Öğrenci yurdu olamayacak 169 binayı kiralayıp yurt yapmışlar!

Öğrenci yurdu olamayacak 169 binayı kiralayıp yurt yapmışlar!

218
0
PAYLAŞ

Öğrenci yurdu olamayacak 169 binayı kiralayıp yurt yaptılar!

Öğrenci yurdu olamayacak 169 binayı kiralayıp yurt yaptılar!

Türkiye son günlerde öğrencilerin barınma sorununu tartışırken, öğrenci yurtlarının bağlı olduğu Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın denetim raporundan konuyla ilgili çarpıcı bir rapor ortaya çıktı.

Öğrenci yurdu olamayacak 169 binayı kiralayıp yurt yaptılar!

Sayıştay tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda yapılan incelemelerde, geçmiş yıllarda kiralanan konut veya işyeri niteliğindeki bazı binaların öğrenci yurdu olarak kullanıma uygun olmamasına rağmen, sözleşmeler feshedilmedi ve bazı sözleşmelerin süresi uzatıldı.

MEVZUAT NE DİYOR?
Alım, Satım, Takas, İrtifak Hakkı ve Ayni Hakların Tesisi ile Taşınmaz Mal Kiralama ve Kiraya Verilmesi Hakkında Yönetmeliğin uygulanmasına ilişkin usul ve esasların Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından belirlendiği taşınmazlar, Bakanlığın taşınmazlarının kiralanması.
Talimatın 15. maddesinde kiralanacak binalarda dikkat edilmesi gereken hususlar yer almaktadır.

Buna göre kiralanacak binalarda; Rapor mevcut Deprem Yönetmeliğine uygun olarak ısıtma, su, elektrik vb. kullanım amacına uygundur. Altyapı tesisatı, yangın merdiveni ve yangın alarm sistemi, yapı kullanma izin belgesi ve tapu kütüğünün yurt binası olarak düzeltilmesi veya bunların sağlanacağına dair mal sahibi tarafından taahhüt edilmesi gerekir.

Mevzuata göre; Yurt ihtiyacı olması durumunda bakanlık, ihale mevzuatının esnek kuralları çerçevesinde ihtiyacına en uygun binayı kiralayabilir. Ancak kiralık olarak seçilen binanın öğrenci yurdu olarak kullanılmaya uygun fiziki, teknik ve yasal şartları taşıması gerekmektedir.

BAKANLIK NE YAPIYOR?

Sayıştayca yapılan fiili ve fiziki muayenelerde; Konut veya işyeri olarak planlanan ve inşa edilen binaların yurt binası olarak kullanıldığı ancak binalarda mevzuatın gerektirdiği fiziki ve teknik değişikliklerin yapılmadığı görüldü.

Ayrıca binalar genelinde yangın söndürme ve algılama sistemleri, havalandırma sistemleri, asansör kaliteleri, altyapı sistemleri, yemekhane kapasiteleri, engelli kullanım alanları, ortak kullanım alanlarının kapasite ve kalitesine ilişkin asgari gereksinimlerin karşılanmadığı belirlendi.

ACİL YURT İHTİYACI İTİRAFLARI

Binalarda taşıyıcı sistem ve betonarme yapılarda büyük tadilatlarla bile düzeltilemeyecek farklılıklar olduğuna işaret eden müfettişler, “Ayrıca bu binaların kullanımının gerektirdiği basit değişiklikler dahi yapılmadı. henüz. Dolayısıyla yüksek maliyet ve uzun zaman isteyen üretimlerin yapılamayacağı aşikar” dedi.

Bakanlık, Sayıştay’a verdiği yanıtta, Kamu Yönetimi’ne verdiği yanıtta, 2013 yılında yurt yapılmayan, yapı sınıfı ve fiziki durumu yatakhane niteliği taşımayan binaların kiraya verilmesi gerektiğini kabul etti. 2013 yılında acil yurt ihtiyacının karşılanması hedefinden doğan süreçte öğrenci yurtları olarak kullanılacaktır.

Bakanlık, yurt olmaya uygun olmayan binaların, standartlara uygun yeni yurtların alınması veya inşa edilmesi ve sözleşmelerinin yenilenmemesi durumunda tahliye edildiğini bildirdi.

169 GÜVENSİZ BİNA

Sayıştay, bakanlığın verilerini incelerken; 2020 yılında kapatılan toplam 24 yurttan 11’inin sözleşme süresinin dolması, 12’sinin bakanlık tarafından yeni yurt binası açılması nedeniyle kapatıldığını ve sadece 1 binanın gerekli standartları karşılamaması nedeniyle kapatıldığını tespit etti.

Öte yandan, sözleşmesi sona ermiş olmasına rağmen 1 ile 5 yıl arasında kira sözleşmesi yenilenen 169 bina/blok olduğu tespit edildi.

Raporda “Acil durumda söz konusu sayının açıklanması mümkün değil” yazan denetçiler, öğrencilerin teknik asgari şartların sağlanmadığı yurt binalarında barınmasının telafisi mümkün olmayan zararlara yol açabileceğine dikkat çekti.

Sayıştay raporda, “Durum böyleyken, bu nitelikteki yurt binalarının kira sözleşmelerinin uzatılmaması zaruri hale geliyor. Bakanlık tarafından alınacak kararlar ve belirlenecek stratejiler ile bu nitelikteki binaların kullanımının bir an önce en aza indirilmesi gerekmektedir.

BAKAN: DÜNYANIN HER YERİNDE DEĞİL

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, geçen hafta Ahaber’e gündemde olan üniversite öğrencilerinin ‘yurtları’ ile ilgili açıklamalarda bulunarak, “Dünyanın hiçbir yerinde Türkiye’de olduğu gibi yurt yapısı yok. 81 ilde 270 ilçede yurtlarımız var. 720 bin yatak kapasitemiz var. Edirne’den Kars’a kadar her yerde var, her türlü hizmeti içinde barındıran bir sistem. Bunu bir sorun olarak tanımlamak haksızlık olur.” dedi.

Öğrencilerin tek sorunu barınma. ilginizi çekebilir Öğrencilerin tek sorunu barınma.

Öğrenci yurdu olamayacak 169 binayı kiralayıp yurt yaptılar!

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK