Çiftçinin çöpe attığı ıskarta limon marketlerde 6 lira

Çiftçinin çöpe attığı ıskarta limon marketlerde 6 lira

113
0
PAYLAŞ

Çiftçinin çöpe attığı limon marketlerde 6 lira.

Çiftçinin çöpe attığı limon marketlerde 6 lira.

Türkiye limon üretiminin önemli bir kısmını karşılayan Adana’da yerel zincir marketler, çiftçinin çöpe attığı limonları kilogramı 5-6 liraya satmaya başladı.

Çiftçinin çöpe attığı limon marketlerde 6 lira.

Türkiye’nin narenciye üretiminin üçte birini gerçekleştiren Adana’da, yaklaşık 135 bin dekar alanda üretilen mayer tipi limonlarda hasat devam ediyor. Bahçede kilogram fiyatı 1 ile 1 buçuk lira arasında değişen limonlara talep yokken, çiftçinin çöpe attığı limonlar yerel zincir marketlerde kilogramı 5-6 liradan satışa sunuluyor.

Yerel zincir marketlerin bazen bahçeden atılan limonları, bazen de narenciye paketleme tesislerinden 40-50 sente satın aldığı öğrenildi.

KALİTELİ LİMON 3 TL’YE SATILABİLİR

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Zincir marketlerde kasaya koymadığımız ıskarta, hastalıklı ürünler 5 lira 75 kuruşa satılıyor. Bu limonlar satılmamalı, çöpe gitmeli. Ağaçta daha iyi alıcı bulunmazken, atılan limonlar 4-5 kat fazla satılıyor. Hatta marketlerde 3 liraya gitse çiftçi bundan para kazanacak. Düşük fiyat nedeniyle tüketim artacaktır. Birinci kalite limonlar marketlerde 3 ila 3 buçuk liraya satılabiliyor. Kimsenin almadığı limonları satmak yanlış” dedi.

DENETİMİM ARTMALI

Denetimlerin artırılması gerektiğini vurgulayan Doğan, “Denetimler Adana Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılmalıdır. Hurdaya çıkan meyveler zincir marketlerde satılmamalıdır. Atılan ürünlerin mahalle pazarlarında bile satılmaması, Adana merkezdeki zincir markette satılması bizi üzüyor. Fiyatlar çok ucuz olmasına rağmen alıcı yok. Ürün yurt dışına çıkmıyor” dedi.

“DFIF YENİDEN GELMELİ”

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu’nun (DFİF) tekrar gelmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Zincir marketler gelsin, onlara en kaliteli ürünü 1,5 milyona vereceğim. Bahçeden 2 lira. Aldıkları ürünleri 3 liraya satsınlar. Atılan meyveyi bile oraya koymaları çok yazık. Markette kendi gözlerimle gördüm, fotoğrafını çektim ve utandım” dedi. (İHA)

Tarla fiyatı 2 lira olan ürün piyasada 10 lira. ilginizi çekebilir Tarla fiyatı 2 lira olan ürün piyasada 10 lira. Bu oranda marketlerde fiyatı artan ürünleri bile bulamıyoruz. ilginizi çekebilir Bu oranda marketlerde fiyatı artan ürünleri bile bulamıyoruz.

Adana Ekonomi para Türkiye

Çiftçinin çöpe attığı limon marketlerde 6 lira.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK