Pedagojik formasyon usul ve esasları YÖK tarafından yayımladı

Pedagojik formasyon usul ve esasları YÖK tarafından yayımladı

176
0
PAYLAŞ

YÖK tarafından yayınlanan pedagojik formasyon usul ve esasları

YÖK tarafından yayınlanan pedagojik formasyon usul ve esasları

Çerçeve Usul ve Esaslar, ‘Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı’nın yeniden başlatılacağını duyuran Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından belirlendi. YÖK ile MEB arasında imzalanan “Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı” güncellenerek yürürlüğe girdi.

YÖK tarafından yayınlanan pedagojik formasyon usul ve esasları

Yüz yüze eğitime başladıktan sonra eğitime yönelik yönetmeliklerde gelmeye devam etmektedir. Bu kapsamda YÖK ile MEB arasındaki “Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı” güncellenerek yürürlüğe girmiştir. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı tarafından “Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarında Öğrenci Yaparak Yapılacak Öğretmenlik Uygulamaları Yönergesi”nde de güncellenmiştir.

PEDAGOJİK FORMASYON YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

YÖK, 18.11.2015 tarihinde hazırlanan pedagojik formasyon eğitimine ilişkin usul ve esasları gözden geçirerek gerekli düzenlemeleri yaptı. Bu kapsamda yapılan düzenlemelere ilişkin açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu kapsamda pedagojik formasyon eğitimi sertifika programları, paydaşların görüş ve önerileri alınarak 2018-2019 eğitim öğretim yılından itibaren uygulanmaya başlanan yeni öğretim programları ile uyumlu hale getirilmiştir. Pedagojik Formasyon Eğitimine İlişkin Çerçeve Usul ve Esaslar, Yükseköğretim Kurulu tarafından güncel haliyle onaylanmış ve 2021-2022 eğitim-öğretim yılı itibarıyla uygulanmak üzere yürürlüğe girmiştir.

2021-2022 eğitim-öğretim yılından itibaren Milli Eğitim Bakanlığına bağlı yükseköğretim kurumları ve okullarda yüz yüze eğitimin yeniden başlamasına bağlı olarak geçmişte uygulanan pedagojik formasyon eğitimi sertifika programlarında belirlenen yeni yöntem ve yöntemler öğretmen yetiştirme programları ile devam eden çalışmalar kapsamındadır.

aslar çerçevesinde; Üniversite senatolarının belirleyeceği kriterler, üniversitelerin fiziki alt yapısı, öğretim üyelerinin yeterliliği, eğitimin kalitesi, milli eğitim müdürlüğüne bağlı okulların fiziki kapasitesi dikkate alınarak işe başlamak mümkün olacaktır. iller ve öğretmenlerin branşlara göre dağılımı.

YÖK AÇIKLANMIŞ PEDAGOJİK FORMASYON

YÖK’ten geçtiğimiz haftalarda yapılan yazılı açıklamada, “YÖK ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan ‘Eğitimde İşbirliği Protokolü’ güncellenmekte olup, ‘Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı’ kapsamında yeniden başlatılacaktır. 2021-2022 eğitim-öğretim yılından itibaren ilgili usul ve esaslar çerçevesinde Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı ile ilgili önümüzdeki günlerde detaylı açıklama yapılacaktır.

Pedagojik Formasyon Nedir, Formasyonu kim alır? ilginizi çekebilir Pedagojik Formasyon nedir, kim alır?

YÖK tarafından yayınlanan pedagojik formasyon usul ve esasları

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK