Öğrencilerin ürettiği boyalar tüm kentteki okullarda kullanılıyor

Öğrencilerin ürettiği boyalar tüm kentteki okullarda kullanılıyor

261
0
PAYLAŞ

Öğrencilerin ürettiği boyalar şehir genelindeki okullarda kullanılıyor.

Öğrencilerin ürettiği boyalar şehir genelindeki okullarda kullanılıyor.

Bitlis Cemil Özgür Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin ürettiği boyalar, il genelindeki okulların ihtiyacını karşılıyor. En az yüzde 30 tasarruf ettiklerini kaydeden Milli Eğitim Müdürü, piyasada da üretim yapabileceklerini açıkladı.

Öğrencilerin ürettiği boyalar şehir genelindeki okullarda kullanılıyor.

Bitlis Cemil Özgür Endüstri Meslek Lisesi’nde döner sermaye yöntemiyle kurulan atölyede öğrenciler tarafından iç ve dış duvar boyaları üretilmektedir. Günde ortalama 1 ton iç ve dış mekan boyası üreten öğrenciler hem kazanıyor hem de Milli Eğitim Müdürlüğü bütçesine yüzde 30 katkı sağlıyor.

Korona virüs salgını nedeniyle ilk olarak dezenfektan üretimi yapan okul, hijyen ürünleri ve boya üretimine de başladı. Geçen yıl yaşanan pandemi nedeniyle bölgeye ve kendi öğrencilerine yönelik üretimlerin yapıldığı okulda; Kimya bölümü öğrencileri plastik ve tavan boyaları üreterek 732 okulun ihtiyacını karşıladı.

PAZARDA DA ÜRETİM YAPABİLİRİZ

Bitlis Milli Eğitim Müdürü M. Emin Korkmaz, okulların bakım ve onarımlarında her yıl yaklaşık 12-13 ton boya kullandıklarını ve bu atölyeden yüzde 30 civarında kâr ettiklerini ifade etti. Talep üzerine piyasaya boya üretebileceklerini ifade eden Korkmaz, öğrencilerin burada üreterek hem öğrenir hem de döner sermayeden para kazandığını söyledi. Korkmaz, “Her gün 1 ton tavan boyası ve plastik boya üretebiliyoruz. Burada hem plastik boya hem de tavan boyasını piyasa ile rekabet edebilecek düzeyde üretebiliyoruz. Bu bölümde öğrencilerimiz öğretmenleri ile birlikte çalışmaktadır. Hem öğretmenlerimiz hem de çocuklarımız ürettikleri boyadan elde ettikleri döner sermayeden para kazanıyorlar. Bunun dışında işi öğreniyorlar. İleride inşallah kendi alanlarında, kendi sektörlerinde işlerini kurarlar. Hem işveren olacaklar hem de yanlarında istihdam edecek personel bulacaklar. Bu sayede ülke istihdamına ve ülke ekonomisine katkı sağlayacaklardır.

Bitlis’te 732 okulun bulunduğuna değinen Korkmaz, “Bu okulların dış cepheleri genel olarak giydirilmiş ama iç cephelerinde boyaya ihtiyacımız var. Şimdiye kadar üretilen tüm boyaları tükettik, tüketmeye devam edeceğiz. Normalde 24 derslikli okulumuzun iç kısmına 1 ton boya gidiyor. İlk etapta burada üretilen boyaların müşterisiyiz, tüketiyoruz. Her vatandaş parasını döner sermayeye yatırdıktan sonra her renkte, her kalınlıkta, her şekilde boya üretip teslim ediyoruz. Boya sipariş üzerine üretilir. Yeni bir üretim olduğu için şu an ihtiyaçlarımızı karşılayabiliyor.”

FİYAT BELİRLEME YETKİSİ OKUL YÖNETİMİNDEDİR

Piyasa fiyatının altında üretim yaptıklarını da sözlerine ekleyen Korkmaz, “Piyasa fiyatının çok altında vermek istemiyoruz. Vatandaşlara verildiğinde ayrı bir fiyat belirleme yetkisi okul yönetimine aittir. Bu anlamda kuruluşunda, üretim aşamasında ve üretimde emeği geçen herkese gönülden teşekkür ediyorum” dedi.

63 daireli ev sahibi: Öğrenciler yüzünden en az 6 bin lira boşa gidiyor ilginizi çekebilir 63 daireli ev sahibi: Öğrenciler yüzünden en az 6 bin lira boşa gidiyor

Öğrencilerin ürettiği boyalar şehir genelindeki okullarda kullanılıyor.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK