Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nden o görüntülerle ilgili açıklama

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nden o görüntülerle ilgili açıklama

49
0
PAYLAŞ

Edremit Belediyesi ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Edremit Şubesi tarafından Balıkesir’in Edremit ilçesinin düşman işgalinden kurtarılmasının 99. yılı dolayısıyla tören düzenlendi. Kutlamalar kapsamında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği tarafından dönemin özgürleşmesini anlatan bir mizansen gerçekleştirildi. Mizansende, çarşaflı bir kadın zincirlenir. Ardından efe kıyafeti giymiş erkekler kadının etrafına zeybek oynayarak zincirlerinden kurtardı. Gösteri bazı çevrelerden tepkiyle karşılandı.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nden o görüntülerle ilgili açıklama

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nden o görüntülerle ilgili açıklama

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nden o görüntülerle ilgili açıklama

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Edremit Şubesi’nin Edremit’in düşman işgalinden kurtarılmasının 99. yıl dönümünde düzenlediği gösteride, bir kadının çarşafla zincirlenmesi ve efeler tarafından ellerinin çözülmesi tepkiyle karşılandı. bazı çevrelerden tepki Tepkilerin ardından konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, “Mizansenin farklı mesajlarla sunulması ve dizinin asıl amacı olan Edremit’in ortadan kaldırılması bizi derinden üzdü. işgalden.”

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nden o görüntülerle ilgili açıklama

Edremit Belediyesi ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Edremit Şubesi tarafından Balıkesir’in Edremit ilçesinin düşman işgalinden kurtarılmasının 99. yılı dolayısıyla tören düzenlendi. Kutlamalar kapsamında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği tarafından dönemin özgürleşmesini anlatan bir mizansen gerçekleştirildi. Mizansende, çarşaflı bir kadın zincirlenir. Ardından efe kıyafeti giymiş erkekler kadının etrafında zeybek oynayarak zincirlerinden kurtardı. Gösteri bazı çevrelerden tepkiyle karşılandı.

DERNEĞDEN ÇAĞDAŞ HAYATI DESTEKLEMEYE İLİŞKİN AÇIKLAMA

Gelen tepkilerin ardından Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Edremit Belediyesi ve derneğimiz Edremit Şubesi tarafından Edremit’in düşmandan kurtuluşunun yıl dönümünde düzenlenen kutlama töreninde geleneksel olarak mizansen sergilendiği için açıklama yapmak zorunda kaldık” denildi. Bazı basın organlarında işgal amacından çok farklı ele alındı’ ifadeleri kullanıldı: .

* “Edremit ve çevresi 797 gün Yunan işgali altında kalmış ve bu işgal döneminde büyük acılar yaşanmıştır. Edremit halkının hafızasında işgal günleri karanlık günler olarak kaldı. İşgalden sonraki yıllarda düzenlenen kutlama törenlerinde işgalin karanlık günlerinden işgalden kurtuluşa kadar geçen süreç gösterilerle anlatılmış ve bazıları gelenekselleşmiştir.

“KADIN KİMLİĞİNE VE GİYİM ÖZGÜRLÜĞÜNE REFERANS YAPMAK SORUN DEĞİL”

*Bu amaçla sergilenen gösterideki kıyafetler ve animasyonlar, Edremit’in işgal altında karşılaştığı zorlukları ve karşı güçleri temsil etmektedir. Siyah giysiler kara günleri, zincirler işgal altında direnmeye çalışan bağımsızlık mücadelesini, beyaz giysiler ise muhalif güçlere karşı bağımsızlığın kazanıldığı aydınlık günü temsil ediyor. Burada siyah giysili kişinin Kuvayi Milliye birlikleri tarafından kurtarılıp efeler ve elleri çözüldüğünde kesinlikle kadın kimliğine veya kıyafet özgürlüğüne atıfta bulunulmamaktadır.

“BÜYÜK ÜZGÜNÜZ DUYULDU”

*Din, ırk, dil ve cinsiyet özgürlüğüne her zaman saygı duyan derneğimiz, burada bahsi geçen mizansenin farklı mesajlarla sunulmasından ve gösterinin asıl amacının Edremit’in işgalden kurtuluşu olmasından üzüntü duymaktadır. Unutulmamalıdır ki, kadın, erkek, çocuk, yaşlı, genç herkesin Kurtuluş Savaşı’nda her cephede savaştığı unutulmamalıdır.

“BAZI BASIN ORGANLARINDA ATANMASINI SOSYAL KUTUPLAMA ARACI OLARAK GÖRMÜYORUZ”

*Bu mizansende kullanılan sembolik ifadenin “insanların giyim tarzına dair mesajlar içerdiği” iddiasının ve söylemin, konunun özünden kopuk, mevcut durum iyi analiz edilmeden ve iyi niyetten yoksun olarak oluşturulduğunu görüyoruz. . Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği olarak, ülkemizin düşman işgalinden kurtuluşu sürecinde düzenlenen ve bölge halkının gösterilerde kullandığı ifade dili ve sembollerin iyi bilinmesini doğru bulmadığımızı, bazı mecralarda toplumsal kutuplaşma aracı olarak gösterilmektedir. Böyle milli günler millet olarak bir arada olmamız gereken günlerdir.

Balıkesir Beyaz Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Çocuk ÇYDD Kadın
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK