Bitcoin için tarihi gün: İlk kez bir ülkenin resmi para birimi oldu

Bitcoin için tarihi gün: İlk kez bir ülkenin resmi para birimi oldu

88
0
PAYLAŞ

Bitcoin için tarihi gün: İlk kez bir ülkenin resmi para birimi oldu

Bitcoin için tarihi gün: İlk kez bir ülkenin resmi para birimi oldu

Orta Amerika ülkesi El Salvador, kripto para birimleri için tarihi bir gün yaşıyor. El Salvador’da Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden yasa bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. Böylece dünyada ilk kez bir devlet kripto para birimini yasal ödeme aracı olarak kabul etmiş oldu.

Bitcoin için tarihi gün: İlk kez bir ülkenin resmi para birimi oldu

Orta Amerika ülkesi El Salvador’da Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden yasa bugün itibarıyla yürürlüğe girdi.

Geçtiğimiz aylarda Bitcoin, El Salvodar’da yasal para birimi olarak kabul edildi. Bugün çıkarılan ilgili yasa ile El Salvador, kripto para birimini yasal para birimi olarak kullanan ilk eyalet oldu.

Artık 6,5 milyon nüfuslu ülkede ABD dolarına ek olarak Bitcoin de ödeme aracı olarak kullanılabiliyor.

HERKESE 30$ BITCOIN

Hükümet, piyasayı desteklemek için her vatandaşa 30 dolar Bitcoin verdi. Bu bitcoinlere, hükümetin Chivo adlı dijital cüzdanını indirerek kimlik numaraları aracılığıyla erişilebilir.

Yeni yasaya göre Bitcoin’i ödeme aracı olarak kabul etmeyen işletmeler cezalandırılacak. Güncel değeri 155 bin dolar civarında olan 3 Bitcoin’e yatırım yapan yabancılara oturma izni verilecek.

Ayrıca hükümet, Bitcoin yatırımlarını desteklemek için 150 milyon dolarlık bir fon oluşturduğunu duyurdu.

ATM’LER KURULDU

Vatandaşların kripto varlıklarını ABD dolarına çevirebilmeleri için geçen hafta ülkede Bitcoin ATM’leri de kuruldu.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, ülkede 400 Bitcoin olduğunu açıkladı. Bukele, Twitter’dan yaptığı açıklamada bugün 200 coin aldıklarını ve toplamda 400 Bitcoin’e sahip olduklarını duyurdu. Bu paranın bugünkü değeri yaklaşık 20 milyon 930 bin dolar.

400 MİLYON DOLAR TASARRUF

El Salvador’un ekonomisi büyük ölçüde göçmenlerden gelen havalelere bağlıdır. Geçen yıl El Salvador’dan gelen göçmenlerin ülkelerine gönderdiği para 6 milyar dolara ulaştı. Bu miktar, gayri safi yurtiçi hasılanın yaklaşık beşte birini oluşturmaktadır.

Bu paranın transferinden alınan komisyonlar ülke ekonomisi için ciddi bir kayıptır. Bukele, Bitcoin’in bu işlemler için Salvadorlulara yılda 400 milyon dolar tasarruf sağlayabileceğini söylüyor.

ANKETE GÖRE HENÜZ KABUL ETMEDİ

Ancak ülkede aylarca süren hazırlıklara ve Bukele’nin yüksek görev onayına rağmen Bitcoin kullanımı henüz halk tarafından tam olarak benimsenmiş değil.

José Simeón Cañas Central American Üniversitesi tarafından yapılan bir ankete göre, yanıt verenlerin üçte ikisi yasanın yürürlükten kaldırılması gerektiğini söylerken, yanıt verenlerin yüzde 70’i Bitcoin yerine ABD doları kullanmayı tercih edeceklerini söyledi.

DÜNYA BANKASI VE IMF UZAKLIĞI

Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu (IMF), El Salvador’un hamlesine mesafeli yaklaştı.

IMF ülkeyi Bitcoin’in oynaklığının yarattığı riskler konusunda uyarırken, Dünya Bankası El Salvador hükümetinin Bitcoin’e geçiş için yardım talebini çevresel sakıncaları öne sürerek reddetti. Dünya Bankası ayrıca kripto para birimi işlemlerinde şeffaflık eksikliğine de değindi.

YAKIN İZLEME

Bölgedeki diğer hükümetler de El Salvador’un deneyimini yakından izleyecek. Geçen ay Küba, adada halihazırda kullanılan kripto para birimini yasallaştırmak için harekete geçerken, Panama ve Uruguay gibi ülkelerdeki bazı milletvekilleri benzer yasalar önerdi.

El Salvador’daki deneyin başarılı olması halinde dünyadaki birçok ülkenin benzer adımlar atabileceği iddia ediliyor.

Bitcoin ARTTI

Bitcoin, El Salvador’dan gelen haberlerin ardından bugün 52.000 doların üzerine çıkarak 13 Mayıs’tan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Dün Reddit ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında bazı kullanıcılar Bitcoin satın almak için çağrı yaptı, bu çağrı piyasayı hareketlendirdi. Bugün El Salvador’un Bitcoin’e yasal geçişi, artışı daha da hızlandırdı. Bitcoin bir günde yüzde 1.8 kazandı.

En son 23 Ağustos’ta 50 bin doların üzerinde gören Bitcoin, ardından 46 bin dolara geriledi. Buna rağmen Temmuz ortasından bu yana yüzde 70’in üzerinde değer kazanan Bitcoin, 30 bin dolardan 52 bin 600 dolara tırmandı.

Bitcoin' ve El Salvador dopingi ilginizi çekebilir Bitcoin’ ve El Salvador dopingi Kripto para birimleri yaptırım uygulanan ekonomilerin can damarı olacak mı? ilginizi çekebilir Kripto para birimleri yaptırım uygulanan ekonomilerin can damarı olacak mı?

ABD Amerika bitcoin Dünya El Salvador haberleri Hükümet İran Küba Panama para sosyal medya transferi Twitter Uruguay Venezuela

Bitcoin için tarihi gün: İlk kez bir ülkenin resmi para birimi oldu

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK