YKS tercih sonuçları açıklandı

YKS tercih sonuçları açıklandı

222
0
PAYLAŞ

YKS tercih sonuçları açıklandı

YKS tercih sonuçları açıklandı

YKS tercih sonuçları ÖSYM sayfasından açıklandı. Adaylar, https://sonuc.osym.gov.tr ​​adresinden TC Kimlik Numaraları ve şifreleri ile YKS tercih sonuçlarını öğrenebilecekler. Bir programa kayıt yaptırmaya hak kazanan adayların kayıt işlemleri 6 Eylül-10 Eylül tarihleri ​​arasında yapılacaktır.

YKS tercih sonuçları açıklandı

2021-YKS yükseköğretim programları için merkezi tercih sonuçları erişime açıktır. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, attığı tweet ile YKS tercih sonuçlarının açıklandığını duyurdu. YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların elektronik kayıtları 4-8 Eylül 2021 tarihleri ​​arasında yapılacaktır.

YKS TERCİH SONUÇLARI SORUŞTURMA EKRANI

YKS TERCİH SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLİR?

Adaylar sınav sonuçlarını ÖSYM’nin “https://sonuc.osym.gov.tr” internet adresinden veya mobil uygulamalarından TC Kimlik numaraları ve şifreleri ile öğrenebilecekler. Sonuçlar adaylara gönderilmeyecektir.

Adayların Tercih Sırasına Göre Yükseköğretim Programlarına Yerleştirme Oranları

YKS TERCİH SONUÇLARINA GÖRE İSTATİSTİK BİLGİLER

2021-YKS’de tercih yapan adayların yüzde 85,80’i yükseköğretim programlarına yerleştirildi.

Adaylarımızın yüzde 52,02’si ilk üç tercihlerinden birine yerleştirildi.

Adayların yüzde 27,52’si birinci tercihine, yüzde 14,41’i ikinci tercihine ve yüzde 10,09’u üçüncü tercihine yerleşti.

‘İKİNCİ EK YERLEŞTİRME’ BU YILA ÖZEL YAPILACAK’

ÖSYM Başkanı Aygün, Twitter hesabından merkezi yerleştirme ile öğrenci alan Yükseköğretim Önlisans ve Lisans Programlarının en düşük ve en yüksek puanları ile yerleştirme sonuçlarına ilişkin bilgilerin yer aldığı Tablo-3 ve Tablo-4’ü yayınladı. 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS). ‘https://osym.gov.tr/TR,21287/2021-yks-yerlestme-sonuclari-aciklandi-31082021.html’ adresinde yayınlandığını duyurdu.

Aygün, “2021-YKS sonuçlarına göre yapılan genel (ilk) yerleştirme sonunda boşalan kontenjanlar için herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilemeyen adaylara bu yıl iki ‘Ek Yerleştirme’ yapılacaktır. 1. Ek Yerleştirme aşamasında, genel yerleştirmede olduğu gibi, Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) için 150, Alan Yeterlik Sınavı (AYT)/Yabancı Dil Sınavı (YDT) için 180 kesme puanı geçerli olacaktır. En az TYT puanı 150 ve AYT/YDT puanı en az 180 olan adaylar 1. Ek Yerleştirmeye başvurabileceklerdir. 1. Ek Yerleştirme sonunda belirlenecek boş kontenjanlar için Yükseköğretim Kurulu kararına göre bu yıla özel ‘ikinci ek yerleştirme’ yapılacaktır. 2. Ek Yerleştirme aşamasında, boş kontenjanlar için TYT puanı en az 140 olan adaylar 2 yıllık ön lisans programlarını, AYT/YDT puanı en az 170 olan adaylar ise 4 adet seçebilecektir. -yıllık lisans programları.

KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER

a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği veya yeni tarihli mezuniyet belgesi

b) Adayın ek puan ile yerleşmesi, ancak diploma veya mezuniyet belgesinde alan belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösteren resmi bir belge (Diplomaların üzerinde diplomayı veren okulun adı yazılıdır.) METEM programlarından mezun olanlar.)

c) 4,5 cm x 6 cm boyutlarında 12 adet fotoğraf

d) Katkı payı/öğrenim ücretinin ödendiğine ilişkin belge

e) Kayıt öncesi belirlenen ve Üniversite tarafından ilan edilen diğer belgelerin asılları veya üniversite onaylı suretleri. Adayların askerlik sorunları için askerlik şubelerine, kredilerle ilgili detaylı bilgi için üniversite rektörlerine veya Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne başvurmaları gerekmektedir. Yükseköğretim programlarına yerleştirilen adayların yerleştirme sonuçları (engelli bilgileri dahil) ÖSYM tarafından elektronik ortamda Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) gönderilir.

EK YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?

Yükseköğretim programlarına kayıtlar tamamlandıktan sonra boşalan kontenjanlar üniversiteler tarafından ÖSYM’ye bildirilecektir. 2021-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kayıtsızlık nedeniyle dolmayan yükseköğretim programlarının kontenjanları için ÖSYM tarafından merkezi olarak Ek Yerleştirme yapılacaktır. Merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar ek yerleştirme başvurusunda bulunamazlar.

Ek Yerleştirme; Merkezi yerleştirmede en düşük puanın altında puan alan adaylar ön lisans ve lisans programlarına yerleştirilmez. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı olan programlara öğrenci alınmayacaktır.

Ek yerleştirme tercih ücreti 25.00 TL olacaktır. Ek yerleştirmeyi tercih eden adaylardan ek yerleştirme ücretini ödemeyenler işleme alınmayacaktır. ÖSYM Yönetim Kurulu’nun 14.01.2019 tarihli kararına göre şehit eşlerinden, şehit çocuklarından, gazilerden, gazi eşlerinden ve gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacaktır.

YÖK BAŞKANINDAN YKS AÇIKLAMASI

YÖK Başkanı Özvar, “İlk yerleştirme işlemleri sonucunda herhangi bir programa yerleştirilemeyen gençlerimizin üzülmemelerini ve özellikle ümitsizliğe kapılmamalarını tavsiye ediyorum.”

YÖK Başkanı Özvar, “Boşan kontenjanlar için ‘ek yerleştirme’ ve bu yıl içinde yapmaya karar verdiğimiz ‘ikinci ek yerleştirme’de şansınızın devam ettiğini hatırlatmak isterim.”

ÖSYM YKS

YKS tercih sonuçları açıklandı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK