Bu ürünlerde kıtlık var!

Bu ürünlerde kıtlık var!

78
0
PAYLAŞ

Bu ürünlerde eksiklik var!

Bu ürünlerde eksiklik var!

Pandemi, arz-talep dengesizliği ve iklim sorunları tedarik zincirlerini sarstı. Motorlu taşıtlardan bilgisayara, mobilyadan gıdaya birçok sektörde birçok üründe tedarik sorunları ve fiyat artışları yaşanıyor.

Bu ürünlerde eksiklik var!

Dünya genelinde birçok üründe tedarik sorunu var. Chip sıkıntısı otomotivden bilgisayara birçok üründe üretimi yavaşlatırken diğer sektörlerde de ciddi sorunlar yaşanıyor.

İngiliz Financial Times gazetesinde bugün yayınlanan “Tedarik zinciri sıkışmasından önce arabalar, şimdi sandalyeler ve dolaplar” başlıklı haberde sorun yaşayan sektörler ve ürünler anlatıldı.

Avrupa’da motorlu taşıtlardan elektronik eşyalara, makinelerden bilgisayara, mobilyadan yiyeceğe, içeceklerden hazır giyime kadar birçok sektörde üreticiler malzeme ve ekipman sıkıntısı yaşadıklarını bildirdi.

Avrupa Birliği’ndeki (AB) kauçuk, makine, bilgisayar ve elektronik eşya üreticilerinin yaklaşık yarısı tedarik sıkıntısı bildiriyor. Otomobil üreticilerinin yaklaşık yüzde 60’ı tedarik sorunlarından etkileniyor.

Almanya’daki işletmelerin yüzde 83’ü hammaddelerde tedarik sorunu veya fiyat artışı bildirdi.

ETKİLENEN MOBİLYA DEV IKEA

“Ikea’nın mobilya arz sıkıntısı, daha geniş bir lojistik krizi ve beraberindeki ekonomik tehlikeleri içeriyor” diyen haberde, üretimde temel girdilerin pek çok sektöründe arz sorunu olduğu, küresel ekonomideki toparlanmayı tehdit ettiği ve enflasyonun yükseldiği vurgulandı.

İsveçli mobilya devi Ikea, durumu “mükemmel fırtına” olarak nitelendirdi ve İngiltere’deki kamyoncu sıkıntısının da birçok ürünün tedarik sorununda rol oynadığına dikkat çekti.

Şirket ayrıca normalleşme için henüz bir tarih öngörmediklerini de belirtti. Ikea’nın küresel tedarik müdürü Henrik Elm, sorunun birkaç hafta hatta aylar içinde çözüleceğini düşünecek kadar saf olmadıklarını söyledi.

Fransız mobilya firması Temahome’un CEO’su Phillipe Moreau, 2021’in ilk yarısında 600 parçalık kataloglarının yarısının kereste, reçine ve çelikte yaşanan tedarik sorunları nedeniyle boş kaldığını, Asya’dan bir vidanın ya da küçük bir parçanın bile zarar görebileceğini belirtti. üç ay sürer.

AB’DEKİ ÜRETİCİLERİN YÜZDE 40’I ŞİKAYET EDER

Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki üreticilerin yüzde 40’lık rekor bir seviyesi, yetersiz malzeme ve ekipman nedeniyle üretimlerinin sınırlı olduğunu bildirdi.

AB Komisyonu tarafından yapılan ankete göre, bölgedeki mobilya üreticilerinin üçte biri tedarik sorunlarından etkilendiğini bildirdi.

Asya başta olmak üzere pandemi, hava koşulları, pandemi nedeniyle bazı önemli limanlarda kısıtlamalar, artan arz-talep dengesizliği ile arz sorununun ana nedenleri olarak sıralanıyor.

ABD’deki Ida Kasırgası, başta kereste olmak üzere tedarik zincirlerindeki sorunu da şiddetlendirdi.

SORUN 2023’E KADAR DEVAM EDEBİLİR

Öte yandan deniz taşımacılığı fiyatlarındaki (navlun) astronomik artış devam ediyor. Avrupa ve Çin arasındaki nakliye ücreti, Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre yedi kat artarak 2.000 dolardan yaklaşık 14.000 dolara yükseldi.

Fransız kredi sigortası şirketi Euler Hermes’in makroekonomik araştırma birimi başkanı Ana Boata, deniz taşımacılığında tam normalleşmenin 2023’e kadar olmayacağı tahminini paylaştı. Boata, son dönemde bu alanda yatırım eksikliği olduğuna dikkat çekti. 10 yıl.

Otomotiv endüstrisi çip krizinde karamsar: 2023'e kadar sürebilir ilginizi çekebilir Otomotiv endüstrisi çip krizinde karamsar: 2023’e kadar sürebilir İngiltere'de salgın nedeniyle günde 50 mağaza kapandı ilginizi çekebilir İngiltere’de salgın nedeniyle günde 50 mağaza kapandı

Bu ürünlerde eksiklik var!

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK