Danıştay kararıyla Atatürk öğretilecek!

Danıştay kararıyla Atatürk öğretilecek!

76
0
PAYLAŞ

Atatürk, Danıştay kararıyla öğretilecek!

Atatürk, Danıştay kararıyla öğretilecek!

Danıştay, Atatürk İlke ve İnkılaplarının ilkokul ve ortaokullarda tam olarak okutulması, öğrencilere Atatürk milliyetçiliğinin aşılanması, milli bayramların ve mahalli kurtuluş günlerinin kutlanması gerektiğine karar verdi.

Atatürk, Danıştay kararıyla öğretilecek!

Eğitim Geçen hafta, İş Sendikası’nın 4 yıl önce Danıştay’a açtığı davada son sözü Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu söyledi. Yüksek mahkeme, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Atatürk milliyetçiliğinin konuşulmaması için milli bayramları okullarda kutlamama veya yönetmelikte değişiklik yapma hakkının bulunmadığına hükmetti. 1739 Sayılı Milli Eğitim Bakanlığı Temel Kanunu hatırlatılarak, Türk Milleti’nin tüm mensuplarının Atatürk İlke ve İnkılaplarına ve Atatürk milliyetçiliğine bağlı birer vatandaş olarak yetiştirilmesinin önemi vurgulandı.

Danıştay ONAYLANDI

Davacılardan Eğitim İş Sendikası Trabzon Şube Başkanı Tamer Özlü, “Türkiye için hayati öneme sahip milli ve milli değerlerimizin anılması dahil değildi. Buna rağmen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Bayramı, Kut’ül Amare Zaferi, Doğum Günün Kutlu Olsun gibi yeni etkinlik günleri belirli gün ve hafta takvimine eklendi. Yönetmeliğe ‘gönüllüler’ ibaresi eklenerek dini dernek, vakıf, mezhep ve cemaatlerin okullarda faaliyet göstermesine zemin oluşturulmuştur.”

EĞİTİMİN İŞİ VAR

“Ulu Önder Atatürk ve Cumhuriyet değerleri ile ilgili mevzuattan ve okullardan tüm izinlerin sistemli bir şekilde kaldırılmasına yönelik çabalara karşı sessiz kalmadık ve dava açtık. Danıştay bizi haklı buldu. Milli bayramları koruyarak okullarda laik eğitimin geriletilmesine asla izin vermeyeceğiz. Atatürk devrimlerinin ışığında her zaman laik, çağdaş eğitimi savunacağız.”

‘Cumhuriyet üzerinde bir gücün olmadığı kanıtlandı’

Eğitim İşletmesi Başkanı Kadem Özbay, “Atatürk’ün ilkelerini ve Cumhuriyetin kazanımlarını yeni nesillere aktarmak tüm eğitimcilerin sorumluluğundadır. Bu, yasal bir zorunluluk olmanın ötesinde, Cumhuriyetin aydınlanmasının bir koşuludur. Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu, 4 yıl süren dava sonunda aldığı kararla, hiçbir gücün, siyasi partinin ve yapının Büyük Türk milletinin üzerinde olamayacağına karar verdi.

15 Temmuz Atatürk Danıştay davası demokrasi Laik mahkeme meb TRABZON Türkiye

Atatürk, Danıştay kararıyla öğretilecek!

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK