Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü hakkında suç duyurusu! İddialar çok vahim!

Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü hakkında suç duyurusu! İddialar çok vahim!

403
0
PAYLAŞ

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Rektörü Prof. Arif Karademir hakkında, üniversite personeli tarafından görevi kötüye kullandığı iddiasıyla YÖK, CİMER ve Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.

Bursa Teknik Üniversitesi Rektörüne suç duyurusu!  İddialar korkunç!

Bursa Teknik Üniversitesi Rektörüne suç duyurusu! İddialar korkunç!

Bursa Teknik Üniversitesi Rektörüne suç duyurusu! İddialar korkunç!

Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Arif Karademir hakkında skandal iddialar! Arif Karademir’in danışmanlık hizmeti verdiği şirketin teknik satış müdürünün yüksek lisansa kabul edilmek için şartları değiştirdiği iddia edildi. Bir diğer çarpıcı iddia ise aynı firmadan ihale ile 1,7 milyon TL değerinde sekiz farklı laboratuvar cihazının satın alınması oldu. İddialara yanıt veren Rektör, “Şirket bazı test cihazları da satabilir. Ondan bir iki tane almış olabiliriz” dedi.

Bursa Teknik Üniversitesi Rektörüne suç duyurusu!  İddialar korkunç!

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Rektörü Prof. Arif Karademir hakkında, üniversite personeli tarafından görevi kötüye kullandığı iddiasıyla YÖK, CİMER ve Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.

Prof. Arif Karademir’in Caran Kimya Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ne uzun yıllar danışmanlık yapması ve şirketin Teknik Satış Müdürü Duygu Özlem Doğan’ın üniversitede ilgili bölümde yüksek lisansa kabul edilebilmesi için, Prof. Karademir’in satın alma kriterlerinde değişiklik yaptığı iddia edildi. Karademir hakkında savcılığa sunulan dosyadaki iddialar şöyle:

– Arif Karademir, İzmir Bornova’da faaliyet gösteren Caran Kimya Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ile danışmanlık ilişkisi uzun yıllardır devam etmektedir.

– 2014 yılında “Centre for Management Technology” tarafından düzenlenen kongreye Caran Kimya danışmanı olarak “Kağıt Yapımında Modifiye Nişasta Uygulamaları ve Gelecekteki Talep” başlıklı bildirisi ile katıldı.

– Aynı zamanda Arif Karademir, 2016 yılında Caran Kimya tarafından düzenlenen ve detayları şirket web sitesinde verilen yılsonu etkinliğinde şirket çalışanı olarak görülüyor. Arif Karademir’in 2018 yılında Caran Kimya ile yaptığı KOSGEB projesi, aralarındaki danışmanlık ilişkisinin bir başka belgesidir.

ŞİRKET MÜDÜRÜNÜN TEZ DANIŞMANI OLUN

Rektör Arif Karademir gözetiminde Caran Kimya Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Teknik Satış Müdürü Duygu Özlem Doğan, 2014 yılında Orman Endüstri Mühendisliği, Orman Ürünleri Bölümü’nde yüksek lisans eğitimine başlamıştır.

– Ancak teknik satış müdürü Duygu Özlem Doğan’ın ilgili bölümde yüksek lisansa kabul edilebilmesi için Rektör Arif Karademir işe alım kriterlerinde değişiklik yaptırdı. Caran Kimya’nın danışmanı olan Rektör Arif Karademir, tesadüfen Duygu Özlem Doğan’ın da tez danışmanıydı.

ADRESE TESLİM EDİLEN LABORATUVAR MALZEME SATIN ALINDI

Sekiz farklı laboratuvar cihazının adrese teslim edildiği iddiasının da yer aldığı şikayette şu ifadelere yer verildi:

– Caran Kimya Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Teknik Satış Müdürü Duygu Özlem Doğan’ın Bursa Teknik Üniversitesi’nde Arif Karademir ile çalışmaya başlaması Rektör için beklediği ortamı sağladı. Bu dönüm noktasından sonra Rektör Arif Kardemir, Duygu Özlem Doğan ile birlikte laboratuvar ekipmanları ve malzeme temini ihalelerini yürütmeye başladı. Sadece 2014 yılında Caran Kimya Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’nden üniversite personeli tarafından tespit edilebilen sekiz farklı laboratuvar cihazı satın alınmıştır.

Duygu Özlem Doğan, Caran Kimya Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Teknik Satış Müdürü

– Üniversite personeli 2014 yılı toplam alım ihale bedelinin güncel dolar kurunun 1 milyon 700 bin TL olduğunu belirtti. Son dönemde rektörle ilgili haberler nedeniyle personele üniversite içinde belgelere erişim kısıtlamaları getirilmiş; 2015-2021 yılları arasında personelin belgelere erişimi engellenmiştir. Bu konuda yetkililer tarafından gerekli soruşturmalar açıldığında yolsuzluğun çok daha derin boyutlara ulaştığı görülecektir.

Rektörün Eşine Kıyak İDDİASI

– Rektör Karademir’in danışmanlık ve adres teslimi ihalelerinin kesilmemiş olması; Bu dönemde eşi Zuhal Karademir’e de yeni bir iyilik yaptı. 2017 yılında Caran Grup’un sahibi olduğu İzmir Bornova’daki Alkatsan Yapı Kimyasalları firmasında sigortalı ve ücretli kimya mühendisi olarak çalışmaya başlamış olup, eşi halen aynı şirkette görevine devam etmektedir.

– Bursa’da ikamet eden bir kişinin dört yıldır gitmediği iddia edilen bir şirketten maaş alması ancak Rektör Arif Karademir’in maneviyatı ile açıklanabilir. İşe gitmeden önce maaş almak ve sigorta yaptırmak Rektör Prof. Dr. Arif Karademir ile Caran Grubu’na bağlı şirketler arasındaki karmaşık ve etik dışı ilişkinin bir başka kanıtı.

– Rektör Karademir, kendisinin ve eşinin geleceğini güvence altına almak ve Caran Grubu ile olan ilişkisini daha da güçlendirmek amacıyla; Satış Müdürü Duygu Özlem Doğan doktora derecesini aldı. 2020 yılında Orman Endüstri Mühendisliği, Orman Ürünleri Anabilim Dalı programından mezun olmuştur.

Öte yandan Caran Kimya firmasından satın alınan 8 cihazın belgelerinin Bursa Teknik Üniversitesi’nin internet sitesinde yayınlandığı görüldü.

İDDİALARA CEVAP: BİR İKİ OLABİLİRİZ

Karademir, aleyhindeki iddialara şu açıklamayla yanıt verdi: Caran Kimya firmasına danışmanlık yapıyordum. Eşim, Caran Kimya’nın bir yan kuruluşu olan Narsan Yapı-Kimya’da çalışıyor. Caran Kimya Teknik Satış Müdürü Duygu Özlem Doğan’ın danışmanıydım. Aynı zamanda doktora danışmanıyım. Üniversiteye aynı firmadan cihaz alımı ihalesi vermiş olmamız ise tamamen yalandır. Bu firma kağıdın dayanıklılığını sağlayan kimyasalların satışını yapmaktadır. Bu ana çalışma alanıdır. Firma bu işi yaparken kağıt fabrikalarına bazı test ekipmanları da satabiliyor. Biz de bunlardan birkaç tane almış olabiliriz. Ama ihale verme gibi bir durum yok.

Bilim Bursa Teknik Üniversitesi dolar dolar kuru internet izmir kimya KOSGEB rektör Sanayi suç duyurusu YÖK
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK