Lisede misafir öğrencilere haremlik-selamlık uygulama

Lisede misafir öğrencilere haremlik-selamlık uygulama

58
0
PAYLAŞ

Lisede misafir öğrencilere harem selamı uygulaması

Lisede misafir öğrencilere harem selamı uygulaması

İzmir Bergama’daki 14 Eylül Anadolu Lisesi’nin depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle yıkılması kararı alınınca bu öğrenciler, binaları yan yana olan Kız ve Erkek İmam Hatip Liselerine yerleştirildi. Ancak Bergama Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kız İmam Hatip Lisesi Müdürlüğü, 14 Eylül Anadolu Lisesi öğrencilerini marjinalleştirerek izole etti. Kız İmam Hatip Lisesi’nin en üst katında bulunan 14 Eylül Anadolu Lisesi öğrencilerinin diğer sınıflardan öğrencilerle etkileşime girmesi, ana merdiveni kullanmaları ve kantine gitmeleri yasaktır. Öğretmenler odası da yasaklara dahil edildi.

Lisede misafir öğrencilere harem selamı uygulaması

30 Ekim 2020’de meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depremde İzmir’in Bergama ilçesinde 14 Eylül Anadolu Lisesi binası hasar gördü. Okul binası için ilk etapta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından “sağlam” rapor verildi. Veliler itiraz ederek binanın kapsamlı bir şekilde incelenmesi için dilekçe verdi. Bunun üzerine bakanlık okulda yeniden inceleme yaptı. Bu inceleme sonucunda binanın hasarlı olduğu ve depreme dayanıklı olmadığı tespit edilerek yıkım kararı verildi.

Yıkım kararının ardından 14 Eylül Anadolu Lisesi öğrencilerinin okuyabileceği okul arayışları başladı. Binaların büyüklükleri ile Kız İmam Hatip Lisesi ve Erkek İmam Hatip Lisesi yan yana düşünülerek en az öğrencisi olan okulların 14 Eylül Anadolu Lisesi öğrencilerinin bu okullara gönderilmesine karar verildi.

LİSE ÖĞRENCİLERİ AYRIlip tecrit ediliyor

Ancak Bergama Kız İmam Hatip Lisesi Müdürlüğü, 14 Eylül Anadolu Lisesi öğrencilerine ayrımcılık yapan ve ötekileştiren uygulamalar yaptı. Eğitim-Sen Bergama Baş Temsilcisi Şirin Ünal SÖZCÜ’ye öğrenciler arasındaki tecrit ve harem pratiğini anlattı:

– Önce erkek ve kadın imam hatip öğrencilerinin bir binaya, 14 Eylül Anadolu Lisesi öğrencilerinin ise diğer binaya yerleştirilmesi önerildi. Ancak imam hatip okullarının yönetimi ve Bergama İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, “Kız ve erkek öğrencilerin aynı dini ortamda olamayacağı” gerekçesiyle bu formülü kabul etmedi.

– Ardından 14 Eylül Anadolu Lisesi 9. ve 10. sınıf öğrencileri Kız İmam Hatip Lisesi’nin beşinci katına, 11. ve 12. sınıf öğrencileri ise Erkek İmam Hatip Lisesi’nin en üst katına yerleştirildi. Kız İmam Hatip Lisesi Müdürü, ergenliğin başında olan 9. ve 10. sınıf öğrencilerini kabul etti ancak 11. ve 12. sınıf öğrencilerini istemedi.

ANADOLU LİSESİ ÖĞRENCİLERİ YASAKLANDI

– Kız İmam Hatip Lisesi Müdürlüğü, 14 Eylül Anadolu Lisesi öğrencilerini marjinalleştirerek izole etti. Bu öğrencilerin Kız İmam Hatip Lisesi öğrencileriyle diyalog kurmasını yasakladı. Buna göre, ana merdiveni kullanmalarını yasakladı. Okul yönetimi, ana merdivenin beşinci ve dördüncü katları arasına barikat kurdu. Anadolu lisesi öğrencilerinin teneffüslerde ve okula giriş çıkışlarında yangın merdivenini kullanmaları istendi.

– Ayrıca 14 Eylül Anadolu Lisesi öğrencilerinin Kız İmam Hatip Lisesi kantinini kullanmaları yasaklandı. Bunun yerine yan binada bulunan Erkek İmam Hatip Lisesi’nin kantinine gidebilecekleri bildirildi.

ÖĞRETMEN ODASINDA AYRIMCILIK YAPILDI

– 14 Eylül Anadolu Lisesi öğretmenlerinin de Kız İmam Hatip Lisesi’nin öğretmenler odasına girmesi yasaklandı. Yan taraftaki Erkek İmam Hatip Lisesi’nin öğretmenler odasını kullanabilecekleri belirtildi. Öğretmen ve öğrenciler çok üzgün. Anne baba isyanda. Ne yazık ki bu çağdışı zihniyet okul kültürünü yok ediyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı izmir öğrenci okulu Şirin Ünal Sözcü uygulama yangını

Lisede misafir öğrencilere harem selamı uygulaması

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK