzden bu yıl denizde çinkop, hamsi ve palamut bolluğu var. Vatandaşlar balıkları et ve tavuktan daha ucuza yiyecek” dedi.

TRABZON’DA BALIK FİYATLARI AZALDI

1 Eylül’de denizlerde balık avlama yasağının sona ermesinin ardından denize açılan tekneler genellikle istavrit ile dönerken palamutların yüzü gülmüyordu.

Trabzon’da tezgahlarda bol miktarda istavrit bulunurken 2-3 ay öncesine kadar ağırlığı 60 TL’ye kadar çıkan istavritin ağırlığı sezonun başlamasıyla 15 TL’ye kadar düştü.

Balıkçılardan Gökmen Aydın, “Çeşitlerimiz yavaş başlıyor. Deniz suyu sıcak olduğu için balık azdır. Meşe palamudu hala küçük ve hava soğuksa büyüyecek. Kilosu 15-20 TL’ye istavrit satıyoruz. Levrek 60 TL, Levrek 50 TL, Alabalık 35-40 TL, mezgit 50 TL. Geçen sezon balık azdı, bu sezona bakacağız” dedi.

Eylül ayında hangi balık yenir?  Hangi balık hangi ayda lezzetlidir? ilginizi çekebilir Eylül ayında hangi balık yenir? Hangi ayda hangi balık lezzetlidir?

BALIK İZMİR’DE TECRÜBELİ OLDU

İzmir Buca Balık Pazarı balıklarla dolup taşıyor. Şehir protokolü, denizin ilk ürünlerini balıkçılardan alırken bereketli bir sezon diledi. Balığın her bütçeye uygun olması durumunda ise 3 bin lira fiyatla 7 kiloluk fangri balığı da dikkat çekti.

Balıkçı Soner Candemir, “Allah bin bereket versin. Sezon iyi başladı, daha da iyi olmasını bekliyoruz. Geçen sezondan daha iyi bir sezon olmasını istiyoruz. Havaların soğumasıyla balık fiyatları daha da düşüyor. Sezonun açılmasıyla vatandaşlar yaz aylarına göre daha uygun fiyatlarla balık alabilecek. Sezonun başlamasıyla birlikte ‘vira bismillah’ dedik.

Av sezonunun açılmasıyla balıkçılar “Vira bismillah” dedi ve İzmir Buca Balık Pazarı balıklarla doldu taştı. Şehir protokolü, denizin ilk ürünlerini balıkçılardan satın alırken bereketli bir sezon diledi. Her bütçeye uygun balığın olduğu yerde balık durumunda 3 bin lira değerinde balık olduğu görüldü. (İHA)

BALIK FİYATI ANTALYA’DA MÜZAYEDE BELİRLENİYOR

1 Eylül itibariyle sezonun açılmasının ardından Antalya balıkçı barınağında faaliyet başladı. Sezonun açılmasıyla birlikte avlanan balıklar müzayedede satılmaya başlandı.

Saat 05:00’te başlayan ve yaklaşık 60 çeşit balığın gelmesine rağmen gerçekleştirilen müzayedeye vatandaşlar ve balıkçılar ilgi gösterdi.
İlhami Demir, müzayedede en düşük balığın ağırlığının 10 ile 15 lira arasında başladığını belirterek, “Üst limitte bir sınır yok. 50-100-150 arası gidiyor. Halkımızın en çok tercih ettiği balıklar tava ve ızgara balıktır. Çipura, levrek 50-60 lira civarında, 40 lira. Tavada balık 15-20-30 civarında” dedi.

İlk müzayededen bir sandık balık alan Mevlüt Özer, “Sezonun hayırlı olmasını istiyorum. Fiyatlar yüksek değil. Mercana taze cam gibi 25 liraya bir kilo vereceğim. Denizin ne vereceğini asla bilemezsin, deniz tarla gibidir. Yanlış ve zamansız avlanma yapılmamalıdır” dedi.

Denizlerde balık avlama yasağının kalkmasının ardından turizm şehri Antalya’da balık sezonu bugün açıldı. İlk yakalanan balığın müzayedesine balıkçıların ve vatandaşların ilgisi yoğun oldu. (İHA)

BALIKESİR SARDALYA, LÜFER, MİRMİR, TEZGAHTA

Balıkesir’in Bandırma ilçesindeki balık pazarı, av sezonunun başlamasıyla birlikte faaliyete geçti. Erdek’ten getirilen sardalya, lüfer, lüfer ve istavrit gibi balık türleri müzayede ile satışa çıkarıldı. İstavrit vakası 200-250 liraya alıcı buldu.

Denizlerde balık avlama yasağının kalkması ile Türkiye’nin her yerinde balık pazarları hareketlenmeye başladı. Denize açılan balıkçılar, ilk avlanan balıkları farklı illerde birçok yarıya gönderdi. Balıkesir Bandırma Balık Pazarı’na Erdek’ten getirilen sardalya, lüfer, lüfer ve istavrit gibi balık türleri müzayedede satışa sunuldu. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte 150 kasa istavrit, 30 kasa sardalya ve az miktarda lüfer ve mırlama geldi. İstavrit vakası 200-250 liraya alıcı buldu.

Müzayedeye balıkçılarla sembolik olarak katılan Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun, 300 liraya 6 lüfer satın aldı.

SİNOP’TA Palamut FİYATI DÜŞTÜ

Sinop’ta balık avlama yasağının kalkmasıyla ağlardan çıkan balıklar tezgahlarda yerini almaya başladı. Av sezonunun ilk gününde bolca yakalanan palamut balığı, tezgâha sert bir düşüş yaptı ve adeti 25TL’den teşhir edildi.

Balıkçıların ‘Vira Bismillah’ diyerek başladıkları Samsun’da av sezonunda çok sayıda istavrit yakalandı ve sezon öncesi 25 TL olan istavritin ağırlığı 10 TL’ye kadar düştü. (İHA)

SAMSUN’DA SEZONUN İLK BALIĞI ŞÖMİNEDE: İSTAVRİT 10 LİRA

1 Eylül itibariyle balık avlama yasağının kaldırılmasıyla birlikte mavi sulara açılan balıkçılar istavrit ile kıyıya döndü. Palamut ve diğer türlerde istavrit bolluğunu bulamayan balıkçılar, ara sıra da olsa palamut yakalamayı başardı. Geçen yıl bu dönemde 300 gram meşe palamudu 5 TL’ye satılırken, bu yıl aynı ağırlıktaki meşe palamudu 20 TL’den satışa sunuluyor. Öte yandan sezon öncesi 25 TL olan istavritin kilosu 10 TL’ye düştü.

Balıkçı Onur Can Köse, balıkçıların en çok ilk gün istavrit avladıklarına dikkat çekerek, “Bugün Vira Bismillah, balıkçılığın ilk günü. Bugün bol miktarda istavrit yakalandı. 10 TL’ye satılan istavrit çok uygun ve herkesin alabileceği bir fiyatta. İstavritin yanı sıra mezgit, barbunya ve palamut da bulundu. İstavrit av sezonu öncesi kilosu 25 TL’ye satılırdı. Günümüzde istavrit bol olduğu için 10 TL’ye satılıyor. 300 gr meşe palamudu 20 TL’ye satılmaktadır. Palamut geçen yıl ağustosta bile boldu. Birini 5-10 TL’ye satıyorduk. Bu yıl çok geç oldu ve bir tane 20 TL’ye satıyoruz. Palamut olmadığı için bol hamsi olacak. Vatandaşlar bu yıl hamsiye doyacak” dedi.

Balık satıcısı Kurtça Aydın, bu yılın hamsi yılı olacağını iddia ederek, “1 Eylül itibariyle palamut, istavrit, barbunya ve mezgit tezgahları süsledi. Karadeniz’in tüm güzel balıkları artık mevcut. Geçen seneye göre bu sene meşe palamudu daha az. Geçen sene hamsi yoktu, umarım bu sene hamsi bol olur. En çok gelen balık istavrit oldu. Kilosu 10 TL’ye satılıyor. Palamut, mezgit ve barbunya uskumru kadar bol olursa kilosu 10 TL’den satılacak. Bir kilo barbunya, bir kilo mezgit ve palamut 20 TL’den satılıyor. Şu anda maksimum ağırlığı 10 TL olan istavrit satıyoruz.”

Yasağın kaldırılmasıyla birlikte Kırklareli balıkçıları Karadeniz sularında istavrit bolluğu yaşadı. (İHA)

KIRKLARELİ’DE GORGET YÜZLER GÜLÜLDÜ

İlk gün ilk ağda 40 kasa istavrit yakalayan Balıkçı Halil Kurt, ilk gün beklediklerini aldığını belirterek, “Beklediğimizi aldık çok şükür. Gelecekte, balıklar daha yoğun hale gelecektir. Ekim ve Kasım ayları arasında fırtınalar nedeniyle yoğunluk artar. Meşe palamudu biraz zayıf. Ama yine de Allah’ın dediği gibi oluyor. Allah ne verirse onu yiyoruz. Bugün sarı kuyruklu bir istavrit yakaladık. Uskumruyu kilosu 20 liraya satacağız. Yani kutuda 15 kilogram varsa kutuyu 300 liraya satacağız. Bu yıl istavritin büyüklüğü güzel” dedi.

ÇANAKKALE’DE SARDALARIN FİYATI AZALDI

Denizlerde avlanma yasağı 1 Eylül itibariyle sona erdi. Çanakkale’de balıkçılar gece yarısından itibaren gırgır tekneleriyle denize açıldı. Yasağın ilk gününde geçtiğimiz haftalarda ağırlığı 80 liraya yükselen sardalya, 35 liralık ağırlığıyla Çanakkale Balık Pazarı’ndaki tezgahlarda yerini aldı.

Balık şeklinde tarak 40, tombul 20, sarpa 20, turna 50 ve istavrit kilosu 45 liradan satılıyor.

Antalya Aydın Balık Balıkesir Çanakkale çanta hamsi istanbul izmir Norveç palamut Samsun Sinop TRABZON Türkiye
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK