Hibrit eğitim nedir? Üniversitelerde hibrit eğitim nasıl olacak?

Hibrit eğitim nedir? Üniversitelerde hibrit eğitim nasıl olacak?

100
0
PAYLAŞ

Hibrit eğitim nedir? Üniversitelerde hibrit eğitim nasıl olacak?

Hibrit eğitim nedir? Üniversitelerde hibrit eğitim nasıl olacak?

En basit tanımıyla karma eğitim, harmanlanmış öğrenme ve karma öğrenme olarak da bilinen harmanlanmış öğrenme, ‘yüz yüze’ ve ‘çevrimiçi’ harmanlanmış eğitimdir. Üniversiteler uzun bir aradan sonra en yeni hibrit eğitim modeliyle açılacak. Geçtiğimiz günlerde birçok üniversite hibrit eğitim modelini duyurdu.

Hibrit eğitim nedir?  Üniversitelerde hibrit eğitim nasıl olacak?

Pandemi nedeniyle online eğitim yapılan üniversiteler uzun bir aradan sonra açılmaya hazırlanıyor. Üniversiteler yüz yüze eğitime başlayacak ancak bazı teorik dersler hibrit olarak verilecek.

HİBRİT EĞİTİMİN FARKLARI NELERDİR?

Harmanlanmış öğrenme, geleneksel eğitimi desteklemek için teknolojik materyallerin kullanılması olarak düşünülmemelidir. Harmanlanmış öğrenmede denge, verimliliği artırmak için çevrimiçi eğitime ek olarak yüz yüze dersler sunan çevrimiçi tabanlı bir eğitim kurumu olarak da düşünülebilir.

ÜNİVERSİTELERDE HİBRİT EĞİTİM NASIL OLACAK?

Üniversitelerde derslerin yüzde 40’ı veya herhangi bir dersin yüzde 40’ı uzaktan eğitim yoluyla yapılabilmektedir.

Üniversiteler hibrit eğitim sürecinde derslere yarı zamanlı olarak katılabilecekler. Bir kısmı evde uzaktan eğitim modeli ile işlenecek.

YÖK’TEN YÜZYÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI

YÖK Başkanı Erol Özvar, üniversite rektörleriyle ilk kez bir araya geldiği toplantıda YÖK’ün yeni gelecek vizyonunu paylaştı. Toplantıda ayrıca 2021-2022 eğitim öğretim yılına ilişkin istişarelerde bulunuldu. YÖK Başkanı Özvar, yüz yüze eğitim süreciyle ilgili izlenecek yol haritasına değinerek, “Bu yıl 2021-2022 eğitim öğretim yılında üniversitelerde örgün eğitime yüz yüze başlanacak. salgının gelişim seyri ve ilgili kurum ve kuruluşların uyarıları. Ancak yükseköğretim kurumlarımızla koordinasyonun sağlanması amacıyla salgının seyrine göre harmanlanmış eğitim modeli örgün programlarda olduğu gibi kullanılmaya devam edilecektir.

Özellikle uygulamalı eğitimin yüz yüze yapılması program kazanımlarının sağlanması açısından gerekli tüm önlemler alınarak yapılması çok önemlidir. Teorik derslerin, salgının seyrine göre yüz yüze veya belli bir oranda uzaktan eğitimle verilebileceğini hatırlatmak isterim. Elbette kampüs ortamı, birden fazla birimin akademik ve idari personeli ile bu birimlerin öğrencilerinin bir araya geldiği ve toplumdan bireylerin etkileşimde bulunduğu ortamdır.

Kampüslerde eğitim faaliyetlerinin yanı sıra akademik araştırmalar, çeşitli hizmetler ve idari faaliyetler de yürütülmektedir. Bu nedenle yükseköğretim kurumlarının salgının kontrolünde sadece eğitim açısından değil, faaliyet alanlarına göre de riskler belirlenmeli ve buna göre önlemler alınmalıdır.

“BAZI ŞARTLARIN DOLDURULMASI GEREKİR”

Covid-19 salgınının yayılmasına yönelik tedbirlerin yer aldığı Güvenli Kampüs rehberinin de hazırlandığına dikkat çeken Özvar, “Yükseköğretim kurumlarının riski azaltacak ve yüz yüze yayılmayı önleyecek bazı koşulları sağlaması gerekiyor. -Salgın dönemlerinde yüz yüze eğitim. Bu doğrultuda dünyadaki çeşitli kurum ve kuruluşlar enfeksiyonla mücadele için çeşitli önerilerde bulunmuş ve bunları uygulamaya başlamıştır. İdari olarak, üniversitelerin merkezi ve bölgesel otoritelerle yakın iletişim ve işbirliği içinde olması kritik öneme sahiptir.

Küresel bir salgında tüm kurum ve kuruluşların ülke politikaları doğrultusunda genel tedbirler alması zorunludur. Nitekim salgının bölgesel ve yerel seyri de farklılık gösterebiliyor ve yerel yönetimlerle yakın iletişim, salgının yayılmasının önlenmesi ve kontrol altına alınması açısından önemli. Bu nedenle üniversitelerimizin salgın süreçlerinde eğitim ve öğretimin uygulanmasına yönelik planlama yapması ve farklı program ve uygulamalar için farklı önlemler alması beklenmektedir. YÖK olarak yerleşkeler ve yerleşkeler için Covid-19’a karşı önlemleri içeren Güvenli Kampüs rehberi ve eğitim-öğretim süreçlerine yönelik ikinci bir rehber niteliğinde olan bu iki rehber uygulaması, çerçeve kararlarımızla birlikte bu yıl güncellenecektir. , aynı zamanda yol gösterici olacaktır. Alınan kararların yer aldığı bir web sitesi de anlık takipler için yardımcı olacaktır.

“Aşılı ve aşısızların yurtlarda ayrı kalmaları tavsiye edilir”

Üniversitelerde yüz yüze eğitim sürecinde yurtlarda alınması gereken önlemlere değinen YÖK Başkanı Özvar, alınması gereken tedbirlerle ilgili şunları söyledi:
“Yüz yüze eğitime hazırlanırken akademik ve idari personelimizin ve öğrencilerimizin aşılarını tamamlamalarının teşvik edilmesi, sosyal ve ortak alanlarda alınacak önlemlere uyulması son derece önemlidir.

Kampüs ve kampüslerde maske ve mesafe kurallarına uyulması, aşılı ve aşısızların yurtlarda ayrı ayrı kalmalarının sağlanması, aşısız bireylerin PCR takipleri, semptom gösterenler için izolasyon odaları ve hem yurtlarda hem de kampüslerde tıbbi danışmanlık yapılması, sınıfların uygun şekilde havalandırılması mümkün olduğunca sınırlı ders saatleri Sınıfların kapalı tutulması, blok sınıfların yapılmaması ve dersliklerin ara verilerek havalandırılmasının sağlanması, basit gibi görünen ancak salgının yayılmasının azaltılmasında büyük önem taşıyan önlemlerdir. Havalandırma koşulları zayıf olan amfi ve derslik ve laboratuvarlarda maksimum kişi ve kapasiteyi aşmamak, öğrencilerin gruplara ayrılması da önemli uygulamalardır.” (İHA)

Üniversiteler ne zaman açılacak?  Üniversiteler için tarihler belirlendi... ilginizi çekebilir Üniversiteler ne zaman açılacak? Üniversiteler için tarihler belirlendi…

Başkan Hibrit Maske YÖK yüz yüze

Hibrit eğitim nedir? Üniversitelerde hibrit eğitim nasıl olacak?

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK