Dünyaca ünlü sahilden 30 dakikada çıkan çöp pes dedirtti

Dünyaca ünlü sahilden 30 dakikada çıkan çöp pes dedirtti

54
0
PAYLAŞ

Antalya’nın dünyaca ünlü Konyaaltı Plajı’nda Deniz Ticaret Odası ve Turmepa-Deniz Temizlikçiler Derneği öncülüğünde Uluslararası Kıyı Temizlik (ICC) Günü’nde temizlik çalışması gerçekleştirildi.

Dünyaca ünlü plajdan 30 dakikada çıkan çöpler pes ettirdi

Dünyaca ünlü plajdan 30 dakikada çıkan çöpler pes ettirdi

Dünyaca ünlü plajdan 30 dakikada çıkan çöpler pes ettirdi

Antalya’nın dünyaca ünlü Konyaaltı Plajı’nda temizlik çalışmaları denizde dalgıçlar, karada gönüllüler tarafından gerçekleştirildi. Çalışmalarda karada yorgan ve pet şişeler toplanırken, denizden otomobil lastiği, demir aksam, maske ve ip gibi çok sayıda çöp çıktı.

Dünyaca ünlü plajdan 30 dakikada çıkan çöpler pes ettirdi

Antalya’nın dünyaca ünlü Konyaaltı Plajı’nda Deniz Ticaret Odası ve Turmepa-Deniz Temizlik Derneği öncülüğünde Uluslararası Kıyı Temizlik (ICC) Günü’nde temizlik çalışması gerçekleştirildi.

Çalışmaya karadan onlarca vatandaş katılırken, denizden 20’ye yakın dalgıç destek verdi. Yaklaşık 2 saat süren temizlik çalışmasında amaç sahili temizleyerek sorunun çözümünde rol almak ve deniz çöpüne halkın dikkatini çekmekti.

Sabahın erken saatlerinde sahile gelen gönüllü vatandaşlar, çöp poşetleriyle çöp topladı. Sahilde yapılan temizlik çalışmalarında en çok sigara izmaritleri ve yorgan dahil plastik şişeler bulundu. Su altında 30 dakika süren çalışmalarda çok sayıda otomobil lastiği, plastik şişe, demir parçalar, uzun ip, boya kutuları, teknelerde kullanılan parçalar bulundu.

“Çöpünüzü denize atmayın”
Çalışma hakkında bilgi veren Deniz Ticaret Odası Antalya Şube Başkanı Ahmet Çetin, “Temizlik sadece bugüne mahsus değil. Vatandaşlarımıza karşı duyarlı davranarak denizlerimizi ne kadar temiz tutarsak, denizden o kadar faydalanırız. Denize giren tüm vatandaşlarımızdan çöplerini denize atmamalarını ve toplamamalarını rica ediyoruz.”

“Kirliliğe ve çöpe dikkat çekmek istiyoruz”
Turmepa-Deniz Temizliği Derneği Antalya Şube Başkanı İzzet Ünlü, “1994 yılından beri yaptığımız bir faaliyet kıyı temizliğidir. Kıyıları ve deniz dibini temizleyeceğiz. 20 dalgıç ve gönüllümüz bize destek olacak. Buradaki amacımız farkındalık yaratmak. Buradan topladığımız atıkları ayrıştırıyor, istatistikler yapıyor ve bunu genel merkezimize raporluyoruz. Pandemiden sonra tekrar kıyılara dönmenin heyecanını yaşıyoruz. Kirliliğe ve çöpe dikkat çekmek istiyoruz. Denizi temizlemenin en temiz yolu, onu kirletmemeyi öğretmektir. Bugün Antalya çöpünü burada hallediyor” dedi.

Araba lastiği ve pet şişe
Dalış Eğitmeni Erhan Çakır, su altında bulunan çöplerle ilgili olarak, “28 yıldır Antalya’da dalış yapıyorum. Antalya’da yılda birkaç kez su altı temizliği yapıyoruz. Maalesef doğamızı kirletiyoruz. Elimizden geldiğince yerel olarak temizliyoruz; Tüm Akdeniz’i temizleyemeyiz. Bu sebeple doğamıza çöp atmayalım. Doğayı koruyalım. Su altında bolca plastik şişe ve günlük kullandığımız maskeler var. Her yerdeyiz. Sonra bir sürü lastik, ütü, alkol şişesi var. Denizlerimizi koruyalım” dedi. (İHA)

Konyaaltı sahilinde 15 yılda 5 metre kayboldu ilginizi çekebilir Konyaaltı sahilinde 15 yılda 5 metre kayboldu

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK