Bakan yardımcısından TL’den kaçış itirafı

Bakan yardımcısından TL’den kaçış itirafı

117
0
PAYLAŞ

Bakan Yardımcısı’ndan TL kaçtığı itirafı

Bakan Yardımcısı’ndan TL kaçtığı itirafı

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül’den dikkat çekici açıklamalar geldi. “Dolarizasyon önemli bir sorun, TL’ye güveni sağlamak için adımları artırmamız gerekiyor” diyen Gül, “Faizi düşürmenin iki yolu var; bütçe açığını sınırlı tutacaksınız, cari açığı en aza indireceksiniz. hesap açığı.”

Bakan Yardımcısı'ndan TL kaçtığı itirafı

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül, finansal sistemde son dönemde yaşanan dolarizasyon artışını “önemli bir sorun” olarak nitelendirerek, dolarizasyon seviyesini düşürmek ve TL’ye olan güveni artırmak için adımlar atmaları gerektiğini söyledi.

İstanbul’da düzenlenen finansın geleceği toplantısına ilişkin konuşan Gül, “Dolarizasyon önemli bir sorun, seviyesini düşürmemiz ve TL’ye olan güveni artıracak adımlar atmamız gerekiyor… Dolarizasyon sermaye piyasalarının gelişmesinin önünde önemli bir engel” dedi.

‘İLGİ AZALTMANIN İKİ YOLU’

Gül, faiz oranlarının düşürülmesi için bütçe açığının sınırlandırılması ve cari açığın en aza indirilmesi gerektiğini aksi takdirde sermaye kaybı yaşanacağını belirtti.

“Faiz oranlarını düşürmenin iki yolu var. Bütçe açığını sınırlı tutacaksınız, cari açığı en aza indireceksiniz” diyen Gül, “Bu iki açıkla mücadele ederek faizi düşürebiliriz. Bu iki açıkla uğraşmadan faizi düşürürsek sermaye kaybı olur” dedi.

Gül, hanehalkı ve şirketler için kredi mekanizmasının seçici olarak işletilmesi gerektiğini de belirterek, “Kredi mekanizmasını seçici olarak işleteceğiz. Tüketici kredisini daha pahalı hale getirerek ticarete ve sanayiye daha fazla kaynak vermeliyiz” dedi.

Cari açık ve bütçe açığını ülkenin iki temel açığı olarak nitelendiren Gül, “Onları yönetirken optimum noktaya gelmeliyiz… İstikrar bozucu faaliyetlerden kaçınmamız ve mümkün olduğunca TL bazlı borçlanmayı artırmamız gerekiyor.”

Gül, yaptığı konuşmada, bütçe açığının gayri safi hasılaya oranının yıl sonunda yüzde 3,5 olan hedefin altında olmasını dilediklerini ifade etti.

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül üç maaş alıyordu! ilginizi çekebilir Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül üç maaş alıyordu! BİST Genel Müdürü: Bu yıl 38 şirketin halka arzından 16,3 milyar TL elde edildi. ilginizi çekebilir BİST Genel Müdürü: Bu yıl 38 şirketin halka arzından 16,3 milyar TL elde edildi. Doğalgaz fiyatlarında yeni rekorlar geliyor ilginizi çekebilir Doğalgaz fiyatlarında yeni rekorlar geliyor

Bakan Yardımcısı’ndan TL kaçtığı itirafı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK