Milli Eğitim Bakanlığı ile ilgili şok denetim raporu!

Milli Eğitim Bakanlığı ile ilgili şok denetim raporu!

169
0
PAYLAŞ

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan şok inceleme raporu!

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan şok inceleme raporu!

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bazı ihale ve atamaları hukuka aykırı olarak yaptığı ortaya çıktı. Yapılan denetimlerde piyasa fiyatının 3-4 katı fazla malzeme alındığı, doğalgaz dağıtım şirketlerine ‘garanti bedeli’ adı altında milyonlarca lira ödendiği belirlendi.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan şok inceleme raporu!

Sayıştay tarafından 2020 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nda gerçekleştirilen denetimlerde çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Kısa süre önce istifa eden Ziya Selçuk’un bakan olduğu dönemde birçok usulsüz işlem tespit edildi.

RANDEVULAR YASAL DEĞİLDİR

İlçe milli eğitim müdürlüğü kadrolarına mevzuatta öngörülen atama koşullarını sağlamayan 49 kişi atandı. Bakanlık, bu durumun insan kaynağı eksikliğinin getirdiği zorunluluklardan kaynaklandığını belirtti. Sayıştay, bu durumun mevzuat dışına çıkma nedeni olamayacağını belirtti.

Eğitim sisteminin etkin, güvenilir ve yasal çerçevesine uygun olarak yönetilmesinin sağlanması için Sayıştay, ilçe milli eğitim müdürlüğüne yapılacak atamalarda yasal düzenlemelere uyulmasını, yasa dışı atamaların iptal edilmesini ve yasal düzenlemelere uyulmasını zorunlu kılmaktadır. bundan sonra yapılacak atamalarda yasal mevzuata uygun olmayan uygulamalara izin verilmesi. aranan.

ŞARTLAR BULUNAMASA BİLE PAZARLIK

Sayıştay’ın tespitlerine göre, Milli Eğitim Bakanlığı 2020 yılında bazı inşaat işleri için gerekli şartlar sağlanmadığı halde pazarlık usulü (21/b) ihale yaptı. Bu ihalelerde yetersiz rekabet nedeniyle ihale/sözleşme bedelinin işlerin yaklaşık maliyetine çok yakın olduğu tespit edilmiş ve gerekçeleri açıklanamayan bazı uygulamalar yapılmıştır.

Bakanlığın Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından yapılan;
– Hızlandırılmış Eğitim Programı Kırtasiye Takımı Alımı (İhale tarihi 18.03.2020)
– Halk Eğitim Merkezleri Temizlik Malzemeleri Alımı (İhale tarihi 23.07.2020)
– Hızlandırılmış Eğitim Programı Kırtasiye Takımı Alımı (İhale tarihi 28.07.2020)

21/b kapsamındaki teklifleri değerlendirerek ihale yapılmasının mümkün olmadığını belirten Sayıştay denetçileri, yolcu taşımacılığı, filo kiralama, ilaç ve tıbbi cihazlar gibi alakasız alanlarda faaliyet gösteren firmalara, bilişim ve yazılım yerine temizlik ve kırtasiye malzemeleri üreten ve pazarlayan firmalar, bunun yanı sıra yaklaşık maliyeti hesaplıyor. ana pazar araştırmasının yapıldığını ve alımların ihaleye davet edilerek yapıldığını belirledi.

İHALEDEN HEMEN ÖNCE KURULMUŞ FİRMALAR

Müfettişler, ihaleye davet edilen veya yaptırılan firmalardan bazılarının ihale tarihinden yaklaşık bir ay önce kurulduğunu belirterek, bu firmaların özelliklerine ilişkin herhangi bir gerekçe ileri sürülemeyeceğini raporlarında yazdılar. İhaleye davet edilen firmalar. Temizlik malzemesi alımı ihalesinde ihaleye teklif veren 3 firmadan 2’sinin adreslerinin aynı olduğu görüldü.

ÜÇ FİYATA SATILDI

Sayıştay raporunda ihalelerle ilgili şu ifadelere yer verildi:

“Temizlik ve kırtasiye alımlarının yaklaşık maliyet ve ihale fiyatlarının gerçek piyasa fiyatlarını yansıtmadığı görüldü.

Güncel fiyatın belirlenmesi için söz konusu alımların ihale tarihlerindeki fiyatlarına ilişkin Ankara Ticaret Odası’ndan resmi yazı istenmiş; Alınan cevapta, alımların ihale tarihindeki fiyatları (sözleşme fiyatları) toplamı ile Ankara Ticaret Odası’nın güncel değerleme fiyatları toplamı arasında büyük farklar olduğu tespit edildi.

Temizlik malzemesi alım ihalesinde bu fark 3.25 kat olup, alımların ulaşım dahil olmak üzere belirlenen Halk Eğitim Merkezlerine teslim edilmesi bu kadar yüksek bir fiyat farkını gerektirmez.

Mart ve Temmuz aylarında yapılan kırtasiye seti alım ihalelerinde teknik özellikleri birebir aynı olan bazı kalemlerde, yaklaşık maliyet ve müzayede fiyatlarında 3-4 kat fiyat farkı bulunmakta olup, her ikisinin de net olmadığı görülmektedir. yaklaşık maliyet ve müzayede fiyatları gerçek piyasa fiyatlarını yansıtmamaktadır.
görülen.”

HİBELER TAKİP EDİLMEDİ

Sayıştay denetimlerine göre, Milli Eğitim Bakanlığı bütçe dışı kaynaklarla finanse edilen projelerle sağlanan eğitim hizmetlerine yapılan yatırımlar için merkezi bir izleme, raporlama ve takip sistemi oluşturmamıştır.

Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve UNESCO gibi yapılardan hibelerle 2020 yılında 2 bin 241 proje hayata geçirildi. Burada kullanılan kaynağın büyüklüğü 2 milyar 38 milyon lira oldu.

Sayıştay, bakanlığın taşra teşkilatlarında kullanılan fonlara ilişkin tüm süreç ve uygulamaların ortak bir platformda kayıt altına alınmasını, tüm verilerin erişilebilir olmasını, projelerin bölge ve iller arasında eşit dağılmasını talep etti.

DOĞALGAZ DAĞITIM ŞİRKETLERİNE GÜVENCESİ

Sayıştay denetimlerinde, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumları arasında imzalanan doğal gaz kullanım anlaşmaları kapsamında 2018-2020 yılları arasında 94 milyon TL doğal gaz güvence ücreti ödendiği belirlendi. uygun olmayan bir tüketici ve dağıtım şirketleridir. Uygulamanın hukuka aykırı olduğunu belirten Sayıştay denetçileri, doğalgaz kullanım sözleşmelerinin kamu yararı gözetilerek düzenlenmesi gerektiğini ve dağıtım şirketlerine doğalgaz güvenlik bedeli adı altında ödeme yapılmaması gerektiğini vurguladı.

Ziya Selçuk nasıl bir dönem geçirdi?  Yeni dönemde eğitim sistemini neler bekliyor? ilginizi çekebilir Ziya Selçuk nasıl bir dönem geçirdi? Yeni dönemde eğitim sistemini neler bekliyor?

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan şok inceleme raporu!

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK