Dünya Barış Günü yürüyüşüne polis engeli

Dünya Barış Günü yürüyüşüne polis engeli

58
0
PAYLAŞ

Muğla’nın Bodrum ilçesinde 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde yürüyüş yapmak isteyen grup polis tarafından engellendi. Yürüyüşe izin verilmeyen grup daha sonra basın açıklaması yaparak alandan ayrıldı.

Dünya Barış Günü yürüyüşüne polis engeli

Dünya Barış Günü yürüyüşüne polis engeli

Dünya Barış Günü yürüyüşüne polis engeli

Muğla’nın Bodrum ilçesinde 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde yürüyüş yapmak isteyen grup polis tarafından engellendi. Yürüyüşe izin verilmeyen grup, daha sonra basın açıklaması yaparak alandan ayrıldı.

Dünya Barış Günü yürüyüşüne polis engeli

Muğla’nın Bodrum ilçesinde 1 Eylül Dünya Barış Günü etkinliği kapsamında CHP İlçe Başkanı Halil Karahan, Sol Parti İlçe Başkanı Bodrum Neyzen Tevfik Caddesi’ndeki Tepecim Camii’nden Belediye Meydanı’na giden güzergâhta yürüyüş yapmak üzere bir grup toplandı. Oben Konyalıoğlu, EMEP İlçe Başkanı Uğurcan Çakar, HDP İlçe Başkanı Zühal Macit ve HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, ellerinde ‘Barış İçin Yürüyoruz’ pankartı ile yaklaşık 100 kişiyi bir araya getirdi. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı yürüyüşe polis izin vermedi.

YÜRÜYEMEZKEN BASIN AÇIKLAMASI YAPTILAR

Polisin engellemesiyle karşılaşan grup, ‘Barış doğayı yaşatır, çocukları barışı yaşatır’, ‘İnsanlar barış ister, kim savaş ister?’ Elinde pankartlar taşıyarak sık sık ‘Savaşa karşı barış’, ‘Özgürlüğe rağmen barış’ ve ‘Yaşasın halkların kardeşliği’ sloganları attı.

“SAVAŞ POLİTİKALARI DEVAM EDERKEN HİÇBİRİMİZİN GELECEĞİ GARANTİLİ DEĞİLDİR”

Grup adına yapılan basın açıklamasını Sol Parti Bodrum İlçe Başkanı Oben Konyalıoğlu okudu. Konyalıoğlu, yaptığı açıklamada, “Yüzyıllardır insanların hayatını kabusa çeviren savaşlar ve çatışmalar son 82 yılda ara vermeden devam etti. Bugün dünyada her zamankinden daha fazla savaş, çatışma ve kriz var. Kapitalizm, Ortadoğu ve Afrika’da kendi krizini aşmak için rant ve savaş politikalarını körüklüyor. Dünyanın geleceğini tehdit eden doğanın tahribi, milyonlarca açlığa, susuzluğa ve sefalete sürüklenmesi, göç yollarında kaybedilen yüzbinler, mülteciler, her geçen gün derinleşen gelir eşitsizliği emperyalistler umurlarında değil! Çatışmaların bedelini savaşları çıkaranlar değil, yoksullar, ezilenler ve emekçiler öder. Savaş, çatışma ve gerilim politikaları devam ettiği sürece kadınların, çocukların, işçilerin ve gençlerin hiçbir hakkı güvence altına alınmamaktadır. Savaş politikaları devam ettiği sürece zarar gören haklarımız, umutlarımız, doğamız, tüm ülke, tüm dünya ve çocuklarımızın geleceğidir.”

“BARIŞSIZ DEMOKRATİK BİR DÜNYA HAYAL DEĞİLDİR”

Konyalıoğlu, yaptığı açıklamada, “Bu akımdan rahatsız olan ve gelecek kaygısı taşıyan herkesi, tüm halkların kendi ellerimizle, kendi ellerimizle kuracakları bir dünya kurmanın önünü açmak için omuz omuza ortak bir mücadeleye davet ediyoruz. eşit, özgür ve insanca yaşa. Barışçıl, demokratik, sömürünün olmadığı bir dünya hayal değil! İşçiler, emekçiler, kadınlar, dünyanın tüm sömürülen ve ezilen halkları, savaşa karşı barışı kazanmak için seslerini, güçlerini, eylemlerini birleştirmeli! Çünkü barış her şeyden önce bir yaşam hakkıdır. Yaşam, özgürlük ve adaletten yana olan tüm insanları barış umudunu yükseltmeye çağırıyoruz! Kendi ellerimizle özgürce yaşayabileceğimiz bir ülke ve dünya inşa edene kadar onları savaşmaya çağırıyoruz.”

Basın açıklamasının ardından grup sessizce dağıldı.

Dünya Barış Günü neden kutlanır?  Dünya Barış Günü mesajları… ilginizi çekebilir Dünya Barış Günü neden kutlanır? Dünya Barış Günü mesajları…

Afrika Almanya bodrum çatışma CHP Dünya HDP izmir Muğla Orta Doğu Polis Polonya
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK