Bodrum’daki yangın evlerin bahçesine kadar girdi, son anda kontrol altına alındı

Bodrum’daki yangın evlerin bahçesine kadar girdi, son anda kontrol altına alındı

34
0
PAYLAŞ

Muğla’nın Bodrum ilçesi Çiftlik Köyü Alazeytin mevkiinde başlayan orman yangını yaklaşık 8 kilometre ilerleyerek köyün bahçelerine girdi. Korkunç dakikalara neden olan yangın, 17.30 sıralarında kontrol altına alındı. Yangında ilk belirlemelere göre 6 hektar zeytinlik ile 12 hektar orman arazisinin zarar gördüğü belirtildi.

Bodrum’da evlerin bahçesine giren yangın son anda kontrol altına alındı.

Bodrum’da evlerin bahçesine giren yangın son anda kontrol altına alındı.

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Çiftlik Köyü Alazeytin mevkiinde başlayan orman yangını yaklaşık 8 kilometre ilerleyerek köyün bahçelerine girdi. Korkunç dakikalara neden olan yangın, 17.30 sıralarında kontrol altına alındı. Yangında ilk belirlemelere göre 6 hektar zeytinlik ile 12 hektar orman arazisinin zarar gördüğü belirtildi.

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Çiftlik Köyü Alazeytin Mevkii’nde bugün öğle saatlerinde başlayan orman yangını bölgede korku ve paniğe neden oldu. Şiddetli rüzgar nedeniyle alevler Gökova’ya doğru ilerlerken, yangına müdahale eden vatandaşlar ve köylüler alevler içinde kalarak can pazarı oluştu.

YANGIN SÖNDÜRME

Bodrum’un Çiftlik Köyü yakınlarındaki Alazeytin Mevkii’nin çam ormanlarında bugün öğle saatlerinde başlayan yangın, bölge halkının kabus görmesine neden oldu. Yangına 6 helikopter, 3 uçak, 20 su pompası, 60 orman işçisi ile 100’e yakın vatandaş ve köylü müdahale etti.

Yaklaşık 16 hektarlık bir alana zarar veren yangında alevlerin Çiftlik Köyü ve Gökova’ya sıçradığı, bölgeye çok sayıda iş makinesi, traktör ve su kamyonunun yönlendirildiği belirtildi.

HAYAT PAZARI YAŞANDI, ALEVDEN KAÇTILAR

Ormanlık alandan tarım arazilerine yayılan yangına müdahale eden vatandaşlar, bir süre alevlerin ortasında kaldı. Şiddetli rüzgar aniden yön değiştirip alevler insanlara ve araçlara yönelirken, çok sayıda vatandaş kaçarken, araçlar son anda kurtarıldı. Bodrum İlçe Emniyet Müdürü Mete Durukan, polis ve jandarma ekipleri Çiftlik köyü ve Alazeytin Mahallesi’nde geniş güvenlik önlemi aldı.

RÜZGAR SIK YÖN DEĞİŞTİRİR

Yangına müdahale eden Mustafa Çelik (45), şöyle konuştu; “Yangın ormanlık alanda aniden başladı ve rüzgarla birlikte hızla yayıldı. Bölgede rüzgar çok kuvvetli ve sık sık yön değiştiriyor. Biraz önce alevlere müdahale ederken bir anda yanımızda alevleri gördük ve son anda yanmaktan kurtulduk” dedi.

Yangına müdahale eden vatandaşlardan 4 kişinin dumandan etkilendiği ve kısa süreli bir hastalığa yakalandığı görüldü.

“YANGIN ÇİFTLİK KÖYÜNÜ GEÇMİŞSE GÖKOVA’DAN GEÇMİŞE ​​GİDER”

Bodrumlu gönüllülerle birlikte alevlere müdahale eden Muğla Barosu avukatlarından Azat Öztürk, şunları söyledi:

* Bugün son iki haftanın en rüzgarlı günü olması nedeniyle Bodrum ve Milas’ın birçok noktasında aynı anda yangın çıktı. Vatandaşlar uçak, helikopter ve sprinkler ile tam zamanında müdahale etti.

* Yangın Çiftlik Köyü’nü geçmiş olsaydı, buradan Gökova ve Mazı’ya giderdi. Evlerin bahçelerine giren yangını son anda söndürebildik. Bölgede hala kuvvetli rüzgar var ve sık sık yön değiştirerek takımlara zor anlar yaşatıyor.

YANGIN KONTROL ALTINDA

Güvenlik güçleri, 17.30 sıralarında kontrol altına alınan yangının çıkış nedeni ile ilgili soruşturma başlattı. Yangında ilk belirlemelere göre 6 hektar zeytinlik ile 12 hektar orman arazisinin zarar gördüğü belirtildi.

MİLAS’TA YANGIN KONTROL ALTINDA

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Kıyıkışlacık Köyü ile Gürçamlar Köyü arasındaki ormanlık alanda saat 13.00 sıralarında bilinmeyen bir nedenle orman yangını çıktı.

Milas’ta konuşlu 2 helikopter, 8 su fıskiyesi ve 40 orman işçisi ile Muğla Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri yangına müdahale etti.

Uçaklarında söndürmek için destek verdiği yangın kontrol altına alınırken, bölgede soğutma çalışmaları devam ediyor.

Korkunç ateş!  12 dükkan kullanılamaz hale geldi ilginizi çekebilir Korkunç ateş! 12 dükkan kullanılamaz hale geldi

Aydın helikopter Muğla orman yangını
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK