Okulda devam zorunluluğu var mı? Sınıfta pozitif vaka çıkarsa ne olacak?

Okulda devam zorunluluğu var mı? Sınıfta pozitif vaka çıkarsa ne olacak?

114
0
PAYLAŞ

Okula devam zorunlu mu? Ya sınıfta pozitif bir vaka olursa?

Okula devam zorunlu mu? Ya sınıfta pozitif bir vaka olursa?

Okulların açılmasıyla birlikte öğrenciler tedbirler kapsamında uzun bir aradan sonra yüz yüze eğitime başladı. Milli Eğitim Bakanı Özer, mazeret nedeniyle yüz yüze eğitime katılamayan öğrenciler için TRT EBA ve EBA platformu üzerinden eğitime devam edileceğini belirtti. Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıklamasına göre olumlu bir öğretmen takip edilecek ve okulda eğitime devam edemeyecek. İletişime geçilen öğrenci uzaktan eğitime devam edecektir.

Okula devam zorunlu mu?  Ya sınıfta pozitif bir vaka olursa?

Uzun bir aradan sonra okullar bugün kapılarını öğrencilere açtı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okullarda korona virüs vakalarının tespit edilmesi durumunda izlenecek yolları açıkladı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullarda korona virüs tespit edilmesi durumunda izlenecek yol haritasının yer aldığı rehberde şunlar yer aldı:

SINIFTA CORONA VİRÜSÜ VARSA NE OLUR?

* Vakası pozitif çıkan öğrenci sağlık kuruluşu tarafından takip edilir ve okula gitmez. Pozitif vaka olan sınıftaki diğer öğrenciler ve bu sınıfta görev yapan öğretmenler okula devam ediyor. Okula girişte bu kişiler 14 gün boyunca günde en az iki kez semptom sorgusu yapılmakta ve ateş ölçümleri yapılmakta ve kayıt altına alınmaktadır. Bu sınıftaki çocukların teneffüs saatlerinin diğer sınıflardan farklı olması sağlanır.

*Sınıftaki öğrencilerden herhangi birinde pozitif covid-19 vakasının bulunması durumunda
Okul girişinde semptom veya yüksek ateş tespit edilen öğrencinin ailesi ile hemen iletişime geçilerek sağlık kuruluşuna yönlendirilecektir. Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre Covid-19 enfeksiyonu tespit edilirse öğrenci pozitif vaka olarak kabul edilecek.

AYNI SINIFTA 2 VAKA VARSA SINIFTAKİ TÜM ÖĞRENCİLER EVİNE GÖNDERİLECEKTİR.

*Aynı sınıfta 10 gün arayla ikinci kez vaka olduğu için sınıftaki tüm öğrenciler yakın temaslı olarak kabul edilip evlerine gönderilecek ve 14 gün evde takip edilecektir. Bu sınıftaki tüm öğrencilere evdeyken uzaktan eğitim verilecektir. Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre ateşi yüksek olan öğrencide Covid-19 enfeksiyonu tespit edilmezse sınıftaki diğer öğrenciler okula devam edecek.

* Aynı sınıfta 10 gün içinde birden fazla vaka olması durumunda sınıftaki tüm öğrenciler yakın temaslı olarak kabul edilecektir. Bu öğrenciler evlerine gönderilecek ve 14 gün süreyle iletişime geçilecektir. Bu sınıftaki öğrencilere uzaktan eğitim verilecektir.

* İlk pozitif vakayı alan sınıftaki tüm öğrenciler yakın temaslı olarak kabul edilecektir. Bu öğrenciler evlerine gönderilecek ve 14 gün süreyle iletişime geçilecektir. Bu sınıftaki öğrencilere uzaktan eğitim verilecektir. Okuldaki diğer öğretmenler temaslı sayılır ve maske takmaları koşuluyla okula devam edeceklerdir.

* Okul girişinde 14 gün boyunca günde en az iki kez temaslı öğretmenlerden belirti sorgulanacak, ateş ölçümü yapılacak ve kayıt altına alınacaktır. Semptom gösteren veya ateşi yüksek olan öğretmen sağlık kuruluşuna yönlendirilecektir. Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre okula devam edecek veya vaka olarak değerlendirilecek.

POZİTİF OLAN ÖĞRETMEN EĞİTİME DEVAM EDEBİLİR

Sınıfta ders veren öğretmende pozitif Kovid-19 vakası çıkması durumunda yapılması gerekenleri anlatan rehberde şunlar kaydedildi:

* Vakası pozitif çıkan öğretmen sağlık kuruluşu tarafından takip edilecek ve okulda eğitime devam etmeyecektir. Bu sınıftaki öğrenciler ilgili kişiler olarak kabul edilir ve okula giderler. Diğer öğretmenler temaslı olarak kabul edilir ve çalışmaya devam eder.

* Okul girişinde, temaslı öğretmen ve pozitif öğretmenin derse devam ettiği sınıftaki öğrencilerin ateş ölçümleri 14 gün boyunca günde en az iki kez yapılır ve kayıt altına alınır.

* Semptom veya yüksek ateş gösterenler sağlık kuruluşuna yönlendirilir. Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre bu kişiler okula gidiyor veya vaka olarak değerlendiriliyor.

İLETİŞİM ÜZERİNDEN TAKİP EDİLECEKLER VE OKULDA DEVAM ETMEKTEDİR

Öğretmen veya öğrencinin ailesinde pozitif bir Covid-19 vakası tespit edilirse şunlar yapılacak:

* Vakanın tespit edildiği ailedeki öğretmen veya öğrenci yakın temaslı sayılır. Bu öğretmen veya öğrenciyle 14 gün boyunca evde iletişim kurulur ve okula gitmez. Öğrenci uzaktan eğitime devam eder.

* Bir anaokulu öğrencisinde Covid-19 pozitif vaka tespit edilmesi durumunda, anaokulundaki tüm öğrencilerin yakın temaslı sayılması için tek bir pozitif vaka yeterli olacaktır. Bu sınıftaki tüm öğrenciler yakın akraba olarak kabul edilmek üzere evlerine gönderilecek ve 14 gün boyunca takip edilecektir.

OKULDA YÜZ YÜZE EĞİTİM ZORUNLU MU?

2021-2022 eğitim öğretim yılında uzaktan eğitim seçeneği bulunmamaktadır. Eğitim yüz yüze başlayacak.

Milli Eğitim Bakanı Özer, mazeret nedeniyle yüz yüze eğitime katılamayan öğrenciler için TRT EBA ve EBA platformu üzerinden eğitime devam edileceğini belirtti.

Corona EBA Maske meb Milli Eğitim Bakanı Milli Eğitim Bakanlığı öğrenci okul Sağlık TRT yüz yüze

Okula devam zorunlu mu? Ya sınıfta pozitif bir vaka olursa?

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK