Yüz yüze eğitim devam edecek mi? Bakan Koca açıkladı

Yüz yüze eğitim devam edecek mi? Bakan Koca açıkladı

306
0
PAYLAŞ

Yüz yüze eğitim devam edecek mi? Bakan Koca açıkladı

Yüz yüze eğitim devam edecek mi? Bakan Koca açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yüz yüze eğitimle ilgili olarak, “Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı olarak ikili ve hafta sonu eğitim dahil tüm alternatiflerin denenmesi ve okulların her şekilde açık kalması gerektiğini düşünüyoruz. ” Yüz yüze eğitimle 0-17 yaş arasındaki vaka sayısının son 3 haftada 1 kat arttığı belirtildi.

Yüz yüze eğitim devam edecek mi?  Bakan Koca açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Ortalama aktif vakamız 400 bin civarında, diyelim ki 400 bin. Her 4 kişiden 1’i 0-17 yaş grubunda yani yüzde 25. Daha önce yüzde 10-11 iken vaka sayısındaki bu artış yüzde 10 hastane yatışlarına da yansıdı. Yoğun bakım ve entübasyon sayılarına yansımadı. Endişelenecek bir şey yok” dedi.

YÜZYÜZE EĞİTİMLER DEVAM EDECEK Mİ?

Bir soru üzerine AVM’leri, okulları kapatmayacaklarını kaydeden Bakan Koca, şu ifadeleri kullandı:

* Artık bir aşı var. Bir gücümüz var. Bu aşı. Yeterince aşımız var. Yerli aşımız da önümüzdeki aylarda devreye girecek.

* Dolayısıyla aşı gibi bir güce sahip olduğumuzda asıl amacımız toplumsal bağışıklığı elde etmektir.

* Bu nedenle yeni dönemde AVM’lerin kapatılmasını veya kapatılmasını gündeme getirmek istemiyoruz.

* Yeni dönemde kişisel önlemlerin devreye girdiği, kişisel güvenlik çemberinin daha önemli olduğu ve aşılamayı ön planda tutmayı hedeflediğimiz bir dönem olarak görüyoruz.

* Yeni dönemde gündemimize kısıtlamalar getirmek istemiyoruz. Okullar ve yükseköğretim dahil hiç kapanmayacak kurumlar olacak.

‘YEREL AŞILAMADAN SONRA SEÇİM HAKKI SAĞLAYACAĞIZ’

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’ndan (TİTCK) yerli aşı onayının gelip gelmeyeceğinin sorulması üzerine Bakan Koca, “Acil kullanım onayını verecek olan zaten TİTCK. O gün geldiğinde yine paylaşacağız. Aşılar geldikten sonra yapılan incelemeler sonucunda 14 günlük süre hemen kullanıma onaylandı. Burada üretilen bir aşının acil kullanım onayından bahsediyoruz” dedi.

Bakan Koca, Turkovac’ın hizmete girmesiyle aşılamada Turkovac’a öncelik verilip verilmeyeceği sorulduğunda, “Herkese seçme hakkı sunacağız. Vatandaşlarımıza hem mRNA aşısı hem de pek çok ülkede olmayan geleneksel yöntemle yapılan inaktif aşı seçeneğini sunacağız. Yurt dışından gelen bu aşıya ek olarak yerli aşımızın tanıtımı ile bir alternatif daha sunacağız. Seçenekleri artıracağız. Aşıyı kim tercih ederse onu kullanır” dedi.

Yüz yüze eğitim devam edecek mi? Bakan Koca açıkladı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK