Depremde 15 kişinin öldüğü Doğanlar Apartmanı’yla ilgili dikkat çeken iddia

Depremde 15 kişinin öldüğü Doğanlar Apartmanı’yla ilgili dikkat çeken iddia

77
0
PAYLAŞ

Geçtiğimiz yıl 30 Ekim’de Ege Denizi’nin Seferihisar sahili açıklarında meydana gelen ve Bayraklı ilçesindeki Doğanlar Apartmanı’nda 115 kişinin yaşamını yitirdiği 6.9 büyüklüğündeki depremde 15 kişi hayatını kaybetti, 12 kişi de yaralandı.

Depremde 15 kişinin hayatını kaybettiği Doğanlar Apartmanı ile ilgili dikkat çeken iddia

Depremde 15 kişinin hayatını kaybettiği Doğanlar Apartmanı ile ilgili dikkat çeken iddia

Depremde 15 kişinin hayatını kaybettiği Doğanlar Apartmanı ile ilgili dikkat çeken iddia

Geçen yıl 30 Ekim’de İzmir’de meydana gelen depremde 15 kişinin hayatını kaybettiği, 12 kişinin de yaralandığı Doğanlar Apartmanı davasında 2’si tutuklu 4 sanık hakim karşısına çıktı. Tanık olarak dinlenen T.Ü. Öte yandan tadilat öncesi yaptıkları test sonucunda binanın yüksek riskli tespit edildiğini belirterek, “Raporda bina 5. derecede çürümüş” dedi.

Depremde 15 kişinin hayatını kaybettiği Doğanlar Apartmanı ile ilgili dikkat çeken iddia

Geçtiğimiz yıl 30 Ekim’de Ege Denizi’nin Seferihisar sahili açıklarında meydana gelen ve Bayraklı ilçesindeki Doğanlar Apartmanı’nda 115 kişinin yaşamını yitirdiği 6.9 büyüklüğündeki depremde 15 kişi hayatını kaybetti, 12 kişi de yaralandı.

Deprem sonrası başlatılan soruşturma kapsamında, İzmir 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2’si tutuklu 4 kişi hakkında ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak’ suçundan dava açıldı. ‘, 20 yıla kadar hapis istemiyle.

Davanın bugün görülen ilk duruşmasına 2 tutuklu sanık Ses ve Görüntü Bilgi Sistemi (SEGBİS) üzerinden katılırken, duruşmayı bekleyen sanık GÜ, davacılar ve tarafların avukatları salonda hazır bulundu. Sanıklardan firari BI salonda yoktu.

“30 YIL GEÇTİ NE OLDU BİLMİYORUM”

Duruşmada ifadesi alınan tutuklu sanık müteahhit Çetin Doğan, inşaatı 1992 yılında bitirdiğini belirterek, “Her şeyi mükemmel yaptım. Malzemeyi en iyi şekilde kullandım. 30 yıl oldu bu arada ne oldu bilmiyorum. Suçu kabul etmiyorum. O zamanlar hazır beton yoktu. Malzemeyi elle beton mikserine atıyor ve betonu bu şekilde döküyorduk. Kancalar da o dönemde işçiler tarafından elle yapılırdı. Bunlar dönemin fırsatlarıydı” dedi.

“TADİLAT NEDENİYLE HASAR GÖRDÜĞÜNÜ DÜŞÜNÜYORUM”

İfadesi alınan bir diğer tutuklu sanık ve binanın statik betonarme proje tasarımcısı Mehmet Sedat Boyacı, 20 yıldır Afganistan, Irak ve Özbekistan gibi ülkelerde çalıştığını ve çoğunlukla İzmir dışında olduğunu ifade etti. “Daire 2018 yılında yenilenmiştir ve sorumlunun imzası yoktur. Sanırım bu tadilat yasadışı olarak yapıldı. Kirişlerde delikler olduğu söylendi. Kolon kesilmese de kirişlerde açılan delikler hoş olmayan sonuçlara yol açmaktadır. Tadilat sırasında taşıyıcı elemanların zarar gördüğünü düşünüyorum. Hesaplarımda ve uygulamalarımda herhangi bir hata bulunmamaktadır. Beraatımı talep ediyorum” dedi.

“YANGIN KORKUSUYLA GÖZETİM KABUL EDİYORUM”

Tutuklanmayan sanıklardan GÜ de şunları söyledi:

“Askerden geldiğim yıl iş arıyordum. Daha sonra bu inşaat firmasında işçi olarak işe başladım. Şirket, ekstra maliyetlerden kaçınmak için işlerden birini gözetim olarak gösterdi. Sorumlusu yanıma gelip durumu anlattı, kovulma korkusuyla kabul ettim. Gerçek bir sorumluluğum yok” dedi.

“BİNA 5. DERECE KÖK”

Sanıkların ifadelerinin ardından tanıklar dinlendi. Duruşmada tanık olarak dinlenenlerin arasından yıkılan Doğanlar Apartmanı’nda oturan T.Ü., apartmanın merdivenlerine granit döşenmesi konusu gündeme geldiğinde yönetici ME ile görüştüğünü belirtti. ve ona ‘Bu bina granit taşıyamaz’ dedi ve şunları söyledi;

“Daha sonra binanın durumu hakkında bir test yapıldı ve raporda bina 5. derecede çürüdü. Benim çabalarımla bir toplantı düzenlemek, apartman sakinlerine durumu anlatmak ve neler yapılabileceğini konuşmak istedik. Hatta inşaat mühendisi olarak tanıdığım CL’yi de yanıma aldım. CL de binaya gelip bazı gözlemlerde bulunmuştu ve mesleği gereği durumun ciddiyetini açıklayabiliyordu. Ancak toplantıda deyim yerindeyse ‘avantajlı’ olmakla suçlandık. Bize ‘Ne anlıyorsun’ gibi cümleler verildi, ardından bir sonuç alınamadı” dedi.

Tanık inşaat mühendisi CL de TU’nun söylediklerini doğruladı.

“DEPREM RİSK ANALİZİ RAPORU ÇOK AĞIR OLDU”

Doğanlar Apartmanı’nın eski yöneticisi ME, dairenin çatısında yarıklar ve çatlaklar gördüğünü ve ardından aldığı deprem risk analiz raporunun çok ağır olduğunu söyledi.

ME raporun fotokopisini çektiklerini ve dairelere ilettiklerini iddia edince şikayetçiler itiraz ettiler ve tepki gösterdiler. 2 müşteki de yalan beyanda bulundukları iddiasıyla ME hakkında suç duyurusunda bulundu. Mühendis CL’ye atıfta bulunan ME, “Bir mühendisle görüştük. Mühendis muayenesinden sonra ‘Sıvılaşma var, beton kalitesi düşük, demirde risk var’ tespitleri yaptı. Kat sahiplerini toplayamadım. Yüzde 60 karşı çıktı. Hakaretler yapıldı. İstifa ettim. ‘Dairenin adını uyduruyorsun’ dediler.

Şikâyetçi Seher Perinçek ise tanığın 42 işyerinin fotokopisini çekip raporu ilettiğine ilişkin ifadesine ilişkin olarak “Yalan söyledi. Bize herhangi bir rapor gönderilmedi” dedi.

“BİNADA YALAN OLABİLİR DEDİM”

Tanık CL ise talep üzerine Doğanlar Apartmanı’ndaki toplantıya katıldığını belirterek şunları söyledi:

“Toplantıda daire ile ilgili gözlemlerimi belirttim. Balkonların eğimli olduğunu gördüm. Küçük bir yer sarsıntısı ile binanın kavisli tarafa devrilebileceğini söyledim. 30-35 kişi vardı. Endişelendiğimi söyledim. Bazıları destekledi, bazıları karşı çıktı. Tartışma ortamı oldu. Her ikisini de suçladılar T.Ü. ve ben mali konulardan” dedi.

Mahkeme heyeti, ifadelerin ardından sanıkların tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi. verilmiş

İzmir depreminde 36 kişinin hayatını kaybettiği binanın mimarı: İmza benim ama projeyi ben çizmedim ilginizi çekebilir İzmir depreminde 36 kişinin hayatını kaybettiği binanın mimarı: İmza benim ama projeyi ben çizmedim İzmir depreminde 11 kişinin hayatını kaybettiği binanın sorumluları hakim karşısına çıktı. ilginizi çekebilir İzmir depreminde 11 kişinin hayatını kaybettiği binanın sorumluları hakim karşısına çıktı.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK