Okullarda ‘yardımcı kaynak’ tepkisi

Okullarda ‘yardımcı kaynak’ tepkisi

119
0
PAYLAŞ

Okullarda ‘yardımcı kaynak’ tepkisi

Okullarda ‘yardımcı kaynak’ tepkisi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl eğitim-öğretim yılı başında öğrencilere ücretsiz dağıtılan kitapların yanı sıra bazı okul yöneticileri ‘ek kaynaklar’ adı altında kitap talep etmektedir. 24 yıllık öğretmen Ekrem Mustafa Çakır buna tepki gösterdi.

Okullarda 'yardımcı kaynak' tepkisi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından eğitim-öğretim yılı başında öğrencilere dağıtılan ücretsiz kitaplar okul yöneticileri tarafından yetersiz bulunmuştur.

Bazı okullarda öğrencilerden “yardımcı kaynaklar” adı altında kitap almaları isteniyor. Bu durum genellikle veli ile okul yönetimini karşı karşıya getirmektedir.

Talep edilen ek kaynakların maliyeti okuldan okula değişmekle birlikte bazı okulların yayın şirketlerine ve kırtasiye malzemelerine isim vermesi velileri kitap almaya zorlaması akıllarda soru işareti bırakmaktadır.

Öğretmenlerin derslerini talep edilen kaynak kitaplardan vermesi ve öğrencilere bu kitaplardan ödev vermesi de ayrı bir mağduriyet yaratmaktadır.

“BABALAR KIRTASİYE KAYNAK KİTAPLARINDAN İZLİYOR”

24 yıllık öğretmen Ekrem Mustafa Çakır, Milli Eğitim Bakanlığı’nın konuyla ilgili genelgesine rağmen birçok okulun öğrencilerden ek kaynak kitap istemesinin doğru olmadığını belirtti.

Çakır, şunları kaydetti:

* Çocukluğumuzda kitap bulamamıştık. Ailelerimiz kitap aramak için şehir dışına çıkarlardı.

* Hükümet yaklaşık 20 yıldır masadaki kitapları hazır bıraksa da kaynak kitap arayışları sürüyor. Ebeveynler kırtasiye, kırtasiye, kaynak kitaplar arıyor. Bu kaynak kitaplar daha sonra fahiş fiyatlarla satılmaktadır.

* Sayfasını bile açmadan çöpe giden çok kitap var. Ben bu israfa karşıyım. O kitaplardan da ödev veriliyor, bu yüzden velileri zorluyor.

* Bunlara ne gerek var, kitaplarımız bize yeter. Ben Başkanımız ve Milli Eğitim’im

* Bakanlığımıza sesleniyorum. Ya bu devletin kitaplarını bastırmaktan vazgeçin ya da bu kaynak kitap terörüne son verin.

* Bu önlensin, önleyecek olan okul yöneticileridir. Bu durum yasal olmasa da engellenemez.

* Böyle bir kaynak israfından muzdaripim. 60 liradan aşağı basit kitap yoktur.

* 3 çocuğum var ve 3 çocuğumun öğretmenleri de kitap istiyor. 2 kitaba 200 lira ödedim.

2 çocuğu olan Ahmet Ertekin, “Çocuğun 300 liradan 600 lirası kitap parası var. Ben 15 gün 600 lirayla yaşayan bir insanım” dedi. Gülseren Çokyaşa da “İçeriği buna göre hazırlansaydı ayrı kitap istemeye gerek kalmazdı. Ama biz de almak zorundayız. , yapabileceğimiz bir şey yok” dedi. (DHA)

'Temizlik görevlisi için velilerden para istendi' ilginizi çekebilir ‘Temizlik görevlisi için velilerden para istendi’

Okullarda ‘yardımcı kaynak’ tepkisi

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK