YÖK Başkanı Özvar: Öğrenciler ve öğretim elemanları HES kodu üzerinden takip edilecek

YÖK Başkanı Özvar: Öğrenciler ve öğretim elemanları HES kodu üzerinden takip edilecek

97
0
PAYLAŞ

YÖK Başkanı Özvar: Öğrenciler ve öğretim görevlileri HES kodu üzerinden takip edilecek

YÖK Başkanı Özvar: Öğrenciler ve öğretim görevlileri HES kodu üzerinden takip edilecek

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, “Üniversitelerimizin tüm bileşenlerinin aşılanmasını bekliyoruz.” dedim. Özvar, öğrenci, öğretim üyesi ve idari personele ilişkin Covid-19 verilerinin HES kodu üzerinden takip edileceğini belirtti.

YÖK Başkanı Özvar: Öğrenciler ve öğretim görevlileri HES kodu üzerinden takip edilecek

YÖK Başkanı Özvar, 2021-2022 eğitim öğretim yılında üniversitelerde yüz yüze eğitime geçilmesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Üniversite kayıtlarının tamamlanmasının ardından boşalan kontenjanlara iki ek yerleştirme yapılacağını hatırlatan Özvar, “İlk yerleştirme işlemleri sonucunda herhangi bir programa yerleştirilmeyen gençlerimizin hiçbir zaman bu kontenjanlara yerleştirilmemesi gerektiğini vurgulamak isterim. morallerini kaybederler, ek yerleştirmeler için dikkatli çalışırlar, aileleri ve akrabaları ile istişare ederek seçimlerini yaparlar.

İnşallah merkezi yerleştirmede yer bulamayan öğrencilerimiz bu ek yerleştirmeler için başvurularını tamamlayacaklar ve böylece yükseköğretimde gelecekleri için bir program seçme şansına sahip olacaklardır.”

‘ÖRGÜN EĞİTİMDE YÜZ YÜZE EĞİTİM ÖNEMLİ’

Özvar, öğrencilerin üniversitelerde 1.5 yıldır uzaktan eğitimle derslerine devam ettiğini, bu sürecin kolay olmadığını söyledi. Üniversitelerin bu süreci başarılı bir şekilde yönettiklerini belirten Özvar, “Öğrencilerimiz sabırla derslerine devam ettiler. Uzaktan eğitim, kendisinin değil, yükseköğretimin bir parçasıdır. Uzaktan eğitimin yükseköğretimde yüz yüze eğitimin yerini alması veya yerini alması beklenemez. Örgün eğitimde asıl olan yüz yüze eğitimdir. YÖK olarak tüm üniversitelerimizde yüz yüze eğitimin esas ve kural olduğuna inanıyoruz. Ancak doğal koşullar bazen örgün eğitimde olduğu gibi yüz yüze eğitime izin vermemektedir. Nitekim son 1,5 yıldır Covid-19 salgını nedeniyle eğitimi tamamen uzaktan eğitimle yapmaya çalıştık ve başardık.

Artık 2021-2022 eğitim öğretim yılında tüm üniversitelerimizde aldığımız karara göre eğitim ve öğretim yüz yüze yapılacak. Artık eğitim ve öğretimin üniversitelerde yüz yüze yani öğrencilerimizin arkadaşlarıyla, öğretim üyeleriyle birlikte, kampüste, fakültelerde tüm sosyal alanlarda yüz yüze yapılmasını istiyoruz. Bu son derece önemli bir konudur. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de Covid-19 salgın süreci devam ediyor. Bu gerçek; Ancak bu gerçekle yükseköğretimde eğitim ve öğretimin devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz.”

‘ÖĞRENCİLERİMİZİ ÜNİVERSİTELERİMİZE BEKLEDİK’

Özvar, üniversitelerde sağlıklı kampüs uygulamaları konusunda YÖK, Türk Standartları Enstitüsü ve Sağlık Bakanlığı ile geçen yıl hazırlanan kılavuzu güncelleyerek yeni duruma uyarladıklarını söyledi. Yükseköğretim Kurulu’nun çerçeve kararlarını içeren iki kılavuzun uygulamada üniversite yönetimlerine yol gösterici olduğuna işaret eden Özvar, şunları kaydetti:

“Üniversitelerimizin kampüs ve derslik binalarında maske ve mesafe kurallarına uyulması, tıbbi tavsiye verilmesi, dersliklerin mümkün olduğunca havalandırılması, ders saatlerinin sınırlandırılması, blok ders yapılmaması ve dersliklerin ara verilerek havalandırılmasının sağlanması tedbirlerdir. bunlar basit gibi görünse de salgının yayılmasını azaltmada büyük önem taşıyor. Havalandırma koşulları kötü olan amfi, derslik ve laboratuvarlarda maksimum kişi ve kapasiteyi aşmamak, öğrencilerin gruplara ayrılması da önemli uygulamalardır. Kılavuzda, Covid-19 önlemlerinin yanı sıra eğitim ve öğretim süreçlerine ilişkin detaylar da yer alıyor. Üniversitelerimizde artık eğitim ve öğretim yüz yüze yapılacak. Üniversitelerin bazı derslerini uzaktan eğitim yöntemleriyle yürütebilmeleri ve üniversitelerimizle paylaşabilmeleri için gerekli mevzuat çalışmalarını da tamamladık.

Üniversitelerimizde derslerin yüzde 40’ı veya herhangi bir dersin yüzde 40’ı uzaktan eğitim yoluyla yapılabilmektedir. Bu sayede üniversitelerimizde yüz yüze eğitim devam ederken, öğrencilerimiz uzaktan eğitim yöntemleriyle derse katılabilecekler. Böylece üniversitelerimizde karma (hibrit) eğitim yöntemleri ile eğitim ve öğretim faaliyetleri yürütülecektir. Karma eğitim, yüz yüze eğitime ek olarak, internet üzerinden verilen bir ders veya dersin bir parçasıdır. Uzaktan eğitim her zaman çevrimiçi olmayabilir, ders notları, konuşmalar gibi bazı materyaller sisteme önceden yüklenebilir. Bu nedenle öğrenciler bu derslere ve notlara canlı ders olmadan istedikleri zaman ulaşabilirler. Üniversitelerimiz uzaktan eğitim yöntemini iyi bildikleri için bazı dersleri yüz yüze verirken eş zamanlı olarak senkron dediğimiz bu dersleri öğrencilerine online olarak ulaştırabiliyorlar. Üniversitelerimiz, derslerin asenkron yani derslerin video kaydına alınmasını ve öğrenciler tarafından izlenmesini sağlayan uygulamaları hayata geçirebilmektedir. Böylece yüz yüze eğitime ek olarak çevrimiçi, senkron ve asenkron eğitim gibi uzaktan eğitim yöntemleri daha zengin bir şekilde sunulacaktır. Covid-19 sürecinde üniversitelerimiz bu öğretim yöntemlerinden diledikleri gibi yararlanabileceklerdir. Dolayısıyla 1,5 yıl önce üniversitelerimizde yüz yüze eğitimde yaptığımız gibi bu yıl da eğitim öğretime bu şekilde başlanacak. Öğrencilerimizi üniversitelerimize bekliyoruz” dedi.

‘AŞI’ ÇAĞRISI

Üniversitenin çok büyük bir ekosistem olduğunu belirten Özvar, “Bu ekosistemde akademik kadromuz, idari kadromuz, öğrencilerimiz, üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde yakın ilişki içinde olduğumuz firmalar, tedarikçi firmalar gibi birçok paydaş var. kurumlar. Bu ekosistemin her parçası için hepimiz birbirimize karşı sorumluyuz. Üniversitelerimizdeki akademik kadromuza, idari kadromuza ve öğrencilerimize aşı konusunda sesleniyorum; Üniversitelerimizin tüm bileşenlerinin aşılanmasını bekliyoruz. Eğer aşı konusunda hassaslarsa, öğrencilerimiz aşılarını yaptırırlarsa, maske, mesafe ve temizlik kurallarına dikkat ederlerse üniversitelerde yüz yüze eğitimleri çok daha rahat ve sağlıklı bir şekilde yürütebiliriz.

‘COVID-19 VERİLERİ KODU ÜZERİNDEN TAKİP EDİLECEKTİR’

Öğrenci, öğretim üyesi ve idari personele ait Covid-19 verilerinin HES kodu üzerinden takip edileceğini belirten Özvar, “Bildiğiniz gibi kampüslere kimlik ibraz edilerek girilebiliyor. Üniversitelerimiz de bu konuda Sağlık Bakanlığı ile birlikte HES kod çalışmaları yapmaktadır. Bu konuda çok gelişmiş bir iletişim altyapımız var. YÖK koordinasyonunda üniversitelerimiz Sağlık Bakanlığı ile protokol imzaladı. Üniversitelerimiz Covid-19 ile ilgili anlık dijital verileri Sağlık Bakanlığı’ndan güncel bir şekilde alabilecek. Böylece üniversiteler, öğretim elemanları, idari personel ve öğrencilerle ilgili Covid-19 riski, enfekte veya karantina gibi dijital bilgileri Sağlık Bakanlığı’ndan takip edebilecek. Böylece üniversitelerimiz, öğrenci ve öğretim elemanı nüfusu açısından salgının seyrini yakından takip edebilecek. Bu son derece önemli bir düzenlemedir. Bu dijital verilerle aslında Covid-19’u üniversite ölçeğinde, kampüs ölçeğinde takip etme imkanına sahibiz. Hatta Covid-19 ile ilgili dijital yönetim yöntemini üniversitelere getiriyoruz. Bu sistemle birlikte üniversitelerimiz salgın koşullarında çok daha etkin bir yönetime sahip olacak.”

‘REHBERE GÖRE HAREKET EDECEĞİZ’

Yerleşkelerde pozitif vaka olması durumunda yapılması gerekenler ile ilgili olarak Özvar, “Sağlık Bakanlığı sosyal alanlarda ve kapalı alanlarda bir vaka meydana geldiğinde alınacak önlemleri bizlerle paylaşıyor. Bu durumda Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan kılavuza göre hareket edilecektir. Üniversitelerimiz bunun somut adımlarını akademik yıl başlamadan hemen önce tüm öğrencileriyle paylaşacak. Tüm olumlu vaka durumları karşısında yapılması gerekenler şu anda masada” dedi. (verilmiş)

'Amacımız yükseköğretimi daha iyi ve hak ettiği seviyelere getirmek' ilginizi çekebilir ‘Amacımız yükseköğretimi daha iyi ve hak ettiği seviyelere getirmek’

canlı Ek yerleştirme HES kodu internet Maskeli öğrenci Sağlık Sağlık Sanayi Bakanlığı Türkiye Yekta Saraç YÖK yüz yüze

YÖK Başkanı Özvar: Öğrenciler ve öğretim görevlileri HES kodu üzerinden takip edilecek

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK