Ders kitabında Köy Enstitüleri için skandal sözler

Ders kitabında Köy Enstitüleri için skandal sözler

46
0
PAYLAŞ

Ceyhun ÖZGÖNÜL

için Ders Ailesi Köy Enstitüleri

için Ders Ailesi Köy Enstitüleri

için Ders Ailesi Köy Enstitüleri

Kuruluşunun 82. yıl kutlanan, Türkiye Cumhuriyetinin en büyük eğitim hamlelerinden biri olarak kabul edilen Köy Enstitüleri’ne yönelik çirkin itham ve anlarlar Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi ders kitaplarına girdi.

için Ders Ailesi Köy Enstitüleri

Ceyhun ÖZGÖNÜL

Türkiye Cumhuriyetinin en büyük eğitim hamlelerinden birisi olarak kabul edilen Köy Enstitülerine çirkin itham ve anlarlar ders kitaplarına girdi. Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesinde “Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi 2” dersinde okutulan 10 ünitede, Prof. Dr. Buralarda Kızıl Muhafız yetiştirilmek istendi. Ancak birkaç çakal makaldan, fikir ve fikir ve fukaradan, başka zaiyat verilmemişinden teslim ediliyorla kaydedebiliyoruz”.

“KIZIL MUHAFIZ ÖRNEĞİNDE UNSURLARIN YETİŞTİRİLMESİ DÜŞÜNÜLÜYORDU.”

Atatürkçü Düşünce Derneği Adana Şube Başkanı İsa Kayadan, ders kitabı yer alan ifadelere sert tepki gösterdi. Kendi de bir eğitimci olan ADD Adana Şubesi İsa Kayadan, geliştirme dersini’ın kitaptaki şu şekilde aktardı:

“…Gerçekten istenilen kültür değil, bugün Çin’de olduğu gibi, tam bir ‘kültür ihtilali’ idi. Enstitülerin şehir ve şenlikten beyabanlarda (çöllerde) da köye hedef şekil vermek içindi. Bolşeviklerin ‘amele kültürünü’ yaratma çabaları büyük olabilecek bir durumdayken bir ‘kültür ihtilali Çin’e modası geçirilmiş. “Köy Entüleri’nde ‘Kızıl muhafız’ örneğinde olduğu gibi düşünüleceğidir.”

“… Okullarla bir köylü-şehirli husumeti yaratma, zavallı ezen muhtar ve ağa ile ez halk sınıfları icâd yarışmalı ihtilâli köye girişk gayreti gösterdi.“

“BİR KAÇ ÇAKAL MAKAL, AHLAK FUKARASI…”

“…İşte Köy Enstitüleri bir Kızıl muhafız yuvası olarak hazırlandığı için milletin isyanına sebep olmuş ve kapatılmıştır. Ancak günümüzde en mü hadise bu isyanın başlangıcı ile başlar. Öyle ki bütün avlamalarına, hükumetin vetertiplerine karşı bir Kızıl Muhafız halkı yetiştirilememiştir.

Tezek kıra kurban haya aşınmış birkaç çak fikir ve ahlak fu aldan, iki zayiat verilmemiş bir başka hediye ile hediye edebileceğiz. eğitim geleceğise idi kültür ihtilalinin daha büyük tahribatına olacaktık. Yeter üniversitedelernde ilim ve millî iradekte, solcu ve devrimbazlar matemlerinde kalırlar.

Bu onları önceden tahmin edememekten dolayı biz de ile duygu veya istihza temaşalar (zevkle seyrederiz). Lakin sağlığımızlığı yeni nesli yenmek için saldırıya uğramayız. Zira onlar başka yollardan kültür ihtilaline devam ediyorlar. Esasen enstitülerin bu yaygara ve mate ile açılamayacağından bir şaşkınlık daha yaratmağa velük hazırlamağa çalışacaklar”

“ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE DERS NOTU OLARAK VERMİŞLER”

Köy Enstitüsü’nün Halkı İsmet İnönü’nün öncülüğünde Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel ve İsmail Hakkı Tonguç’un çağrılarıyla anılanan ADD Başkanı İsa Kayadan “Köy Enstitüleri, savaşlar gibi olumsuz durumları yüzünden unutulan, zayıfılan ve yıpratılan Anadolu köylüsünün geçmişiyle ilgili hayali asla “dedi.

KAMUOYUNUN VİCDANINA BİRAKIYORUZ

İfade edilen sınıflamaları Derneği Adana Şube Başkanı İsa Kayadan aktaran bu değerlendirmeleri planlamayı yapabilir mi? Amacı nedir, hizmet vermektedir? Bu değer yargısının vicdanına bırakıyoruz. Biz Atatürkçü Düşünce Derneği olarak bu müşteriyi sorgulayacak ve takip edecekleri. Son olarak Köy Enstitülerine sataşma hadsizliğini gösterenlere diyoruz ki; Nefret dili sizin olsun, sevgi dili bizim”

1940’DA AÇILDI, 1954’DE KAPATILDI

İsmet İnönü’nün cumhurbaşkanlığı döneminde Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel ve İlköğretim Genel İsmail Hakkı Müdürü büyük çabalarıyla söz konusu ve 21’e kalan Köy Enstitülerinde 1.308’i 17.251 köy alışverişi yetişti.

Fakir Baykurt, Ümit Kaftancıoğlu, Mahmut Makal, Dursun Akçam, Pakize Türkoğlu, Adnan Binyazar gibi önemli edebiyatçıların da yetiştiği Köy Enstitülerinde; fen bilim, tarih, genel kültür, müzik ve beden gibi derslerin yanı sıra arıcılıktan ipekböceğine, fidancılıktan avcılığa, dokumacılıktan çocuk hikayeleri, marangozluktan inşaat projesine kadar yaşamda yer alan eğitimin kapsamındadır. Köy Enstitüleri Demokrat Parti döneminde 1954 yılında.

O PROFESÖR BİLİM KURULU ÜYESİ OLMUŞ

Ders notlarında Enstitülerine ağır sözler içeren Tarihi ifadeler Üniversitesi Atatürk Üniversitesi İlkeleri ve İnkilap Enstitüsü Öğretim Üyesi Üyesi Prof.

Deniz Zeyrek: Köy enstitüleri, şehir merkezinde doymayı öğretti İlginizi Çekebilir Deniz Zeyrek: Köy enstitüleri, şehir merkezinde doymayı öğretti Köy Enstitüleri ile yeni bir buluşma İlginizi Çekebilir Köy Enstitüleri ile yeni bir buluşma

Günün Trend Videosu

daha fazla göster

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK