CHP’li Budak: Suriyeli sığınmacılar, iki kenti felç etmiş

CHP’li Budak: Suriyeli sığınmacılar, iki kenti felç etmiş

62
0
PAYLAŞ

Gaziantep ve Kilis’te iş insanlarını ve esnafı ziyaret eden CHP heyeti, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileriyle görüştü. CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, “Bölgede kime dokunsak iç çekiyor” dedi; “Dokunduk ve binlerce iç çekiş duyduk. Suriyeli sığınmacılar her iki şehri de sosyoekonomik ve kültürel olarak felç etmiş durumda ancak bölgedeki vatandaşlarımız sorunlarını konuşacak kimselerinin olmamasından yakınıyor. Bölgede iktidar vekillerini gören kimse yok” dedi.

CHP Budak: Suriyeli mülteciler iki şehri felç etti

CHP Budak: Suriyeli mülteciler iki şehri felç etti

CHP Budak: Suriyeli mülteciler iki şehri felç etti

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Gaziantep ve Kilis’in enflasyon ve işsizlik gibi genel sorunlardan çok daha fazlasıyla mücadele ettiğini belirterek, “Suriyeli mülteciler iki şehri sosyoekonomik ve kültürel olarak felç etti” dedi.

CHP Budak: Suriyeli mülteciler iki şehri felç etti

Gaziantep ve Kilis’te iş insanlarını ve esnafı ziyaret eden CHP heyeti, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileriyle görüştü. CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, “Bölgede kime dokunsak iç çekiyor” dedi; “Dokunduk ve binlerce iç çekiş duyduk. Suriyeli mülteciler her iki şehri de sosyoekonomik ve kültürel olarak felç etmiş durumda ama bölgemizdeki vatandaşlarımız sorunlarını konuşacak muhataplarının olmamasından yakınıyor. Bölgede iktidar vekillerini gören kimse yok” dedi.

“SURİYELİLERİN YÜKSEK KAYITLI OLDUĞU ŞEHİRLERDEN İKİ GAZİANTEP VE KİLİS”

Budak bölgede gördüklerini şöyle anlattı:

Kilis’teki Suriyelilerin sayısı, şehirde yaşayan Türk vatandaşlarının sayısını geçti. Aynı şekilde Gaziantep de yaklaşık 500 bin Suriyeliye ev sahipliği yapıyor. İstanbul’dan sonra en fazla Suriyelinin bulunduğu ikinci ildir. Gaziantep Ticaret Odası’na kayıtlı firmaların yüzde 10’u, Kilis TSO’ya kayıtlı firmaların yüzde 17’si Suriyeli firmalardır. Suriye kökenli yabancı şirketlerin sayısı o kadar arttı ki bu şirketler oda meclislerine, meslek komitelerine ve yönetimlere seçilme gücüne ulaştı. Ayrıca bu şirketler Türk şirketleri gibi denetlenmedikleri için haksız rekabet yaratmaktadır. Rekabet koşulları eşit değildir. Vergi ödemeleri ve kayıt dışı çalışma konusunda Suriyeli şirketlere yönelik ayrımcılığa karşı itirazlar var. Ankara Valisi’nin Suriyelilerin illerinden kayıtlı oldukları illere gönderileceğini açıklamasının ardından vatandaşlarımız endişeli. Suriyelilerin en çok kayıtlı olduğu illerden ikisi Gaziantep ve Kilis’tir. Bu şehirler şu anda mülteci sorunuyla başa çıkmak için mücadele ediyor. Böyle bir uygulama yapılırsa bu iki şehirde daha büyük sorunlar doğabilir. Mülteci sorunu bir an önce yeniden ele alınmalı.”

“SURİYELİLER BİZİ SEVMİYOR, BİZ ARAPÇIZ”

Şehir esnafının zincirleme pazarlar nedeniyle tükenme noktasına geldiğini de sözlerine ekleyen Budak; “Ve Suriyelilerin baskısı altında. Meslek kuruluşlarına göre esnaf ve sanatkârlarda çalışan kalfaların hemen hepsi Suriyelidir. Suriyelilerin tamamına yakını sanayi sitelerinde çalışmaktadır. Ticarette, kendi işleri hızla büyüyor. Birbirleriyle alışveriş yapıyorlar. Dükkanların tabelaları artık Arapça ve Türkçe. Bölgenin demografisi büyük ölçüde değişiyor. Çok üzücü ama ‘Suriyeliler bizim kültürümüze uymuyor, biz Arap oluyoruz’ diyorlar. Bölgede tarım sektöründe faaliyet gösteren çok sayıda insanımız var. Hükümetin ithalata dayalı tarım politikaları sırtlarını büktü. Devletin kendi çiftçileriyle neden ithalat yoluyla rekabet ettiğini anlayamıyorlar. Elektrik ve su faturalarını ödeyemiyorlar. 100 dönüm pamuk tarlasına aylık 25 bin lira elektrik faturası geldiğini söylüyorlar. Vadesi geçmiş borçlar nedeniyle sık sık elektrik kesintileri yaşıyorlar. Elektrikleri kesildiğinde yeniden bağlanmaları için abonelik ücreti alınır” dedi.

Suriyelilere yardım Türk vatandaşlarına yapılmıyor ilginizi çekebilir Suriyelilere yardım Türk vatandaşlarına yapılmıyor

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK