CHP’li Budak: 2019’daki turizm gelirine 2024’te bile ulaşılamayacak

CHP’li Budak: 2019’daki turizm gelirine 2024’te bile ulaşılamayacak

69
0
PAYLAŞ

CHP Budak: 2019’da turizm gelirine 2024’te bile ulaşılamayacak

CHP Budak: 2019’da turizm gelirine 2024’te bile ulaşılamayacak

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, 5 Eylül’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Orta Vadeli Programı (OVP) turizm gelirlerini artırmaya yönelik özel bir önlem öngörmeyerek eleştirdi.

CHP Budak: 2019'da turizm gelirine 2024'te bile ulaşılamayacak

Orta Vadeli Programı (OVP) turizm gelirlerini artırmaya yönelik herhangi bir özel önlem öngörmemekle eleştiren CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, hükümetin turizm sektörü için somut bir programı veya politika önerisinin olmadığını söyledi.

Salgın döneminde hükümetin turizme yönelik politikalarının sektörü mutlu etmekten uzak olduğuna işaret eden Budak, şunları kaydetti:

“Açıkladıkları Orta Vadeli Programda 2021 için 17 milyar dolar, 2022 için 25 milyar dolar, 2023 için 30 milyar dolar ve 2024 için 34 milyar dolar turizm geliri öngörüyorlar. Turizm gelirlerinin ancak eski seviyelerine yaklaşacağını itiraf ettiler. 5. yılın sonunda. Nitelikli yatak kapasitesini artırarak, turizm şehirlerine dış hat uçuşlarını artırarak, turizmi çeşitlendirerek ve Türkiye’nin tanıtımını artırarak bu gelire ulaşacaklardır. Halihazırda bu ülke mevcut yatak kapasitesi, uçuş sayısı ve turizm çeşitliliği ile 2019 yılında 2024 yılında tahmin ettiğinizden daha fazla turizm geliri elde etti. Programın ne kadar ciddiyetle hazırlandığı buradan bile anlaşılıyor. Hükümetin turizm politikalarını nerede tuttuğumuz bize kalmış. Sıradan politikalarla sektörü nefes almak için olağanüstü bir krize sokamazsınız.”

TURİZMDE ACİL OLARAK YAPILMASI GEREKENLER

Salgının başlangıcından bu yana yapılması gerekenleri sürekli tekrarladıklarını belirten Budak; “Hükümet hâlâ bildiğini okumaya devam ediyor. Kısa Çalışma Ödeneği (CÖÖ) bir an önce sektöre iade edilmeli ve 2022 yılı sonuna kadar uygulanmalı. Turizm sektörünün üzerindeki yüklerin hafifletilmesi için pandemi öncesinde uygulamaya konulan Turizm Teşvik Payı ödemeleri, , ve henüz uygulanmayan Konaklama Vergisi ödemeleri tamamen kaldırılmalıdır. Konaklama sektörüne uygulanan KDV indirimi, 2024 yılı sonuna kadar sektörde faaliyet gösteren tüm işletmeleri kapsayacak şekilde genişletilmelidir. Turizm sektöründe istihdamın korunmasına yönelik istihdam teşvikleri ilan edilmelidir. Sektörde faaliyet gösteren işletmelere düşük faizli kredi tahsis edilmelidir.

Borsa İstanbul'da tersine göç sürüyor ilginizi çekebilir Borsa İstanbul’da tersine göç sürüyor Elektrikte teşvik büyük zam yapacak ilginizi çekebilir Elektrikte teşvik büyük zam yapacak

CHP Budak: 2019’da turizm gelirine 2024’te bile ulaşılamayacak

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK