Bilim Kurulu’ndan yüz yüze eğitim toplantısı! İki bakandan peş peşe kritik açıklamalar

Bilim Kurulu’ndan yüz yüze eğitim toplantısı! İki bakandan peş peşe kritik açıklamalar

26
0
PAYLAŞ

Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın başkanlığında, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve YÖK Başkanı Erol Özvar’ın katılımıyla toplandı. Bakan Koca, ana gündem maddesinin yüz yüze eğitim olduğu toplantının ardından yaptığı basın açıklamasında, hastaneye kaldırılan ve hayatını kaybeden vatandaşlardan kaçının aşılarının eksik olduğunu açıkladı.

Bilim Kurulu'ndan yüz yüze eğitim toplantısı!  İki bakandan ardı ardına kritik açıklamalar

Bilim Kurulu’ndan yüz yüze eğitim toplantısı! İki bakandan ardı ardına kritik açıklamalar

Bilim Kurulu’ndan yüz yüze eğitim toplantısı! İki bakandan ardı ardına kritik açıklamalar

Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın başkanlığında, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve YÖK Başkanı Erol Özvar’ın katılımıyla toplandı. Bakan Koca, ana gündem maddesinin yüz yüze eğitim olduğu toplantının ardından yaptığı basın açıklamasında, hastaneye kaldırılan ve hayatını kaybeden vatandaşlardan kaçının aşılarının eksik olduğunu açıkladı.

Bilim Kurulu'ndan yüz yüze eğitim toplantısı!  İki bakandan ardı ardına kritik açıklamalar

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı.

Ana gündem maddesi eğitim olan toplantıya Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar da katıldı.

6 Eylül’de başlayacak olan yüz yüze eğitim öncesi son durumun tartışıldığı toplantının ardından basın açıklaması yapıldı.

“AKTİF VAKALARIN YÜZDE 81’İ TAM AŞI DEĞİL”

Görüşmenin ardından konuşan Bakan Koca, şunları söyledi:

* Bugün 18 yaş ve üzeri nüfusumuzun yüzde 78’inden fazlası tek doz, yüzde 60’ından fazlası iki doz aşılanmıştır.

* Aşılama programı başladığında tünelin ucundaki ışığın görüldüğünü söylemiştim. Bugün tünelin çıkışının görülebildiğini söyleyebilirim. Acı veren anılarımıza dönmemek için geriye bakmadan ilerlemek zorundayız. Bu süreçte yarım bırakacağımız bir şey yok.

* Son 4 haftadaki vaka sayısındaki artışın büyük ölçüde aşısız kişilerden kaynaklandığını daha önce belirtmiştik. Merak edenler için bazı istatistikleri paylaşmak istiyorum.

* Bugün itibariyle aktif vakalarımızın yüzde 81’i aşıları tam olmayan kişilerdir. Yani 500 bine yakın aktif vakamızın yüzde 81’i aşıları tam olmayan kişilerden oluşuyor.

* Hastanede yatan vatandaşlarımızın yaklaşık yüzde 90’ı da tam aşılı değil. Vefat eden vatandaşlarımızın yaklaşık yüzde 10’u tam aşılıdır.

* Ölen vatandaşlarımızın yüzde 90’ı hiç aşı yaptırmamış veya aşıları eksik olan kişilerdir.

*Gençlerin salgın nedeniyle eğitimsiz kalması bugünümüz ve geleceğimiz için çok üzücü. Bu nedenle salgınla mücadelede okulların her koşulda açık tutulması en önemli önerimizdir.

* Okullarda kalabalık bir ortamın oluşmaması için önlem ve kuralların yer aldığı rehberleri uygulayacağız. Ancak endişeli ebeveynlerimiz olabilir. ‘Okullarda çocuklarımıza bulaştırmamız mümkün mü’ sorusu sorulabilir. Eğer öyle düşünüyorsak öncelikle ebeveynler olarak tedbirlere uymalıyız.

* Tedbirin günlük yaşamla çelişmediğini göreceğiz. Bu dönemde öğrencilere örnek olacağız. Anne babalar olarak örnek olacağız. Kendi çocuklarımızı korumak ve korumak için uyanık olmak aynı zamanda çocuklarımızın sınıf arkadaşlarını da korumak demektir.

* Ebeveynlerimizin her biri, kendi çocuğunu ve sınıf arkadaşlarını korumak için önlemlere azami değer gösterilerek kısa sürede aşılanmıştır. Hep birlikte denersek, ‘zilden sonra alarm çalar’ diyenlere yanılmış oluruz. Onu çıkarmalıyız ve alacağımıza inanıyorum.

* Velilerin ve öğretmenlerin ciddiyetini bilmeden eğitimi değerlendirmek yanlış olur. Öğretmenlerimizin motivasyonu hepimizden daha fazla olacaktır. Öğrencilerini kendi sağlıkları kadar severler.

* Bilim Kurulu, özellikle yeni dönemde okulların kapatılmasını gündemine almak istemiyor. Yeni dönemde okulların kapanma nedeni salgın olmayacak. Çünkü artık aşımız var.

* Tüm vatandaşlarımızın sorumluluklarının bilincinde olmalarını ve özellikle tedbirlere uymalarını ve bu sorumluluk neticesinde aşılarını bir an önce yaptırmalarını bekliyoruz.

* Okulları kapatmak istemiyoruz en fazla sınıflar kapanabilir, hatta kapatmak bile istemiyoruz. Bu nedenle toplum, vatandaşlarımız, velilerimiz, herkes bu noktada bize destek olmalıdır.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI’NDAN YÜZYÜZE EĞİTİME İLİŞKİN AÇIKLAMA

Görüşmenin ardından yaptığı basın açıklamasında Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer şu ifadeleri kullandı:

*Öncelikle 5 gün boyunca okullarımızın yüz yüze eğitime açılmasında sürekli rehberlik, yardım ve koordinasyonlarından dolayı Sağlık Bakanlığına ve Bilim Kuruluna teşekkür ederim.

* Bildiğiniz gibi COVID-19 pandemisi tüm dünyayı etkisi altına aldığı andan itibaren toplumsal hayatın tüm alanlarını olumsuz etkilemiş ve zorunlu bir değişime zorlamıştır. Öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin ve eğitim kadromuzun salgından minimum düzeyde etkilenmesi için Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu üyeleri ile de koordineli olarak çalıştık ve sağlığı ön planda tutarak kararlar aldık.

* Hepinizin bildiği gibi, Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF gibi uluslararası kuruluşlar, kesintisiz eğitimin hayati öneminin altını çiziyor.

*Uzaktan eğitim ne kadar başarılı olursa olsun yüz yüze eğitimin asla yerini tutamayacağını unutmayalım. Günümüzde çocuklarımızın arkadaşları ve öğretmenleri ile sınıf ortamında eğitim görmeleri elzemdir.

* Yüz yüze eğitime geçiş bir tercihten çok zorunluluk haline geldi. Çocuklarımızdan daha fazla fedakarlık isteyemeyiz.

* Sağlık Bakanlığı ile oluşturduğumuz okullarda alınması gereken önlemler rehberini 81 İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze ve tüm valiliklerimize gönderdik. Ayrıca okullarımızda ihtiyaç duyulan maske, dezenfektan ve temizlik malzemelerini tüm okullarımıza gönderdik.

* Burada biraz bilgi vermek istiyorum. Çünkü kamuoyunda sanki okullar yeterince temizlik malzemesi hazırlamamış gibi bazı bilgiler dolaşıyor.

* 2021-2022 eğitim öğretim yılında hazırlık döneminde okullarımızı bu sürece hazırlamak için tüm okullarımıza 650 milyon TL gönderdik. Karşılaştırma için 2020-2021 eğitim öğretim yılında okullarımıza gönderdiğim harçlıktan bahsetmek istiyorum.

* 2020-2021 eğitim öğretim yılında tüm okullarımıza 223 milyon Türk Lirası gönderildi. Bu ödeneğin yaklaşık üç katını okullarımıza gönderdik, hijyenik bir ortamın sağlanması için maskeden dezenfektanlara ve okulda temizlik malzemesi alımına kadar her türlü hazırlığı yaptık.

* Yine 81 ilde yaklaşık 58 bin okula 113 bin temizlik personeli atamasını tamamladık. Milli Eğitim Bakanlığı olarak salgın döneminde okullarımızın temizlik ihtiyaçlarını karşılama gücümüz olduğu gibi, finansman kaynağımız da var.

* Ülkemizde COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana büyük bir özveriyle üretim yapan Mesleki Teknik Okullarımız, Halk Eğitim Merkezlerimiz, Özel Eğitim Meslek Yüksekokullarımızdaki tüm öğretmenlerimize, çalışanlarımıza ve öğrencilerimize en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Milli Eğitim Bakanlığı’nda malzeme ve dezenfektan ihtiyacı.

* Bildiğiniz gibi eğitim 6 Eylül’de başlıyor ancak okul öncesi ve birinci sınıflar için kaynaştırma eğitim haftası dün 1 Eylül itibariyle başladı. Minik öğrencilerimiz ilk kez okula başladı.

* Bu kapsamda toplam 2 milyon 359 bin 422 okul öncesi ve birinci sınıf öğrencisi 2 gündür okullarına gidiyor. Bu okulun birinci sınıf öğrencileri için toplam 165 bin 450 öğretmen bu hafta okullarda aktif olarak ders vermeye ve kaynaştırma haftasına katılmaya başladı.

* Ve 2 günlük sürecin sorunsuz bir şekilde tamamlandığını memnuniyetle ifade etmek isterim. İnanın çocuklarımızın gözlerindeki mutluluk, öğretmenleriyle tanışmanın verdiği mutluluk kadar, öğretmenlerimizin öğrencileriyle tanışmanın verdiği mutluluk da her şeye, her fedakarlığa değer.

“OKULLARIMIZ İLK AÇILAN AMA SON KAPANAN OLSUN”

* Dün Şırnak’ta okul öncesi ve birinci sınıf kaynaştırma haftasını açtım. Orada öğrencilerimizi bizzat görme ve konuşma fırsatım oldu. Nitekim tüm öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz, tüm önlemler alınarak sürecin aktif bir şekilde başlamasından duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

* 6 Eylül itibari ile nihayet okullarımızın kapılarını haftanın 5 günü her seviyedeki öğrencilerimize açıyoruz.

* Okullarımızın bir daha asla kapanmamasını, çocuklarımızın eğitim hakkının sekteye uğramamasını sağlamak tek başına bizim sorumluluğumuz değildir. Aynı zamanda otobüs şoföründen kantin çalışanlarımıza, öğretmenlerimize kadar tüm velilerimize düşüyor.

* Bu sebeple okullarımızın kapanmaması ve eğitimin aksamaması için velilerimize, öğretmenlerimize ve tüm personelimize çağrıda bulunmak istiyorum.

* Lütfen Milli Eğitim Bakanlığı olarak Sağlık Bakanlığı ile birlikte belirlediğimiz kurallara uyalım. Bu kurallara uyalım ki okullarımız bir daha kapanmak zorunda kalmasın.

* Milli Eğitim Bakanlığı olarak aldığımız tüm önlemleri aldık ancak süreç tüm paydaşları ilgilendiren bir süreç.

* El ele çalışırsak, kapanmayla karşılaşmadan eğitimi başarıyla tamamlarız. Okullarımız ilk açılan ama son kapanan yer olsun.

Vaka sayısı artarken Sağlık Bakanı Koca'dan 'kısıtlama' açıklaması ilginizi çekebilir Vaka sayısı artarken Sağlık Bakanı Koca’dan ‘kısıtlama’ açıklaması Milli Eğitim Bakanı Özer'den yüz yüze eğitime sayılı günler kala kritik açıklama ilginizi çekebilir Milli Eğitim Bakanı Özer’den yüz yüze eğitime sayılı günler kala kritik açıklama

Golden Science Corona İngiltere Japonya Milli Eğitim Bakanı Olimpik Sağlık Bakanı Sağlık Bakanı Sağlık Bakanlığı YÖK Yüz Yüze

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK