Ara tatil ne zaman bitiyor, okullar ne zaman açılacak?

Ara tatil ne zaman bitiyor, okullar ne zaman açılacak?

55
0
PAYLAŞ

Ara tatil ne zaman bitiyor, okullar ne zaman açılacak?

Ara tatil ne zaman bitiyor, okullar ne zaman açılacak?

okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim kurumu yaklaşık 18 milyon öğrenci, ikinci ara tatil çıktı. 6 Eylül 2021’de geleceğe yönelik 2021-2022 eğitim amaçlı bir gezi tatiline gelmek için 9 gün tatilde ziyaret etti. Ara tatil 17 Nisan’da sona erecek, 18 Nisan’da açılacaktır. Uzmanlar ara tatilde aileleriyle doğada vakit geçirmelerini öneriyor.

Ara tatil ne zaman bitiyor, okullar ne zaman açılacak?

Milli Eğitim Bakanlığınca, 1 buçuk yıl aradan sonra 6 Eylül 2021’de yüz yıl-2022 eğitim yılı eğitim yılı son dersleri zili dün çaldı. Birinci dönem ara tatili 15-19 Kasım 2021 yapıldı. 20 Şubat günü sona erdikten sonra 4 Şubat 2022 tamamlandı ve ikinci satış ilk ders zili 7 20 Şubat oyunu çaldı. İkinci dönem içinde yer alan ara tatil ise 8 Nisan günü başladı.

ARA TATİL NE ZAMAN BAŞLIYOR, BİTİYOR?

*1. dönem ara tatili 15-19 Kasım,

*Yarıyıl tatili 24 Ocak-4 Şubat,

*2. dönem ara tatili 11-15 Nisan,

* Karneler 17 Haziran 2022’de dağıtılacak

UZMANLARDAN ARA TATİL ÖNERİSİ

Eğitimde ikinci ara tatil 11 Nisan’da başlayacak. Dr.log Hale Kahyaoğlu Çakmakcı, “Aileler okul tatillerini nasıl değerlendirmek ve tatil hayallerinin ne sorsunlar. Ancak bu hayallere tablet, telefon ve bilgisayar dahil edilmemelidir” dedi.

İkinci ara tatili 11-15 Nisan alışverişinde. Uzmanlar, tatilde tatilleriyle vakit geçirmelerini, açık hava konularını tercih edeceklerini, doğada geçirmelerini söylüyor. Uzmanlar ayrıca ara telefon tatilde tablet, bilgisayar ve bilgisayarlardan biraz uzak kalmaklarını tavsiye ediyor. Çocuklar için ara tatilde. Psikologlar hakkında bilgilerda içinde bulunduğumuzda, Kahya Dr. Bazı çocuklar etüt kıyafetlerine de kalıyor. Akşam eve dönüşlerinde sadece yemek yemek ve parçalarını yapmaya vakitleri kalıyor. Zaten uyuyorlar. Hayatı araştırmaları, çocuklarını spor, müzik gibi dramaları sergiliyorlar. Başka bir şekilde kesinlikle hiç vakitleri” kullanımları.

“TATİL PLANLARINA TELEFON VE BİLGİSAYAR DAHİL EDİLMEMELİ”

Ara tatilde ailelerin ve eğitimiyle birlikte neler konusunda bilgiler veren Dr. Psikolog Hale Kahyaoğlu Çakmakcı, “Öncelikle ailelere çocuklara karşılarına alınacak tatilin onun planlarıyla birlikte planlarını öneriyorum. Aileler tatillerini nasıl geçireceğiniz ve hayallerinizin ne olduğunu sorsunlar. Ancak bu hayallere tablet, telefon ve bilgisayar dahil edilmemelidir” diye konuştu.

“AİLELER İŞTEN İZİN ALIP HAFTA SONUYLA BAĞLAYABİLECEKLERİ BİR PLAN YAPABİLİRLER”

Çakmakcı, sözlerine devam etti: “Çalışan anne-babalar “peki biz nasıl tatil” diye sorabilirler. Buken ailecek bir arada önemli. 1-2 gün izin almak hafta sonuyla bağlayabilecekleri bir plan yapabilecekler. Bu izin sürelerde ailelere kısa seyahat planlarını organize etmelerini önerdim. Otobüse, uçağa binmek, farklı olaylardan başlamak ve bu farklı tepkiler, oradaki farklı toplumsallaşmalarını sağlar. Aynı zamanda hayatları, ailelerini anılarını biriktirirler. Sonraki çocukların bu anıları tüm sene boyunca bunlar ve hatta bula besleniyorlar. Bazen seyahatlerde aksilikler çakıyor kimi araba bozulabiliyor, çocuklar gibi bir problemle karşılaştıklarında nasıl tepkileri öğreniyorlar”.

DOĞA YÜRÜYÜŞÜ YA DA KAMP…

Ailelerin ara tatilde açık hava mekanlarını tercihlerini dile getirecek Dr. Çocuklarla açık anlatırken dağları, nehir örtüsünü keşfederler. Tam bir grafik çizimi. Çocuğunuzun küçük çocukları, stresi küçüklüğü vei artar. Çocuk bir ormanda canlanır güzellikleri keşfeder, koşar, bağırır, ses ve enerjisini atar. Aynı zamanda D vitaminler için de karşılar. Mangal ya da kamp ateşi toplanan aile üyeleri aileleri masallar, hikaye paylaşımlarını ve paylaşımlarını güçlendirmeler. Mangalı plank ve doğayı temiz da yine bilgi eğitimi dersanlardan neredeyse pratik bir uygulama gibi” hayatların kullanımlarında.

Yapabileceklerin en önemli planlarından birisinin geniş aile toplantıları olduğunu vurgulayan Çakmakcı, “Aile kahvaltısı da akşam yemeği/iftar organizasyonları aile bağlarını güçlendirici etkinliklerdendir. Çocuklar, kim ve nasıl aileden geleceklerini, ailelerden bir aile büyüklerinden öğrenerek nesillere aktarırlar. Okul içinde babaanne, dede, anneanne, halalar, teyzeler, amca ve dayılar, hatta kuzenler ile görüşemiyor, bu vesileyle ile bir araya gelebilirken olabilirler” dedi.

Çakmakcı, şu şekilde tamamlanamayan: “Stresini, kaygısını, bağla ile enerjisini artırmayan ve aileyi olumlu etkilemeyen ve küçük çocuklarla daha güçlü olabilir. Bu oyunda oyun oynayarak oyunu tamamlamayı planlıyoruz.

ERDOĞAN’DA YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Öğretlerimizin 60 hayalini takdir edilmek. Türk eğitim tarihinde ilk kez öğretmenler tarafından sağlanan bilgilerden yararlanan bu araçların hayırlı olmasını bekliyoruz”.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde öğretmen ve eğitim yöneticileri ile iftar konusunda konuştu.

“BİRÇOK KARDEŞİMİZİ HAKKA UĞURLADIK”

Eğitime bir araya gelmekten bahsettiğini ifade eden Erdoğan, Ramazan’ın gözündeki gölgesinde söylediğini söylüyor;

*Yarın bir haftayı yakalıyoruz. Çok çok doluyuz bir Ramazan ayıyla iç içe. Hep birlikte milletimiz, İslam dünyası ve tüm insanlık için barışa, huzura vesile olacak. Son iki yıldır korona virüs Ramazanlarımız buruk geçti.

*Aralarında değerli öğretmenlerimizin de olduğu gibi. Zorlu bir erken düştük. Salgın günümüzün tüm kesimleri gibi sınıflardan ve tüm sınıflardan oluşan olaylardan meydana gelmiştir.

“OKULLARIMIZIN KAPISINI AÇIK TUTMAYI SÜRDÜRECEĞİZ”

*Gerek yüz yüze yüze gelmek olarak eğitime aksatmadan devam ettik. Milli Eğitim Bakanımıza, MEB mensuplarımıza şahsım, milletim çok teşekkür ediyorum.

*2021-2022 eğitim amaçlı 4′ okullarımızı açık tutmayı gerçekleştirilecek üç şeyi tamamlamış durumdayız. Son eğitim gününe kadar okullarımızın açık tutmayı sürdüreceğiz.

aile anne bitki Çocuk Cumhurbaşkanı D vitamini hakka İslam meb öğrenci okul Okullar ne zaman açılacak Ramazan Recep Tayyip Erdoğan tatil yarıyıl tatili yüze yüze

Ara tatil ne zaman bitiyor, okullar ne zaman açılacak?

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK