Berlin’de referandum fiyaskosu: Oy veremediler ve anayasaya aykırı çıktı

Berlin’de referandum fiyaskosu: Oy veremediler ve anayasaya aykırı çıktı

77
0
PAYLAŞ

Berlin’de referandum fiyaskosu: Oy kullanamadılar ve anayasaya aykırıydı

Berlin’de referandum fiyaskosu: Oy kullanamadılar ve anayasaya aykırıydı

Berlin’de genel seçimlerin yanı sıra Federal Meclis ve “dev konut şirketlerinde evlerin kamulaştırılması” konulu referandum yapıldı. Ama referandumda önce oylar kayboldu, ardından seçmenler… Çok sayıda seçmen oy kullanamazken, kamulaştırmanın anayasaya aykırı olduğu ortaya çıktı.

Berlin'de referandum fiyaskosu: Oy kullanamadılar ve anayasaya aykırıydı

Almanya’da yapılan genel seçimlerin yanı sıra Başkent Berlin’de eyalet hükümeti ve dev Alman gayrimenkul şirketlerinin elinde bulunan mülklerin “satın alınması ve kamulaştırılması” konusunda da referandum yapıldı.

Bu yönde bir sivil girişimin talebi oylandı ve yüzde 57,2 ile kabul edildi, ancak yasal dayanağı yok.

Başkentte yaşayanlar dün 6 oy verirdi. Ama sandıklar karıştı. Bazı seçim belgeleri kayboldu. Kuyruklar uzundu, seçmenler evlerine gönderildi. Seçim tam olarak yapılmadı. Birçok kişi 6 oy veremedi. Uzmanlar, seçimin yenilenebileceğini açıkladı.

SATIN ALMA, KAMLAMA DEĞİL

Berlin’deki konut kıtlığını çözmek için yatırımlar yapmak yerine, “Deutsche Wohnen & Co.’nun evlerini kamulaştıralım” sivil inisiyatifi. yaratıldı.

Pazar günü bu grubun talebi kamuoyuna soruldu. Halk da yüzde 57,2 ile “evet” dedi. Bu bir kanun veya uygulama değildir. Sadece görüş sormaz ve yasal bir alt yapısı yoktur. Şimdi kamuoyunun bu talebi üzerine Berlin Eyalet Hükümeti bu yönde bir kanun hazırlayacak.

3000’DEN FAZLA EVİNİZ VARSA

Yasa ile 3000’den fazla konutu olan şirketlerin konutları “satın alma yoluyla” kamulaştırılacak. Bu 7 ila 13 milyar Euro’ya mal olacak ve para Berlinlilerin ceplerinden çıkacak. Bunun yerine konut yapımına hız verilirse hem özel sektör bu işi yapacak hem de devlet para kaybetmeyecek, konut sorunu çözülecekti.

Daha önce Berlin Eyalet Hükümeti’nin kira artışını kısıtlayan bir yasa çıkaran kararı Anayasa Mahkemesi tarafından bozulmuştu.

Şimdi halkın cebinden bu kadar yüksek para vererek kamulaştırma yapmak Anayasa’ya ve serbest piyasayı düzenleyen yasalara aykırıdır.

KİMSE SATMAK İSTEMİYORSA…

İlk olarak, yasa Berlin Eyalet Meclisi tarafından hazırlanmalı ve onaylanmalıdır. CDU, Liberaller ve AfD buna karşı. SPD de buna pek sıcak bakmıyor. Yeni kanunun hukuki altyapısının hazırlanması ve maliklerle hukuki sürecin tartışılması gerekiyor.

Eğer kimse evini satmak istemezse konu “körlüğüm” olacak ve Anayasa Mahkemesi’ne gidecek. Bu kamulaştırma anayasaya aykırıdır. Bu yasa onaylanırsa, Berlin Eyalet Hükümeti önce Berlin Anayasa Mahkemesini atlatmaya çalışacaktır. Bunu aşarsa, Federal Anayasa Mahkemesi’ne götürülecek.

Berlin’deki bu durum aşırı sol partilerin mevcut sisteme getirdiği bir karmaşa haline geldi, kısa sürede çözülmesi çok zor görünüyor ve çözülürse çok maliyetli olacaktır.
Almanya'da hükümeti Yeşiller ve Liberaller belirleyecek ilginizi çekebilir Almanya’da hükümeti Yeşiller ve Liberaller belirleyecek

Almanya istikrarı seçti!  Euro, emekliler ve Türkiye kazandı ilginizi çekebilir Almanya istikrarı seçti! Euro, emekliler ve Türkiye kazandı

Berlin’de referandum fiyaskosu: Oy kullanamadılar ve anayasaya aykırıydı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK