DGS tercih sonuçları ÖSYM sayfasında erişime açıldı

DGS tercih sonuçları ÖSYM sayfasında erişime açıldı

135
0
PAYLAŞ

DGS tercih sonuçları ÖSYM sayfasında mevcuttur.

DGS tercih sonuçları ÖSYM sayfasında mevcuttur.

DGS tercih sonuçları ÖSYM sonuç sorgulama sayfasında yer almaktadır. DGS sonuçları ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr ​​adresinden TC kimlik numaraları ve şifreleri ile öğrenilebilir. DGS tercih sonuçlarından sonra kazananların kayıt işlemleri 17-24 Eylül 2021 tarihleri ​​arasında ilgili üniversite tarafından gerçekleştirilecektir.

DGS tercih sonuçları ÖSYM sayfasında mevcuttur.

Dört yıllık bir bölümde eğitimine devam etmek isteyenlerin katıldığı DGS için seçim süreci tamamlandı ve seçim sonuçları bugün açıklandı. Dikey Geçiş Sınavı, 2 yıllık ön lisans programını tamamlayan adayların 4 yıllık lisans programına geçiş yapmalarını sağlar. ÖSYM tarafından açıklanan sınav sonuçları doğrultusunda tercihini yapan adayların yerleştirme işlemleri tamamlanmıştır.

DGS TERCİH SONUÇLARI SORGU EKRANI

DGS KAYITLARI NE ZAMAN VE NASIL YAPILACAK?

Bir yükseköğretim programını kazanan adayların kayıtları ilgili üniversite tarafından 17-24 Eylül 2021 tarihleri ​​arasında yapılacaktır.

E-kayıt yoluyla kayıt yaptırmak isteyen adaylar, https://www.turkiye.gov.tr/yok-universite üzerinden Yükseköğretim Kurulu’nun e-devlet portalı üzerinden sunduğu “Üniversite E-Kayıt” uygulamasına tıklayabilir. -ekayit, 17-22 Eylül 2021 saatleri. 23:59’a kadar elektronik kayıt işlemlerini gerçekleştirebilecektir.

Elektronik ortamda kayıt yaptıran adayların ders kayıt işlemlerinde sorun yaşamaması için ekranda e-kayıt işleminin başarıyla tamamlandığı yazısını görmeleri gerekmektedir.

E-kayıt sürecini başarıyla tamamlayan adayların, yerleştikleri üniversitelerin internet sitelerinde ilan edilecek tarihlerde yapılacak ders kayıt işlemleri için üniversitelerine giderek gerekli belgeleri yetkililere teslim etmeleri gerekmektedir.

Kayıt için adayların, belirlenen süre içinde yerleştirildikleri yükseköğretim programının Üniversitesine başvurmaları gerekir.

103 BİN KİŞİ YERLEŞTİRİLDİ

DGS’den sonra 209 bin 606 kişi tercih etti. 108 bin 666 kişilik kotaya 103 bin 297 kişi yerleştirildi. 5 bin 369 kişilik kontenjan boş kaldı.

ÖSYM TERCİH SONUCU NASIL SORGULANIR?

ÖSYM sitesine giriş yaptıktan sonra sol üst köşede aday giriş butonunu göreceksiniz. Bu alana tıkladıktan sonra kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz. Şifrenizi unuttuysanız, e-Devlet bilgilerinizi kullanabilir veya size en yakın ÖSYM merkezinden yeni şifre talebinde bulunabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra şimdiye kadar ÖSYM tarafından düzenlenen tüm sınavlar için başvurularınızı ve sonuçlarınızı göreceksiniz. Yeni ilan edilen veya daha önce ilan edilen tüm sınav sonuçlarınızı bu ekrandan görebilirsiniz.

DGS Dikey Geçiş Sınavı ÖSYM ÖSYM Sonuç Sınavı

DGS tercih sonuçları ÖSYM sayfasında mevcuttur.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK