Anaokulları ne zaman açılacak, okula uyum haftası ne zaman?

Anaokulları ne zaman açılacak, okula uyum haftası ne zaman?

95
0
PAYLAŞ

Anaokulları ne zaman açılacak, okula uyum haftası ne zaman?

Anaokulları ne zaman açılacak, okula uyum haftası ne zaman?

Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin okul kaygılarını hafifletmek, okul ortamını sevdirmek, öğrenme ortamını, öğretmenleri ve arkadaşlarını tanımalarına yardımcı olmak amacıyla “Okullarda Uyum Haftası” düzenlemektedir. Anaokulları önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da uyum haftası kapsamında yeni eğitim döneminden 1 hafta önce okula başlayacak.

Anaokulları ne zaman açılacak, okula uyum haftası ne zaman?

Yeni eğitim-öğretim yılında birinci sınıf öğrencileri bir hafta erken okula başlayacak. 2021-2022 eğitim öğretim yılında ilkokul 1. sınıfa okul öncesi eğitimle başlayacak olan öğrenciler, 31 Ağustos’ta okula başlayacak.

ANAOKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, tam zamanlı yüz yüze eğitimin 6 Eylül’de başlayacağını, okul öncesi ve ilkokul birinci sınıf öğrencilerine ise 1-3 Eylül’de kaynaştırma eğitimi verileceğini duyurdu.

YÜZYÜZE EĞİTİM KAÇ GÜN OLACAK?

Bu noktada korona virüsünün uzun süre ortadan kaybolmayacağının görüldüğünü kaydeden Özer, şu ifadeleri kullandı:

* Bu nedenle hepimiz korona virüsünün risklerini göz önünde bulundurarak ve gerekli önlemleri alarak hayatımızı sürdürmek zorundayız. Daha önce de söylediğim gibi, okulları daha fazla kapalı tutamayız.

* Çocuklarımızın gelişimi, sağlığı ve geleceği için korona virüs ile yaşamayı öğrenmeli ve yüz yüze eğitime devam etmeliyiz.

* Değerli öğretmenlerimiz, değerli velilerimiz ve sevgili öğrencilerimiz; İnşallah 6 Eylül 2021 tarihinden itibaren haftanın 5 günü tüm seviyelerde yüz yüze eğitimlere başlayacağız.

* Hedefimiz, sağlık koşulları aksini gerektirmedikçe, salgın öncesinde olduğu gibi okullarımızda da tam zamanlı yüz yüze eğitime devam etmektir.”

“KANTEN, YEMEKHANE VE EMEKLİLİK AÇILACAK”

Özer, “Bir mazeret nedeniyle yüz yüze eğitime katılamayan öğrencilerimiz için eğitime TRT EBA ve EBA platformu üzerinden devam edilecektir.” dedi.

* Okullarda eğitim, ders saatleri azaltılmadan ve mevcut müfredatın tamamı dikkate alınarak gerçekleştirilecektir.

* Okula giriş ve çıkış saatleri, teneffüs saatleri ve gerektiğinde ikili eğitime geçiş süreci okulun fiziki kapasitesi ve müsaitlik durumuna göre il ve okul yönetimleri tarafından ortaklaşa düzenlenecektir.

* Destekleme ve Yetiştirme Kursları yani DYK’ler sadece 8. ve 12. sınıflarda verilecektir. Okulların açılmasıyla birlikte kantinler, kafeteryalar ve pansiyonlar da açılacak.

* 1 Eylül – 3 Eylül tarihleri ​​arasında okul öncesi ve 1. sınıf öğrencilerimiz için uyum eğitimi yapılacaktır.

“OKULA MASKE TAKLI GİDECEĞİZ”

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

* 6 Eylül 2021 tarihinden itibaren tüm seviyelerde haftanın beş günü yüz yüze eğitimler başlamaktadır.

* 1-3 Eylül tarihleri ​​arasında okul öncesi ve birinci sınıf öğrencilerine yönelik uyum eğitimi yapılacaktır.

* Bir mazeret nedeniyle yüz yüze eğitime katılamayan öğrenciler için eğitime TRT EBA TV ve EBA platformu üzerinden devam edilecektir.

* 31 Ağustos 2021 tarihinde okul öncesi ve birinci sınıf öğretmenlerimiz için Kovid-19 salgını ve okulların yeniden açılması ile ilgili online seminerler düzenlenecektir.

* 8. ve 12. sınıflar için Destekleme ve Yetiştirme Kursları (DYK) yapılacaktır.

* 1-3 Eylül tarihleri ​​arasında tüm öğretmenlerimize Kovid-19 salgını ve okulların yeniden açılması süreci ile ilgili seminerler verilecektir.

* Okula maske ile geleceksiniz.

* Bakanlığımız bünyesinde kurulan yeni elektronik takip sistemi ile il, ilçe ve okul düzeyinde eğitimin kesintiye uğramaması için tüm süreçler anlık olarak takip edilecek.

* Kantin, kafeterya ve pansiyonlar hizmete açılacaktır.

* Eğitim çalışanları için aşı zorunluluğu olmayacak, aşı olmayanlar için haftada iki kez PCR testi istenecek.

* Öğretmenlerimizin en az bir doz aşılama oranı %80,34 olup, Türkiye geneli aşılama oranından yaklaşık %8 daha fazladır.

* İki doz aşılama oranı %69,73’tür. Türkiye’de genel nüfusun aşılanma oranından yaklaşık %15 daha fazladır.

Anaokulları ne zaman açılacak, okula uyum haftası ne zaman?

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK