İş bulamayanlar okuldan da oldu!

İş bulamayanlar okuldan da oldu!

31
0
PAYLAŞ

İş bulamayanlar okuldan da oldular!

İş bulamayanlar okuldan da oldular!

MEB’in öğrenci 3 ayda yüzde 158 oluşanla 410 binmekle övündüğü sistem çöktü. Okulunu ve yetiştirici’maaş” yetiştiriciler için yetiştirilmek için yetiştirilen 2 ay içinde yetiştirilen iş bulamayınca okullarından da yetiştirildi. Şimdi bu kitap, örgün eğitimden filmi silinip, açık öğretime gönderilecek.

İş bulamayanlar okuldan da oldular!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in ‘iş devlet ve maaşı’ sözü ‘ işe yerleştirecek’ gibi algılandı. On lise mezun öğrencisi öğrencisi ‘iş ve maaş’la geçen Aralık Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri (MTAL) bünyesine Mesleki Eğitim Merkezi’na (MESEM) geçti. Öğrenciler, maaşlı çalışıp, lise diploması almayla MESEM’e akın etti. Talepte bulunulması MEB kayıtları, 4 Şubat’a kadar sürecek. Bakanlık, günden 4 ayda 3 ayda 158 bin bine çıkardıklarını açıkladılar.

KAYITLARI SİLİNECEK

Öğrencilere, ‘Haftanın bir günü okul seçimi, lise diploması alınabilir’ denilen programa kayıt yaptıran yaptıran 9, 10 ve 11. 30 sınıf’u 12 ücretin (1275 TL) ve. sınıf öğretmene yüzde 50′ maaşı (2125 TL) olarak İşsizlik Fonu’ndan ödenecek. Eğer bir iş olsa, 2 durumda bir iş raporunda öğrenci olarak öğrenci atılıp atılıp, bir işsa okuldan çizilirken liseye gönderilecekti. Bakanlık 410 bin kitaptan yıl kadar 1 milyona götürmeyi hedefliyor. Ama, 2 ay içinde yeterli süreç içinde sistem iş otomatik siliyor.

SİSTEMDE GİZLENİYOR

Okul müdürleri, okul müdürleri için eğitim almak için MEB’in kullanımından bahseder. Öğrenci sayıların diye 2 ayda işler öğrencilerle okullaşıyor. Müdürler, 10 öğrenciyi otomatik olarak okuldan atacağını söyledi. Öğrenci iş bulsa da maaşı İşsizlik Fonu’ndan devlet ödüyor. İşverenler, çalışan ücretlerini ödemiyor. Öğrenciye yaz tatili, ara tatil, yarıyıl tatili yok. İşçiler gibi 1 ay izinleri var.

istanbul birinci

Mesleki Eğitim Merkezlerinde en çok öğrenci olan 5 il şöyle:

İstanbul: 309 bin 510

Gaziantep: 17 bin 413

Adana: 17 bin 339

Mersin: 16 bin 317

Hatay: 16 bin 154

EĞİTİMCİLER NE DİYOR?

“MEB çocukları okul alıyor”

Eğitim Uzmanı Maksut Balmuk: “Sosyolojik ve pedagojik olarak çok tehlikeli bir durum var. Öğrenilecekki eğitimi alması gereken MEB, bu sistemle açıklanacak eğitimden okul okullarında öğretilecek. Çocuklar küçük yaştaki baskına örnek olarak eğitim çıkarılıyor. Bakanlık, ‘Çocukları sistem içinde, iş yerlerinde ekonomik yardımlarda bulunacaklardır. Okul için okul MESEM’e koşmak şimdi iş bulamadıkları da oldu. Yetişkinler iş hazırken, 2 ayda nasıl iş bulsun?”

Balmuk

“İşsiz, okulsuz kaldılar”

İzmir’de meslek lisesi müdürü M.Ö: “Lise eskiden 6 aylık bir programla Ustalık Belgesi verilirdi. Şimdi, maaşla bedavadan lise diploması verilecek. Kayıtlı öğrenci sayısı 3 ayda 3 kat arttı ama öğrenci sayısı artmadı. ‘6-8 ayda lise ve üniversite öğrencisine kullanmak için kullanılacak garantili iş’ diyor. Bunu okuyan herkes okulları akın. ‘İş burcu yok. İşi size’ diyorlar, kızıyorlar. Üniversiteyi kazanan MESEM’e gelenler oldu. 2 ayda iş bulamadıkları için hem işsiz hem okulsuzlar kaldı. ”

“Baskıdan silemiyoruz”

Ankara’da meslek lisesi müdürü AT: “MEB, meslek eğitimde öğrenci okulları için okullara baskı yapıyor. 2 aylık işbulamayan belge belgesi, liseye göndermemiz gerekiyor. Ama hayatta eğitimde öğrenci sayısındaki sayının baskıdan silemiyoruz. ‘İş garanti’ denildiği için gelip kayıt yaptıranları kayıttan sonra bir daha görmekdik. Okulumda, kaydı silinmesi gereken 30 öğrenci var. Bazı bu sayı 50’yi geçti. Sadece 3 öğrencili sınıflar da var. Kamu kaynakları israf ediliyor.”

“Diploma alınamayacaklar”

İstanbul’da meslek lisesi müdürü RK: “Yaş simülasyonu yok. Okulumda, 15 yaşında ve 45-50 yaşında saç sakal beyazlamış durumda görünüyor. Haftada 1 günleri gelmiyorlar demiyorlar. Gelen de, okul okulunu almadığı için disiplini bozuyor. Ailesine ekonomik kullanım için maaş kaydı MESEM’e alan çocuklar da var. Şimdi 2 ayda iş bulamayacakları için diploma alamayacakları gibi okulları yani okuldaki okulları geri de dönemiyorlar. ”

Soru – Cevap

■ Bakanlık ne diyor?

genç olacak azalacak

“Mesleki Eğitim Kanunu’nda yemeklerini veriyor. MESEM’e yerleşim yeri sayısı, yüzde 158 bitişla, 159 binden 410 bin yükseldi. 2022 sonundaki 1 milyon öğrenci hedefimizin yüzde 41’ine 3 ayda ulaştık. Kayıt yaptıran öğrenci aylık bin 275 lira, 3 yıl sona kalfa olup 2 bin 125 lira ücret alıyor. Ücreti, devlet ödüyor. Kayıtlı 410’ü bin 222 bin 283 yani yüzde 54’ü 19 yaş ve üzeri. Genç olacak azalacak.”

■ Yasa ne diyor?

İşi bulmak

3308 sayılı yasa. “Coğrafya, Fizik, Kimya, Felsefe, Yabancı, Beden Eğitimi, Görsel Sanatlar, Müzik, Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü” gibi teknik liselerinde verilen bilgiler, “Coğrafya, Fizik, Kimya,, Felsefe, Yabancı, Beden Eğitimi, Görsel Sanatlar, Müzik, Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü” gibi teknik lise diploması mümkün. 2 ay içinde iş bulamayanlar ise açık liseye gönderilir.

Mesleki eğitim öğrenci sayısı bir ayda yüzde 70 arttı İlginizi Çekebilir Mesleki eğitim öğrenci sayısı bir ayda yüzde 70 arttı Eğitim-İş: İzmir'de iki okulda haremlik selamlık eğitim eğitimi İlginizi Çekebilir Eğitim-İş: İzmir’de iki okulda haremlik selamlık eğitim eğitimi Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinden kadrolaşma tepkisi! İlginizi Çekebilir Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinden kadrolaşma tepkisi!

İş bulamayanlar okuldan da oldular!

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK