İlk ara tatil ne zaman? Okullar ne zaman kapanacak?

İlk ara tatil ne zaman? Okullar ne zaman kapanacak?

69
0
PAYLAŞ

İlk mola ne zaman? Okullar ne zaman kapanacak?

İlk mola ne zaman? Okullar ne zaman kapanacak?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı takvimde ilk ara tatil de yer alıyor. Bu yıl iki kez uygulanacak olan ara tatil ile öğrenciler 9 gün tatil yapma imkanına sahip olacaklar. İlk ara tatil 15-19 Kasım tarihlerinde uygulanacaktır.

İlk mola ne zaman?  Okullar ne zaman kapanacak?

Dokuz günlük tatil sunan ilk tatil için veliler ve öğrenciler geri sayıma başladı. Korona virüs gölgesinde devam eden eğitime bu yıl da geçen yıl olduğu gibi 9 gün ara verilecek. Hafta sonu ile birlikte toplam 9 gün izinli olacak öğrencilere teneffüs süresince karne verilmeyecektir.

ORTA TATİL NE ZAMAN? OKULLAR NE ZAMAN KAPANACAK?

*bir. yarıyıl tatili 15-19 Kasım,

*Dönem tatili 24 Ocak – 4 Şubat,

*2. yarıyıl tatili 11-15 Nisan,

*Karneler 17 Haziran 2022’de dağıtılacak

OKULDA YÜZ YÜZE EĞİTİM ZORUNLU MU?

2021-2022 eğitim öğretim yılında uzaktan eğitim seçeneği bulunmamaktadır. Eğitim yüz yüze başlayacak.

Milli Eğitim Bakanı Özer, sadece mazeret nedeniyle yüz yüze eğitime katılamayan öğrenciler için eğitimin TRT EBA ve EBA platformu üzerinden devam edeceğini belirtti.

YÜZYÜZE EĞİTİM KAÇ GÜN OLACAK?

Bu noktada korona virüsünün uzun süre ortadan kaybolmayacağının görüldüğünü kaydeden Özer, şu ifadeleri kullandı:

* Bu nedenle hepimiz korona virüsünün risklerini göz önünde bulundurarak ve gerekli önlemleri alarak hayatımızı sürdürmek zorundayız. Daha önce de söylediğim gibi, okulları daha fazla kapalı tutamayız.

* Çocuklarımızın gelişimi, sağlığı ve geleceği için korona virüs ile yaşamayı öğrenmeli ve yüz yüze eğitime devam etmeliyiz.

* Değerli öğretmenlerimiz, değerli velilerimiz ve sevgili öğrencilerimiz; İnşallah 6 Eylül 2021 tarihinden itibaren haftanın 5 günü tüm seviyelerde yüz yüze eğitimlere başlayacağız.

* Hedefimiz, sağlık koşulları aksini gerektirmedikçe, salgın öncesinde olduğu gibi okullarımızda da tam zamanlı yüz yüze eğitime devam etmektir.”

“KANTEN, YEMEKHANE VE EMEKLİLİK AÇILACAK

Özer, “Bir mazeret nedeniyle yüz yüze eğitime katılamayan öğrencilerimiz için eğitime TRT EBA ve EBA platformu üzerinden devam edilecektir.” dedi.

* Okullarda eğitim, ders saatleri azaltılmadan ve mevcut müfredatın tamamı dikkate alınarak gerçekleştirilecektir.

* Okula giriş ve çıkış saatleri, teneffüs saatleri ve gerektiğinde ikili eğitime geçiş süreci okulun fiziki kapasitesi ve müsaitlik durumuna göre il ve okul yönetimleri tarafından ortaklaşa düzenlenecektir.

* Destekleme ve Yetiştirme Kursları yani DYK’ler sadece 8. ve 12. sınıflarda verilecektir. Okulların açılmasıyla birlikte kantinler, kafeteryalar ve pansiyonlar da açılacak.

* 1 Eylül – 3 Eylül tarihleri ​​arasında okul öncesi ve 1. sınıf öğrencilerimiz için uyum eğitimi yapılacaktır.

“ÖNLEMLERİN BAŞINDA EĞİTİM PERSONELİMİZİN AŞILANMASI VAR”

Bakan Mahmut Özer, 1 Eylül-3 Eylül tarihleri ​​arasında öğretmenlere COVID-19 salgını ve okulların yeniden açılması süreci ile ilgili seminerler verileceğini belirterek, şunları kaydetti:

* Okul öncesi ve 1. sınıf öğretmenlerimiz için 31 Ağustos 2021 tarihinde salgın ve okulların yeniden açılması ile ilgili online seminerler vereceğiz.

* Öğrencilerimizin sağlıklı bir şekilde eğitimlerine devam edebilmeleri için aldığımız önlemlerin başında eğitim personelimizin aşılanması gelmektedir. Özellikle Türkiye’nin eğitim personelini öncelikli aşılama grubuna yerleştiren ülkelerden biri olduğunu belirtmek isterim.

* Dün itibari ile öğretmenlerimizin en az bir doz aşı yaptırma oranı yüzde 80,34 ile Türkiye genelindeki genel aşılama oranından yüzde 8 daha fazladır. İki doz aşılama oranı yüzde 69,73 olup, bu da yine Türkiye’deki genel nüfusun aşılama oranından yaklaşık yüzde 15 daha yüksektir.

* Son 12 günde yani 6-18 Ağustos tarihleri ​​arasında öğretmenlerimizin aşılarında yüzde 7’den fazla artış olduğunu memnuniyetle belirtmek isterim. Tüm öğretmenlerimiz ve eğitim çalışanlarımız; Kendi sağlıkları, öğrencilerimizin korunması ve eğitim hizmetlerinin bir daha kesintiye uğramaması için lütfen aşı olunuz.

Özer, Bakanlık bünyesinde yeni kurulan elektronik takip sistemi sayesinde il, ilçe, kurum ve okul düzeyinde eğitimin kesintiye uğramaması için tüm süreçlerin anlık olarak takip edileceğini belirtti.

* Milli Eğitim Bakanlığı’nda eğitim çalışanlarına aşı zorunluluğu yoktur. Bu nedenle aşısı olmayan personel için alınacak önlemler Sağlık Bakanlığımızca belirlenecektir.

* Aynı şekilde herhangi bir sınıfta pozitif vaka veya temas olması durumunda yapılacak işlemler Sağlık Bakanlığı’nın önerileri doğrultusunda uygulanacaktır. Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve diğer eğitim çalışanlarımız; Okula maske takarak gelecekler.

*Öğrenci ve personelimizin okulda maske ihtiyacı varsa okul yönetimlerimiz tarafından ücretsiz olarak maske temin edilecektir. Okula giriş ve çıkışlar, kurum personeli ve öğrenciler dışında okul yönetimleri tarafından sınırlandırılacaktır.

* COVID-19 salgını ile ilgili öğrencilerimiz, velilerimiz, öğretmenlerimiz ve yöneticilerimiz için rehberlerimiz hazırlanmıştır. Okullarda görevli müdür yardımcılarımız ve görevli öğretmenlerimizin yanı sıra sağlık önlemlerinin uygulanmasında 35 bin 936 psikolojik danışman ve rehber öğretmenimiz de destek verecek.

* Okullardaki tüm kapalı alanlar her gün dezenfekte edilecektir. Okullarda sınıflarda ve tüm kapalı alanlarda kapı ve pencereler açılarak sık havalandırma sağlanacaktır.

“OKULA MASKE TAKILI GİDECEĞİZ”

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

* 6 Eylül 2021 tarihinden itibaren tüm seviyelerde haftanın beş günü yüz yüze eğitimler başlamaktadır.

* 1-3 Eylül tarihleri ​​arasında okul öncesi ve birinci sınıf öğrencilerine yönelik uyum eğitimi yapılacaktır.

* Bir mazeret nedeniyle yüz yüze eğitime katılamayan öğrenciler için eğitime TRT EBA TV ve EBA platformu üzerinden devam edilecektir.

* 31 Ağustos 2021 tarihinde okul öncesi ve birinci sınıf öğretmenlerimiz için Kovid-19 salgını ve okulların yeniden açılması ile ilgili online seminerler düzenlenecektir.

* 8. ve 12. sınıflar için Destekleme ve Yetiştirme Kursları (DYK) yapılacaktır.

* 1-3 Eylül tarihleri ​​arasında tüm öğretmenlerimize Kovid-19 salgını ve okulların yeniden açılması süreci ile ilgili seminerler verilecektir.

* Okula maske ile geleceksiniz.

* Bakanlığımız bünyesinde kurulan yeni elektronik takip sistemi ile il, ilçe ve okul düzeyinde eğitimin kesintiye uğramaması için tüm süreçler anlık olarak takip edilecek.

* Kantin, kafeterya ve pansiyonlar hizmete açılacaktır.

* Eğitim çalışanları için aşı zorunluluğu olmayacak, aşı olmayanlar için haftada iki kez PCR testi istenecek.

* Öğretmenlerimizin en az bir doz aşılama oranı %80,34 olup, Türkiye geneli aşılama oranından yaklaşık %8 daha fazladır.

* İki doz aşılama oranı %69,73’tür. Türkiye’de genel nüfusun aşılanma oranından yaklaşık %15 daha fazladır.

‘OKULLARA ERİŞİM SINIRLI OLACAK’

Toplantıya bakan yardımcıları Petek Aşkar, Ahmet Emre Bilgili ve Sadri Şensoy, ilgili birim başkanları ve 81 ilin milli eğitim müdürleri katıldı.

‘Okulum Temizlik Sertifikası’ şartlarına uyulur; Özer, derslik, kantin, yemekhane varsa her gün her türlü kapalı alanın dezenfekte edileceğini ve hijyenin sağlanacağını belirterek, “Okullarda yüz yüze eğitimin devam etmesi için maske, mesafe ve hijyen kurallarından asla taviz vermeyeceğiz. bir kez daha kesintiye uğramaz. Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve diğer eğitim çalışanlarımız; Okula maske takarak gelecekler. Öğrencilerimizin ve personelimizin okul içinde maske ihtiyacı olması durumunda okul yönetimlerimiz ücretsiz maske temin edecektir. Kurum personeli ve öğrenciler dışındaki kişilerin giriş çıkışları okul yönetimleri tarafından sınırlandırılacaktır. (DHA)

Corona EBA Maske meb Milli Eğitim Bakanlığı Milli Eğitim Bakanlığı öğrenci okulu Sağlık Bakanlığı Sağlık Bakanlığı tatil TRT Türkiye dönem tatili yüz yüze

İlk mola ne zaman? Okullar ne zaman kapanacak?

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK