CHP’li Tekin, ‘iktidarın yüzde 20’lik büyüdük’ açıklamasını halk pazarında sordu

CHP’li Tekin, ‘iktidarın yüzde 20’lik büyüdük’ açıklamasını halk pazarında sordu

26
0
PAYLAŞ

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Kadıköy Salı Pazarı’nda vatandaşlarla buluştu. Vatandaşların ekonomik durumunu soran Tekin, hükümetin ekonomide yüzde 20’lik büyüme hedefi açıklamasının ardından piyasayı dolaşarak vatandaşlara yüzde 20 büyümüş müsün diye sordu. Vatandaşlardan “Büyüme yok, küçülme var”, “Bunu kim söylüyor yalan söylüyor”, “Çantam boş. Bir şey almadım”, “Nedense almıyoruz” gibi yanıtlar aldı. bu büyümeye sahip”.

CHP’li Tekin, halk pazarında “Yüzde 20’lik güçle büyüdük” açıklamasını sordu.

CHP’li Tekin, halk pazarında “Yüzde 20 güçle büyüdük” açıklamasını sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Kadıköy Salı Pazarı’nda vatandaşlarla buluştu. Vatandaşların ekonomik durumunu soran Tekin, hükümetin ekonomide yüzde 20 büyüme hedefi açıklamasının ardından piyasayı dolaşarak vatandaşlara yüzde 20 büyümüş müsün diye sordu. Vatandaşlardan “Büyüme yok, küçülme var”, “Bunu kim söylüyor yalan söylüyor”, “Çantam boş. Bir şey almadım”, “Nedense almıyoruz” gibi yanıtlar aldı. bu büyümeye sahip”.

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Kadıköy Salı Pazarı’nda vatandaşlara hükümetin 2021 ikinci çeyreği için yüzde 20’lik büyüme açıklamasını sordu. ‘Yüzde 20’lik bir büyüme açıklandı. Yüzde 20 büyüdün mü?’ Bazı vatandaşlar Tekin’e gülümseyerek karşılık verirken, bazı vatandaşlar zor durumda kaldı.

Açıklanan yüzde 20’lik büyümeye vatandaşlar gülerek tepki verince Tekin, “Herkes gülüyor. Bu gerçekten komik. Elektrik ve su faturalarını ödeyemeyenlerin yüzde 20’sini açıklamak insanı çileden çıkarıyor, gülüyorlar” dedi.

İŞTE VATANDAŞIN CEVABI

Gürsel Tekin’in sorusuna bazı vatandaşların verdiği yanıtlar şöyle oldu:

* Kim söylüyorsa yalan söylüyor. Bizde böyle bir şey yok. Yeterli param yok, çok endişeliyim.

* Büyümemiz yok, daralma var. Biz gerçekleri gören insanlarız. Küçülme var, küçülmeye gittik.

*Büyüme yok ama yaşamanın bir maliyeti var.

* Vallahi küçüldükçe küçüldük. Yeraltındayız. 9 nüfus var, çocuk askerde, geçim kaynağı yok. Kızımın işiyle geçiniyoruz. Bu zeytini koklayarak yeriz. Allah hakkımızı kafamızdakilerden istesin. Yeter, bırak gitsin.

* Her şey pahalıdır. Çantam boş. Hiçbir şey almadım. 50 lira ile gelsen ne alacaksın? Hiçbir şey alınmıyor.

*Nedense bu büyüme bize olmuyor.

“HER GÜN GELİYOR”

Paraz’da tezgah kuran bir esnaf, Tekin’e şikayette bulunarak şöyle konuştu;

* Vatandaş fiyatları çok yüksek buluyor. Her gün zam geliyor. 4-5 yıl önce kazandığımız para yeterliydi. Şimdi para geliyor ama kalmıyor. Satın alma gücü yoktur.

* Bugün asgari ücret 2 bin 700 lira, 3 kilo incir yevmiye. Vatandaş ne yapacak? O zaman incir yemeyin. hakkın yok mu Yaz ortasında bir kilo salatalık 10 lira.

“TARIM ÜLKEYİ AMA BUĞDAY ALAMAZSINIZ”

Piyasa fiyatlarından bahseden Tekin, şu ifadeleri kullandı:

* Tarım ülkesi ama buğday alamazsınız, kiraz alamazsınız. Edirne’den Ardahan’a neredeyse ceviz yetişiyor, 80 lira.

* Tek ricam bu ülkeyi yönetenlerin, bu verileri böyle anlatanların gelip buraları görmesidir kardeşim. Yazık bu ülkeye. İnsanların şu anda en uygun mevsimde kolayca satın alabileceği şeyler var mı?

* Fiyatlar 30 lira, 20 lira, domatesler hala 4 liranın altına düşmedi. En temel ihtiyaç. İnsanlar et ihtiyaçlarını karşılamak için mantar satın alıyordu. 3 yıl önce geldiğimde mantarlar 5 liraydı, şimdi 35 lira.

* Kardeşim bu ülkede 90 milyon insan yaşıyor. Et ihtiyaçlarını karşılayamazlar. Artık mantarı da almıyorlar. 40 lira olan zeytinimiz 30 lira 50 lira.

“İNSANDA BÜYÜME YOK, AYİZDE KÜÇÜLME VAR”

Kadıköy Salı Pazarı ziyaretini bitiren Gürsel Tekin, değerlendirmesinde şunları söyledi:

* Bugünkü gezimizin asıl sebebi yapılan açıklamadır. Yüzde 20’lik bir büyüme olduğunu okuyunca sabah arkadaşlarımıza ‘Bunu bir sokağa soralım, millete soralım’ dedik. Büyüme var mı yok mu dedik. Sen de gördün.

* Büyüme konusuna bazı insanlar gerçekten komik buldukları için gülerek cevap verdiler. Bazıları da görüşlerini dile getirdi. Kısacası nüfus artışı yok. Aksine bir daralma var. Büyük bir sefalet var.

* İnci dükkânları gibi bazı tezgâhların yetiştirilmesi mümkün değildir. Başka ne diyeceğimi bilmiyorum. Milletin ve vatandaşın takdirine bırakıyoruz.

CHP'li Ağbaba: 1 milyon lira ülkemizin itibarını kurtarmaya yeter mi? ilginizi çekebilir CHP’li Ağbaba: 1 milyon lira ülkemizin itibarını kurtarmaya yeter mi?

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK