Kadıköy Anadolu Lisesi’nde dikkat çeken yerleştirme: Taban puanı 455 olmasına rağmen 405...

Kadıköy Anadolu Lisesi’nde dikkat çeken yerleştirme: Taban puanı 455 olmasına rağmen 405 puanlı öğrenci kaydedildi

69
0
PAYLAŞ

Kadıköy Anadolu Lisesi’nde kayda değer yerleştirme: Taban puanı 455 olmasına rağmen 405 öğrenci kayıt yaptırdı

Kadıköy Anadolu Lisesi’nde kayda değer yerleştirme: Taban puanı 455 olmasına rağmen 405 öğrenci kayıt yaptırdı

İstanbul Kadıköy Anadolu Lisesi’nde tepki çeken bir olay yaşandı. Kadıköy Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği, Kadıköy Anadolu Lisesi’nin taban puanı 455 olmasına rağmen 405 puanla bir öğrencinin okula kayıt yaptırdığını tespit etti. 405 puan almasına rağmen okula kayıt yaptıran öğrencinin sağlık sorunu… gerekçe olarak gösterildi. Okul Aile Birliği, kararın hukuka aykırı olduğunu savundu. İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, yerleştirmenin yönetmeliğin 23. maddesine uygun olduğunu savundu.

Kadıköy Anadolu Lisesi'nde kayda değer yerleştirme: Taban puanı 455 olmasına rağmen 405 öğrenci kayıt yaptırdı

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü Komisyonu kararıyla Lise Giriş Sınavı’ndan (LGS) 405 puan alan bir kız öğrencinin Kadıköy Anadolu Lisesi’ne yerleştirildiği iddia edildi. 2021-2022 eğitim öğretim yılında Kadıköy Anadolu Lisesi’ne son yerleştirilen öğrencinin puanı 455’tir. Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne dilekçe veren Okul Aile Birliği karara tepki gösterdi.

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ: YÖNETMELİKLERE UYGUN

SÖZCÜ’nün ulaştığı İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, bu kız öğrencinin yönetmeliğe uygun olarak okula yerleştirildiğini savundu. Kadıköy Anadolu Lisesi’ne kayıt yaptıran öğrencinin, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nin öğrenci yerleştirme ve yatay geçiş koşullarını belirleyen 23. maddesine uygun olduğu belirtildi.

OKUL AİLESİNİN YERLEŞTİRME TEPKİSİ

Kadıköy Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Seçil Gönül Vurulgan, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne verdiği dilekçede, bu kararın sadece okuldaki öğrenciler için değil, Türkiye’deki tüm öğrenciler için eğitimde fırsat eşitliğine aykırı olduğunu savundu. . Dilekçenin devamında, öğrencinin mevzuata uygun olarak başka bir okula kayıt yaptırmasını talep eden Vurulgan, herhangi bir işlem yapılmadığı takdirde savcılığa suç duyurusunda bulunacağını yazdı.

Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yazılan dilekçede şu ifadelere yer verildi:

“OKULMAZ”

“2021-2022 eğitim öğretim yılında LGS sonucuna göre Kadıköy Anadolu Lisesi’ne son yerleştirilen öğrencinin puanı 455.339’dur. Ancak LGS’den 405 puan alan bir kız öğrencinin İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Komisyonu kararıyla hazırlık sınıfına yerleştirildiğini öğrendik. Öğrencinin sağlık sorunu nedeniyle alındığı belirtilen bu karar mevzuata aykırı.

“BİNLERCE ÖĞRENCİ SINAV PUANLARININ HAYIRLANMASI”

LGS sonucu Kadıköy Anadolu Lisesi’ne yerleşen öğrencilerin puanı ile bu öğrencinin puanı arasında 50 puanlık devasa bir fark var. Bu öğrenciyi komisyon kararıyla 50 puan farka rağmen Kadıköy Anadolu Lisesi’ne yerleştirmek, sıralamada önde olan binlerce öğrencinin sınav puanlarının yok sayılması anlamına geliyor. Hukuka, hukuka ve vicdana aykırı olarak alınan bu karar, eğitimde fırsat eşitliği ilkesine sadece Kadıköy Anadolu Lisesi öğrencileri için değil, Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm öğrencileri için aykırıdır.

“Aksi takdirde SUÇ BİLDİRİMİ YAPACAĞIZ”

Öğrencinin mevzuatta belirtilen kurallara uygun bir okula kayıt yaptırması, aksi takdirde bu hukuka aykırı kararın iptali için savcılığa suç duyurusunda bulunacağımızı bildirmek isteriz.

Kadıköy Anadolu Lisesi önünde 'okulumuzu yıkmayın' eylemi ilginizi çekebilir Kadıköy Anadolu Lisesi önünde ‘okulumuzu yıkmayın’ eylemi

aile hakka istanbul Kadıköy Milli Eğitim Bakanlığı öğrenci okul Sağlık sınavı Sözcüsü Türkiye

Kadıköy Anadolu Lisesi’nde kayda değer yerleştirme: Taban puanı 455 olmasına rağmen 405 öğrenci kayıt yaptırdı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK