Diyarbakır’da duruşmada yaşanan olayla ilgili 78 barodan ortak tepki

Diyarbakır’da duruşmada yaşanan olayla ilgili 78 barodan ortak tepki

36
0
PAYLAŞ

Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Nahit Eren, yönetim kurulu üyeleri ve avukatları sözlü ve fiziki saldırıya uğradı, 78 Barodan ortak tepki geldi. Ortak açıklamaya İstanbul 2. barosu, Rize ve Karaman baroları dışında tüm barolar katıldı.

Diyarbakır'daki duruşmada olaya 78 barodan ortak tepki

Diyarbakır’daki duruşmada olaya 78 barodan ortak tepki

Diyarbakır’daki duruşmada olaya 78 barodan ortak tepki

Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı’nın polise Diyarbakır Barosu Başkanı ve duruşma salonunda bulunan avukatların duruşmadan çıkarılması talimatı vermesi üzerine çıkan çatışmanın ardından 78 baro ortak açıklama yaptı. Barolardan yapılan açıklamada, “Hiçbir kişi veya kurum müdafiin görevini yapmasını engelleyemez, alıkoyamaz, avukata fiziki saldırı veya hakarette bulunamaz” ifadesine yer verildi.

Diyarbakır'daki duruşmada olaya 78 barodan ortak tepki

Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Nahit Eren, yönetim kurulu üyeleri ve avukatları sözlü ve fiziki saldırıya uğradı, 78 Barodan ortak tepki geldi. Ortak açıklamaya İstanbul 2. barosu, Rize ve Karaman baroları dışında tüm barolar katıldı.

Ortak açıklamada, yargının kurucu unsurlarından biri olan savunma makamına ve avukatlık mesleğine yönelik saldırıların artarak devam ettiği, 9. 13 Eylül 2021 tarihli Diyarbakır Asliye Ceza Mahkemesi’nin açıklaması şöyle:

“AVUKATLARIN DURUŞMADAN ÇIKARILMASI İÇİN POLİS TALİMATLARI VERİLDİK”

* 13 Eylül 2021 tarihinde Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Nahit EREN ve yönetim kurulu üyeleri konuyu görüşmek üzere mahkeme salonuna gittiklerinde, mahkeme başkanı baro başkanı ve yöneticilerine karşı aynı tavrını sürdürdü.

* Mahkeme Başkanı tarafından Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Mahkeme salonundaki Nahit EREN ve avukatların duruşmadan çıkarılması talimatı verilirken, polisler tarafından baro başkanına, baro yöneticilerine ve avukatlara yönelik fiziksel saldırı ve hakaretler yapıldı.

“SAVUNMA SAVUNMASI ALAN AVUKAT ENGELLENEMEZ”

78 baronun olaya tepkisi şöyle devam etti:

* Bilinmelidir ki; Adil yargılanma hakkının gerçekleştirilmesi için öncelikle adalet arama hakkının gerçek bir özgürlük olarak kullanılması gerekmektedir. Dinlenme hakkının tanınması, şüpheli/sanık hakkındaki tüm delilleri görme, delillere karşı konuşma hakkına sahip olma, savunması için delil sunma ve bu delilleri toplama hakkının tanınması zorunludur. Bireyler bu haklarını kullanmak için seçtikleri avukatların yardımından yararlanma hakkına sahiptir.

* Bu hak, adil yargılanma hakkının en önemli parçasıdır. Bu nedenle savunma görevini yerine getiren avukat, adil yargılanma hakkının en önemli unsurudur. Savunmanız aynı zamanda TCK’nın 6. maddesi uyarınca yargı görevini de yürüten kişidir. Avukatlık mesleğinin savunma hakkı, adil yargılanma hakkı ve adalet arama özgürlüğünün teminatı olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz.

* Avukatların meslek örgütü olan barolar, insan hakları, özgürlükler ve hukukun üstünlüğünün de teminatıdır. Bu nedenle savunmanın yani avukatların özgür ve etkin olamayacağı bir toplumda hiç kimsenin özgürlüğü güvence altına alınmaz. Hiçbir kişi veya kurum; savunma görevini yerine getiren avukata engel olamaz, engel olamaz, fiziki saldırı ve hakarette bulunamaz.

“ARAŞTIRMA BAŞLATILMALI”

* Avukatın görevi; hukuk devletinin bireylere sağladığı güvenceleri korumak ve bu hak ve garantilerin kullanılmasını sağlamak. Avukatların mesleki faaliyetlerinin engellenmesi, fiziksel saldırı ve hakaretlere maruz bırakılarak mahkeme salonundan çıkarılması gibi kabul edilemez tutum ve anlayışlara karşı mücadele kararlılığımızı tüm kamuoyu bir kez daha ifade etmektedir. duyuruyoruz.

* Hukuk Devletini, Adil Yargılanma Hakkını, Savunmayı, Mesleğimizi ve Meslektaşlarımızı savunma kararlılığımız bilinmelidir. Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı ve olaya karışan kolluk görevlilerinin derhal görevden alınması ve haklarında gerekli adli ve idari soruşturmanın başlatılması gerektiğini kamuoyuna ve ilgililere bildirmek isteriz.

Ahmet Davutoğlu: Diyarbakır Cezaevi'nde yaşananlar hukuk tarihimiz açısından bir yüz karasıdır ilginizi çekebilir Ahmet Davutoğlu: Diyarbakır Cezaevi’nde yaşananlar hukuk tarihimiz açısından bir yüz karasıdır Baro Başkanı Durakoğlu: Aşısı olmayan işçi işyerine alınamaz ancak işten çıkarılamaz. ilginizi çekebilir Baro Başkanı Durakoğlu: Aşısı olmayan işçi işyerine alınamaz ancak işten çıkarılamaz.

Ahmet Davutoğlu Avukat Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Diyarbakır istanbul Karaman mahkemesi Polis Rize saldırısı
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK