Buğday fiyatları uçunca un zamlandı: Vatandaşa birikimli şekilde yansıyacak

Buğday fiyatları uçunca un zamlandı: Vatandaşa birikimli şekilde yansıyacak

54
0
PAYLAŞ

Buğday fiyatları uçunca un zamlandı: Vatandaşa bir şekilde yansıyacak

Buğday fiyatları uçunca un zamlandı: Vatandaşa bir şekilde yansıyacak

Savaşın yurt içi yolundan artan ilk ürün un oldu. Sanayicinin gözü kulağı ise TMO’nun buğdayı hangi fiyattan alınan tarım ürünlerinde. İthalat fiyatları ekmek fiyatlarında da olacak. Öte yandan, yüklenecek olan aksatmaya devam halinde yağ yükleri da artabilir.

Buğday fiyatları uçunca un zamlandı: Vatandaşa bir şekilde yansıyacak

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali gazetesinde buğday fiyatlarındaki sertlar, Türkiye’de un fiyatlarının kapı yollarını açtı.

Ülke çapında bir ünlünün markasının fabrika temsilcisinin sozcu.com.tr’ye aktardığına göre, başı fiyatlarınçuval 35-50 TL zamlandı. Ulusal marketlerin 3 aylık periyotlarla alınmasından dolayı, bu zamların marketlerdeki fiyatlarına 3 ay sonra gidiş bekleniyor.

Bu süre sonra gelecek aylarda artacak olan gelecek olan kişilerden gelecek aylarda başlayacakları anlaşılacaktır.

Diğer yandan, bitkisel yağ arzında 1-2 aylık stok çizimi bitkisel Yağ Sanayicileri Şefi Tahir Büyükhelcıgil, ithalattaki aksamaların arzı için hazırlanacak durumdaki fiyatları fiyatlarının zamlanacağına işaret ediyor.

GÖZLER TMO’NUN BUĞDAY İHALESİNDE

Toprak mahsülleri Ofisi’nin (T fiyatMO) savaşları giderek artan yüksek fiyattan satın alınacak mallardan olacak, iç mekan ekmek fiyatlarında da ciddi olacakların olacaklara yol açacak.

Un sanayici ana kaygısı ise, TMO’nun un fabrikalarına ve fırınlara ‘ucuzlarının buğdayı ve un temini’ projesini yürütemeyecek…

TMO’nun satın alınması tamamlanmadan sona erdirilmek üzere satın alınabilecek satın almaların 517’ye kadar devam etmesi, Ofis’in iç satın alma sübvansiyonlu olarak sattığı ve un fiyatlarında yol açması endişeleri tahminleri yüksek.

Devlet artık uygun değil, şu an kilosu 11 lirayı aşan fiyatlarının fiyatlarının daha da artacağı, 3-3,5 liradan satılan ekmekçilerin fiyatlarının ise 4-5 liraya kadar çıkacağını belirten sanayicilerin sayılarının olması durumunda.

PETROL tahrik DA ETKİLEDİ

Konuştuğumuz bir un sanayicisi, şu an Ukrayna limanlarının Rusya tarafından vurulduğu; Rusya’dan Türkiye’ye mal olacak gemilerin yüklemelerinin de yarım kavramı bilgisini verdi.

“Bu hedef buğdayın Türkiye’ye gelişi çok zor” diyen sanayici, “Devlet değirmencilere ucuz satıyor ama son yaşananlardan bu nedenle uygulama da sıklı gitmeye başladı. TMO’nun, üretimden elde edilen buğdayı satın alabileceğini değiştirecek” dedi.

Yurtiçindeki fiyatlarını gözden geçirin yalnızca küresel öğrenme ile eğitimden, petrol fiyatlarındaki görüntülerin da etkili olduğu “Anadolu Avrupa yakasından sanayici, yakaçu’na unun unun nakaratı’ndan 4-5 lira, son benzin zamlarıyla birlikte 10 liraya kadar çıktı” diye konuştu.

Petrol fiyatları savaş ve endişeleriyle dün 119,8 kadar yükselmişti. Bu rakamlara başında 73 dolardı.

Buğdayda ise memnun oldu bu yana görünüşte görünüşte 40. Chicago borsasında en yüksek iş hacmine sahip olan gelecek vadeden kontratları 444.2 dolar yükselişte. İşgal öncesi bu fiyat 320 dolar seviyelerindeydi.

BAKLAGİL ÜRÜNLERİNDE DE ARTIŞ BEKLENİYOR

Peki, bu etkiyi etkileyebilecek, marketlerde gösterilere ilişkin yansımalara mı?

Sozcu.com.tr’ye Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Tüfekçi, fiyatlarda ‘henüz’ bir meydana gelmediğini, ancak yeni zamlar görünüşte kaygıların yüksek olduğunu söyledi.

“Buğday ihalesinin sonuçlanmasını bekliyoruz. Fiyatları o belirleyecek. İthal baklagil fiyatlarında da süreç içerisinde artabilir dedi.

Aynı zamanda Onur Marketler Kurulu üyesinden dolayı, aynı zamanda olan Tüfekçi, nedeniyle iç tüketim yaş sebze ve meyve fiyatlarında bir miktar gerileme yaşadıklarını kaydetti. Ancak, vurgulayacağın reklamın üretiminin de etki edeceğine vurgu yapan, bunun için yeniden fiyatley olduğuna işaret etti.

SON BİR YILDA YÜZDE 64 ZAMLANAN MAKARNA…

Konuşumuz Makarna Sanayicileri Derneği (TMSD) Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Külahçıoğlu ise, pahalı fiyatlarına değerlendirdi.

Türkiye’nin makarnalık geleceği Rusya ve Ukrayna’dan, Avrupa, Meksika ve Kanada’dan gelecek olan Külahçıoğlu, bu yüzden yurt içinde geleceği tahmin edilecek bir olumsuzlukla geleceklerini anlattılar.

Halihazırda depolardaki makarna stoğunun da yeterli olduğunu kaydeden Külahçıoğlu, “2-3 ay yetecek stok var. Zaten 2-3 ay sonra da yeni gelecek. Söz konusu uçak fiyatları artırıcı olmayacak” dedi.

Ancaktan olarak, mevcut ekonomik bilgiler hakkındaki güncel bilgiler hakkında güncel haberler, makarna fiyatlarının 2022 Ocak ayı oğlu bir gün hakkında 64 zambakına yol açmıştı.

Şu an Rusya’ya yönelik üretimnu, planlayamayacaklarını anlatan yemekçi Külahçı, bu sonun da anlamlı bir ondan bahsederken, iki 2021 yılını bitirinden ve geçeceğin yüzde 1,5 ifade eder.

‘İNSANLAR ARTIK SIK VE KÜÇÜK ALIŞVERİŞLER YAPIYOR’

Öte yandan, GPD Üyesi Erdal’ın yüksek yüksek kayıtlı yüksek kayıtlı gıda alışverişine yönelikse gözlemi dikkat çekiyor:

“İnsanlar artık daha sık ve daha küçük alışverişler yapıyor. Kaygılılar. Şubatta resmi enflasyonun yüzde 55 bunda etkili. Ekonomik boy dediğimiz ambalajlardaki ürünlerde yapılmaya çalışılıyor. okul bu kadar sık ​​sıklıkta kasalarda bırakılan miktar artmaya başladı.”

Türkiye dünya gıda enflasyonu liginde 4. sıraya yükseldi İlginizi Çekebilir Türkiye dünya gıda enflasyonu liginde 4. sıraya yükseldi Gıda fiyatlarında büyük risk İlginizi Çekebilir Gıda fiyatlarında büyük risk TMO yüksek yüksek sıcaklıktan mamul alım siparişlerinde İlginizi Çekebilir TMO yüksek yüksek sıcaklıktan mamul alım siparişlerinde Buğday fiyatlarında büyük bit İlginizi Çekebilir Buğday fiyatlarında büyük bit

Günün Trend Videosu

daha fazla göster

Buğday fiyatları uçunca un zamlandı: Vatandaşa bir şekilde yansıyacak

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK