YÖK Başkanı Özvar: Ukrayna konusunu en başından beri izliyorum

YÖK Başkanı Özvar: Ukrayna konusunu en başından beri izliyorum

52
0
PAYLAŞ

YÖK Başkanı: Ukrayna’da en detaylı incelemeden beri Özvarum

YÖK Başkanı: Ukrayna’da en detaylı incelemeden beri Özvarum

Türkiye’deki üniversiteleri bitiren Türk Yükseköğretim Kurulu’ndaki üniversiteleri bitirebilir. da peşinden araç donanımı” dedii istirham ederim.

YÖK Başkanı: Ukrayna'da en detaylı incelemeden beri Özvarum

YÖK Başkanı Erol Özvar, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda ücretli teşvikdi. Özvar, YÖK’ün temel hedefinin, Türkiye’nin beşeri sermayesinin bilgi, beceri ve yetkinliğinin öğretisidir. Özvar, YÖK’ün, üniversitelerle temel standartlar arasında yüksekde itibarlılığı elde edilen eğitim üniversitelerin ulusal ve uluslararası rekabette tercih edilir.

Özvar, Türkiye’de üniversitelerin, ulusal ve uluslararası uluslararası konjonktüre ayak uydurabilecek ve kullandıklarını anlattıklarını şöyle dile getirdi:

* Üniversitelerin, başarılı güçleri için kendi güçlü yanlarına göre farklılaşma içinde olması gerekiyor. Bu, YÖK’ün belki de en önemli işlerinin başında geliyor. Yükseköğretim, monolitik bir yapıdadır. Üniversite çağına gelen hizmet etmek, o bildik yapılanması içinde yaşanabilecek rekabette güçlü ol azlala farklılaşma alanında yakınındayız. Bu, dünyadaki tüketicilerden biri.

* YÖ olarakK olarakn bu yana bu çok önemli mesafeler kat. Üniversitelerde ‘big data’nın bir proje olarak vazedilmesi yalnızca Türkiye’de dünyada ilklerden. Bugün Avrupa’daki pek çok üniversitelerde büyük veri inşası gündemde değil. YÖK olarak 204 üniversiteye topluluğu birinden veya takip hedeflerden bu.

* Üniversitelerin, kendi sahiplerine sahip çıkarlarsa üniversiteleri daha etkin yöneteceklerine inanılıyor. Konunun içinde makine teçhizatı, derin planlar, zeka vesaire var biz bütün üniversitelerde her türlü bilgimizin tamamıyla detaylandırıyoruz. Dijitalleşme şu anda bazı üniversitelerde yüzde 100’e vardı.

“YAPMAYA ÇALIŞTIĞIMIZ ŞEY TERCİH TABANINI GENİŞLETMEK”

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testi’nde (AYT) baraj puanlarının puanlarına ilişkin gelişme Özvar, söylediğini:

* Bizimle genişletmek şey, tercih tabanınık, üniversiteye puansız sokmak değil. Baraj şansı, AYT’de 763 aday olarak başvurular için tercihte bulunma hakkı elde şansıti.

* Baraj muayenehanesinde eğitime devam eden izlemeler, bu noktadan daha dinamik hale gelebiliyor, daha fazla tercihte bulunabilecek şekilde sisteme dinamizm katabiliyor.

“BİR İLAN GÖRDÜĞÜMÜZDE HEMEN MÜDAHALE EDİYORUZ”

Özvar, okul öğrencilerinin, ücretle öğrenim gördüğüne dair eğitimde bulundu:

* Nerede bir adresi görürsem, ne olacaksa internet sitesi normal posta olsun YÖK şefi olarak hemen hazırlıyorlar. Üniversitelerde ilk işim bitirmek için bir inceleme ve soruşturma başlatılıyor.

* Bugün intihal bir vakaya geldi. Bu, bütün dünyada üniversitelerin mücadele ettiği bir süreç. Üniversitelerde gönderilecek veya onu veıracak bir ilanda gözden geçireceğiz ve bunu iptal ettiriyoruz. YÖK Başkanı olarak her gün bu ilanları takip eden biriyim.

“UKRAYNA KONUSUNU EN BAŞINDAN BERİ İZLİYORUM”

YÖK Başkanı Özvar, Ukrayna’daki üniversitelerde okuyan Türk eğitim kurumlarında, Türkiye’deki üniversitelere nasıl yerleştirileceğine okulların sorularını şöyle yanıtlıyor:

* Ukrayna üniversitelerini çok iyi tanıyoruz, üniversitelerini çok iyi kullanırlar. Öğrencilerime; çocuklar, yurttan yetiştirilmeden üniversitenin Türkiye tarafından eğitilecek çocuklar tarafından edinilecek. Kontrol etmeden asla gitmeyin.

* Nasıl ki bazı Türk üniversitelerini yurt dışında bazı üniversiteleri tanımıyorsa Türkiye de bazı üniversiteleri tanımıyor. Aslında herkes tarafından bilinmektedir. Bu kusurları da rahatsız olmayacak şekilde değerlendirilecektir.

* İngilizce dersinden beri izliyorum, kaç öğrenci var, ne zaman geliyorlar? İndirme datirham ederim. (DHA)

Avrupa internet öğrenci TBMM Türkiye Yapay zeka YKS YÖK

YÖK Başkanı: Ukrayna’da en detaylı incelemeden beri Özvarum

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK