‘Çocuklarda pozitiflik oranı yüzde 30’a ulaştı’

‘Çocuklarda pozitiflik oranı yüzde 30’a ulaştı’

75
0
PAYLAŞ

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Yoğun Bakım Anabilim Dalı Başkanı ve Ankara Üniversitesi Cebeci Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tanil Kendirli, son yıllarda çocuklarda Kovid-19 vakalarının artış gösterdiğini açıkladı.

'Çocuklarda pozitiflik oranı yüzde 30'a ulaştı'

‘Çocuklarda pozitiflik oranı yüzde 30’a ulaştı’

‘Çocuklarda pozitiflik oranı yüzde 30’a ulaştı’

Ankara Üniversitesi Cebeci Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tanıl Kendirli, “Çocuklarda pozitif vakalar en başından beri yüzde 11.8 civarındaydı ancak son günlerde 1 kat arttı” dedi. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ergin Çiftçi, “Covid-19 tespit ettiğimiz çocuk oranında önceki haftalara göre büyük artış var. Test pozitifliği yüzde 8 civarındaydı. , ama şimdi yüzde 30’a yaklaşıyor.”

'Çocuklarda pozitiflik oranı yüzde 30'a ulaştı'

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Yoğun Bakım Anabilim Dalı Başkanı ve Ankara Üniversitesi Cebeci Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tanıl Kendirli, son yıllarda çocuklarda Kovid-19 vakalarının arttığını açıkladı.

Kendirli, “İlk başta Covid-19’un çocukları daha az etkilediği hatta etkilemediği yönünde bir görüş vardı; ancak varyantlar mutasyona uğradıkça bu bilgilerin değiştiği, aşı ile hastalanan ve hastaneye yatışlardan etkilenen grup açısından bu alandaki çocuk grubunun öneminin arttığı görülmektedir. Hastanemizde Covid-19 için ayrılan alanlar dolu. Ancak pediatrik hastalarda erişkinlerde olduğu gibi çok geniş alanlar ayırmamız gerekmedi. Şu anda yenidoğan ve çocuk enfeksiyonu için 8 yatağımız var. Onlar dolu. Acil serviste hastaneye kaldırılmayı bekleyen pozitif bir hastamız da var. Salgının başlangıcından bu yana çocuk hastanesine acilen başvuran 0-18 yaş grubundaki 21 bin hastaya test yapıldı ve 2 bin 500’ünün pozitif çıktığı öğrenildi. Pozitif vakalar en başından beri yüzde 11,8 civarındaydı ancak son günlerde pozitiflik oranının iki kat arttığını söyleyebiliriz.

‘ÇOCUKLARA AŞI TAVSİYE EDİYORUZ’

Çocuklara aşıyı tavsiye ettiklerini belirten Prof. Dr. Kendirli, “Aşıyı kesinlikle tavsiye ediyoruz. Bizim gözlemimiz; Aileleri ve çocukları aşılanmayan hastalar bu grupta daha çabuk enfekte oluyor ve hastaneye yatış oranları daha yüksek. Bu bir salgın. Sağlık profesyonelleri olarak hasta olanları yönetiyoruz ancak tavsiye olarak toplumun yaşam tarzında maske kullanılmasını, sosyal mesafeye dikkat edilmesini ve aşı olmasını öneriyoruz. Salgının ortadan kaldırılmasında aşılamanın temel bir silah olduğunu asla unutmayacağız” dedi.

‘POZİTİF ORAN YÜZDE 30’A ÇIKTI’

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ergin Çiftçi, çocuklarda Kovid-19 vakalarının arttığına dikkat çekerek şunları söyledi:

“Çocuklarda Covid-19’un önceki dönemlere göre biraz daha fazla arttığını da tespit ediyoruz. Elbette bunda çeşitli faktörlerin rolü vardır. Okulların açılmasının da bunda etken olduğunu söyleyebiliriz. Bunun dışında tatil bitti ve insan hareketliliği çok arttı. Maalesef salgınla ilgili tedbirlerin biraz azaldığını görüyoruz; Maalesef maske kullanımı azaldı. Covid-19 tespit ettiğimiz çocuk oranında önceki haftalara göre büyük bir artış olduğunu söylemeliyiz. Yani test pozitifliği yüzde 8 civarındaydı diyebiliriz ama şimdi yüzde 30’a yaklaşıyor. Aslında, önlemler açıktır. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymalıyız ancak salgını kontrol altına almak için en önemli silahımız aşıdır. aşı olmalıyız. Artık aşının çocuklar için etkili ve güvenli olduğunu biliyoruz. Bu nedenle çocukların da aşılanması gerekiyor” dedi. DHA

Corona virüsü resminde çarpıcı değişiklik: Ölüm sayısı 5,7 kat arttı ilginizi çekebilir Corona virüsü resminde çarpıcı değişiklik: Ölüm sayısı 5,7 kat arttı Anne oğul 2 saat arayla koronadan öldü ilginizi çekebilir Anne oğul 2 saat arayla koronadan öldü

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK