Çeşme’de yıkım zamanı!

Çeşme’de yıkım zamanı!

80
0
PAYLAŞ

Çeşme’de yıkım zamanı!

Çeşme’de yıkım zamanı!

Alaçatı’da inşa edilen ve Acun Ilıcalı ile Mesut Özil’in villalarının bulunduğu lüks projede kaçaklar için Koruma Kurulu tarafından yıkım kararı verildi. Arkeolojik sit alanına inşa edilen ve kral mezarlarının bulunduğu projede gözler Çeşme Belediyesi’nde.

Çeşme'de yıkım zamanı!

İzmir 1 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, Veryeriler İnşaat’ın Çeşme Alaçatı’da yaptığı ve televizyoncu Acun Ilıcalı ve futbolcu Mesut Özil’in ultra lüks villalarının yer aldığı gayrimenkul projesi için dikkat çekici bir karar aldı.

Koruma Kurulu, 4460 ada ve 6 parsel üzerinde 2700 metrekare arsa üzerinde yükselen villalarda onaylı projeye aykırı olarak yapılan bölümlerin yıkılmasını istedi.

SUÇ BİLDİRİLECEK

Arsa üzerinde yükselen taşınmazlara ilişkin imar barışı çerçevesinde alınan iki yapı kayıt belgesinin iptal edildiğine işaret eden Koruma Kurulu, izinsiz uygulamaların 2020 yılından bu yana devam ettiğine dikkat çekerek, bunlar hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. sorumluluk sahibi.

İzmir 1 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, 31 Temmuz 2021 tarihinde aldığı kararda, kral mezarlarının bulunduğu ören yerinde inşa edilen villaların, onaylanan projeden farklı bir şekilde yapıldığını belirtti.

Kurul, yıkım ve fesih kararı için 2863 sayılı Kanun’un 9. maddesine işaret etti. Söz konusu maddede, “Koruma Yüksek Kurulu’nun ilke kararları çerçevesinde koruma bölge kurullarınca alınan kararların aksine, korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarına herhangi bir yapı veya fiziki müdahale yapılamaz. korunan, koruma alanları ve korunan alanlar, tekrar kullanıma açılamaz veya kullanımları değiştirilemez. Büyük onarımlar, inşaat, montaj, delme, kısmen veya tamamen yıkım, yakma, kazı ve benzeri işler inşaat ve fiziki müdahale olarak kabul edilir.

CEZA NE KADAR?

2863 sayılı Kanunun 65 inci maddesi bu suça şu cezayı vermektedir: “Tescilli sit alanları ile korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları ile sit alanları bu Kanuna göre tebliğ veya ilan edilmiş olmasına rağmen, yok edilebilir, bozulabilir, yok edilebilir, yok edilebilir veya herhangi bir şekilde. Her ne suretle olursa olsun kasten zarar verenler ile bölge koruma kurullarının izni olmaksızın inşaat veya fiziki müdahalede bulunanlar veya yaptıranlar 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır. .

Ekinoks Çevre ve Kültür Derneği Başkanı Başak Yasemin Kumaş

GÖZLER ÇEŞME BELEDİYESİ’NDE

Projede kaçak yapılaşmaya karşı mücadele eden Ekinoks Çevre ve Kültür Derneği Başkanı Başak Yasemin Kumaş, SÖZCÜ’ye şunları söyledi: “Dernek olarak 6 yıldır bu dosyayla uğraşıyoruz. Koruma Kurulu kararı ile inşaat başlamışsa, bir milimetre bile kurcalanamaz. Burada arazinin yüzde 80’ini kaplayan yapılar var, normal şartlarda yüzde 30’u asla geçemezsiniz.

Geçtiğimiz Mart ayından bu yana ihlallerin giderilmesi talep edilmiş ve Koruma Kurulu bu konuda iki karar almıştır. Ancak kanun hükümleri ve idari yaptırımlar henüz yürürlüğe girmemiştir. Yıkım operasyonlarının akıbetini öğrenmek için Çeşme Belediyesi’ne başvurduk. 15 gün içinde cevap verilmezse suç duyurusunda bulunacağız.

Kültür ve tabiat varlıklarını koruyamayacaksak, bu kanunların hangi millet için geçerli olduğunu bilmek isteriz.

Çin Seddi inşaatı ilginizi çekebilir Çin Seddi inşaatı Çeşme'den 'kötü kokular' yükseliyor ilginizi çekebilir Çeşme’den ‘kötü kokular’ yükseliyor

Acun Acun Ilıcalı Alaçatı Çeşme Çin Ekonomi İzmir Mesut Özil para Sözcüsü suç duyurusu

Çeşme’de yıkım zamanı!

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK