Yüz yüze eğitim endişeyle başlıyor…

Yüz yüze eğitim endişeyle başlıyor…

73
0
PAYLAŞ

Yüz yüze eğitim kaygıyla başlar…

Yüz yüze eğitim kaygıyla başlar…

Covid-19 salgını nedeniyle ara verilen yüz yüze eğitimler sıkıntılı geçse de 6 Eylül’de başlayacak. Vaka artışının yüksek olduğu bir dönemde okulların yeterli önlemler alınmadan açılması endişe verici.

Yüz yüze eğitim kaygıyla başlar…

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da 6 Eylül’de başlayacak yüz yüze eğitimle ilgili “İstanbul’da Eğitimde İdealler ve Gerçekler” konulu bir basın açıklaması yaptı.

Bayrampaşa Cevatpaşa Ortaokulu önünde konuşan Kaftancıoğlu, “İlkokul ve ortaokul öğrencilerimizin 3 milyonu aşkın İstanbul’da 7 bini aşkın okulda yaklaşık 170 bin öğretmen tarafından eğitim gördüğünü söyleyebiliriz. Bu kadar öğrenci hangi koşullarda yüz yüze eğitime başlayacak?” Bir ay boyunca yaptıkları araştırmaların sonuçlarını şu şekilde sormuş ve paylaşmıştır:

“EK ÖĞRETMEN VE İLAVE TEMİZLİK MEMURU İHTİYACI BİR YIL ÖNCE BELİRLENDİ”

* Bakanlar Kurulu’nun 19 Temmuz 2021 tarihli kararının ardından ‘Covid-19 Salgınında Okullarda Alınacak Önlemler Rehberi’ hazırlandı.

* Bugün itibari ile ek öğretmen ve ek temizlik görevlisi ihtiyacı bir yıl öncesinden belliydi.

* İşi, aklı; Kent rantına dayalı çılgın bir projeye kendini bölen ve çocuklarımızın geleceği için hiçbir somut adım atmayan hükümet, ne yazık ki Bakanından özür dilemekten başka bir şey yapmamış ve milletvekillerimizin Meclis’te sorduğu soruları cevapsız bırakmıştır.

“GENEL SINIFLARDA 30 KİŞİ ÜZERİNDE”

* Okullarımıza gönderilecek yüz yüze eğitim için ne kadar ek bütçe ayırdınız? Pandemi realitesinde ek bütçe oluşturmanız gerekiyor.

* Ek derslikler oluşturuldu mu? Sancaktepe Sarıgazi Ahmet Keleşoğlu İlköğretim Okulu’nun 1-H sınıfı hakkında bilgi alınız, ek derslikler henüz kurulmamıştır.

* Bu çocukların sınıfta kaç metrekare ders çalışacaklarını öğrenin. 49 kişi… Pazartesi günü başlayacak yüz yüze eğitimde 49 kişi… Bu sadece Sancaktepe Sarıgazi Ahmet Keleşoğlu İlkokulu 1-H sınıfında değil, İstanbul’daki tüm okullarda mevcut acı gerçeğimiz.

*Genelde sınıflar 30 kişiliktir. 40 kişiden fazla sınıf mevcudu vardır. ‘İdealler metnine’ yazdınız, ‘Öğrenciler arasında 1,5 metre sosyal mesafeyi koruyacaksınız’ dediniz. Nasıl yapılır? Yapılamaz.

* Az önce söylediğin için yapılması için gerekli şartları yaratmadın, takip etmiyorsun.

‘BAŞINA GEL’ DENİLDİ’

* İdealler metninde okulların hijyen ve temizlik koşullarının sağlanması için çoğunluğu temizlik personeli olmak üzere 6 bin ek personel istihdam edileceği belirtildi. 6 bin ek personel alınmadı, alındıysa da okullarda kimse bilmiyor. Okullarımız bir yıldır kapalı.

* Hijyen koşullarını planlamak, bu hijyeni sağlayacak personeli önceden almak, bu kişilere salgına göre eğitim vermek bu kadar mı zor? Şu anda personel bulunmamaktadır.

* Alınsa bile bulunacak personel oradaki süreci öğrenip uygulamaya çalışacaktır. İmkansız. Çocuklarımızın eğitimi şansa ve şansa bırakılmayacak kadar önemlidir.

* Okulun metrekaresi ne olursa olsun, öğrenci sayısı ne olursa olsun hemen her okulda standart olarak 20 kutu maske ve 10 litre dezenfektan bırakılarak ‘Kendinize iyi bakalım’ denildi.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Özlü: Yüz yüze eğitime kesinlikle geçmeliyiz ilginizi çekebilir Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Özlü: Yüz yüze eğitime kesinlikle geçmeliyiz

Bakanlar Kurulu Bilim CHP istanbul Maske Meclis öğrencisi Pazartesi Sağlık Bakanlığı Sağlık Bakanlığı Türkiye yüz yüze

Yüz yüze eğitim kaygıyla başlar…

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK