Okul servislerinde gizli zam tartışması

Okul servislerinde gizli zam tartışması

73
0
PAYLAŞ

Okul servislerinde gizli zam tartışması

Okul servislerinde gizli zam tartışması

UKOME’nin İstanbul’da okul servislerinde yüzde 15’lik artışa rağmen velilerin tepkisi ‘yeni araç’, ‘iyi araç’, ‘hostes ücreti’ gibi nedenlerle yüzde 35’e varan ek ücret talep etmeleri oldu.

Okul servislerinde gizli zam tartışması

2021-2022 akademik yılı Pazartesi günü başlayacak ve öğrenciler 1,5 yıllık zorunlu pandemi tatilinin ardından yüz yüze eğitimde derse başlayacak. İstanbul’daki UKOME toplantısında hizmet bedellerine yüzde 15 zam yapıldı. Buna göre yeni tarifede servis ücretleri 0-1 kilometre için 312 lira, 1-3 kilometre için 348 lira, 3-5 kilometre için 370 lira ve 23-25 ​​kilometre için 748 lira olarak belirlendi. Ancak özellikle özel okul servisleri “iyi araba”, “yeni araba”, “hostes ücreti” gibi nedenlerle velilerden yüzde 35’e varan ek ücret talep etmektedir.

“EBEVEYNLERİMİZ YÜZDE 35 ARTI ÜCRET ÖDEMEK ZORUNDADIR”

İstanbul Kamu Hizmet Araçları İşletmesi Esnaf Odası Başkanı Hamza Öztürk, “Gizli bir zam değil, aslında apaçık ortada. Çocuk ilkokul, okul öncesi veya ortaokulda ise mutlaka bir hostesi olmalıdır. Bunun için velilerimizin yüzde 35 oranında ek ücret ödemesi gerekiyor. Lisede kesinlikle hostes parası yok. Bizde şöyle bir soygun var; Araç takip ücreti, iyi araç fiyatı, yol ücreti gibi çeşitli isimler altında ikiye katlanarak hizmet bedelini tahsil etmeye çalışıyorlar.”

Öztürk, “Vatandaşlarımızı burada uyarıyoruz, Türkiye Cumhuriyeti’nde özellikle İstanbul’da özel okul ile devlet okulları arasında bir ayrım yoktur. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise, özel ve devlet tarafından açıklanan fiyat tarifesi fiyattır. Ayrı bir fiyat yoktur. Vatandaşlardan çeşitli isimler altında daha fazla para istiyorlarsa mutlaka İBB Toplu Taşıma Hizmetleri Müdürlüğü’ne başvurmaları gerekiyor. Yine de düzeltemezlerse mutlaka bulundukları ilçedeki Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurmaları gerekir. Devlet okulunda bu olmaz, devlet okulu ebeveyninin normal hizmet ücretini ödemek için yeterli parası yoktur. Ama özel okulda hem daha fazla para alıyorlar hem de 10 aya çıkarıyorlar. Bunlar ticaret odasına kayıtlı, yolda gördüğünüz A, B, C turizm firmalarıdır. Arabacıya veya vasisine herhangi bir katkıları yok” dedi.

“BUNU TÜKETİCİ MAHKEMELERİNE BİLDİRMENİN EN YASAL YOLU”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan, hizmet fiyatlarının İBB ve UKOME’nin aldığı karar sonucunda belirlendiğini belirterek, “Şu anda UKOME’de bakanlık temsilcileri, İBB temsilcileri de dahil olmak üzere 26 temsilci var. ve esnaf. Geçtiğimiz yıllarda hizmet fiyatlarında yüzde 10-11 artış oldu. Ancak bu dönem, önceki dönemde sunucular çalışamadığı için durumu biraz daha iyileştirmeye çalıştık. UKOME’da yüzde 15’lik bir zam oranı kabul edildi. Öte yandan veliler zor durumda kalmasın diye daha yüksek bir fiyat öngörmedik. Bazı hizmet şirketlerinin daha yüksek ücretler almasıyla ilgili şikayetler duyuyoruz. Ancak bu fiyat tamamen ulaşım ücreti olarak belirlenmektedir. Bazı şirketler, başka ek hizmetler sağlayarak bunları toplamaya çalışır. Fiyatlar ve güzergahlar tuhim.ibb.gov.tr ​​adresinden kontrol edilebilir. Bu tür talepler varsa tüketici mahkemelerine şikayet edilebilir. Bize bildirildiğinde İBB olarak biz ilgileniyoruz. Ama bunu yapmanın en hukuki yolu tüketici mahkemelerine bildirmektir” dedi.

“SÖZLEŞMEMİZİ YAPTIKTAN SONRA HUKUKİ HAKLARI ARAYACAĞIZ”

Çocuğu özel bir okulda öğrenci olan Derya Bal, “İnanılmaz yüksek fiyatlara hizmet vereceklerini söylüyorlar. Özel okulda okuyan bir öğrencim var. Feriköy’den Kağıthane’ye 6 bin 330 lira zam yapıldı. Ben kendim getirmeyi tercih ederim. Milli Eğitim’in bu konuda açıklaması vardı, okullara söylediğimizde geçerli değildi. Öncelikle sözleşme yapmamız gerektiği, sözleşmemizi yaptıktan sonra yasal olarak hakkımızı arayacağız denildi. Hostes ücreti talep ediliyor, hatta velilerden WhatsApp’tan bilgi mesajı ücreti talep ediliyor” dedi.

“FİYATLAR BU KADAR FAZLA OLMAMALI”

Hizmet fiyatlarındaki artıştan şikayet eden bir vatandaş, “Pandemi nedeniyle zaten her şey normal vatandaşın ekonomik olarak işini zorlaştırdı. Bu yüzden çok zor durumdayız. Özellikle el emeği ile geçimini sağlayan insanlar çok zor durumda. Fiyatlar bu kadar yüksek olmamalı. En azından bu pandemi döneminde yüzde yirmi, otuz ya da kırk da olsa devletten karşılanması gerekiyor” dedi.
verilmiş

İzmir'de okul servis ücretlerine zam ilginizi çekebilir İzmir’de okul servis ücretlerine zam

bal Çocuk Ekonomi gezi hostes istanbul İstanbul Büyükşehir Belediyesi izmir öğrenci okul parası Türkiye WhatsApp yüz yüze zam

Okul servislerinde gizli zam tartışması

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK