Çiftçiye bedelsiz tohum verilsin

Çiftçiye bedelsiz tohum verilsin

60
0
PAYLAŞ

Çiftçiye ücretsiz tohum verilecek

Çiftçiye ücretsiz tohum verilecek

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Kuraklıktan etkilenen çiftçiler borçlarını ödemekte zorlanıyor. Çiftçiye ücretsiz tohum verilmeli” dedi.

Çiftçiye ücretsiz tohum verilecek

42 ilde çiftçiler kuraklık nedeniyle hayal kırıklığına uğradı. Beklenen verimi alamayan çiftçi şimdi nasıl ekeceğini düşünüyor. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, çiftçilerin kuraklık desteği konusunda umutsuz olduklarını belirterek, “Kuraklıktan etkilenen çiftçi kredilerini ve piyasa borçlarını ödemekte zorlanıyor. Çiftçiye bedava tohum verilmeli, gübre fiyatları mutlaka düşürülmeli” dedi.

HASAR DEĞERLENDİRMESİ YOK

Niğde’nin kuraklıktan etkilenen köylerinde çiftçilerle bir araya gelen Gürer, sorunlarını ve taleplerini dinledi. Bu yıl kuraklık yaşadıklarını belirten çiftçiler, Gürer’e buğday, çavdar ve nohut ektiklerini ancak kuraklık nedeniyle büyük verim kayıpları yaşadıklarını anlattı.

Üreticiler, kuraklık yaşadıklarına dair ilgili mercilere dilekçelerini sunmalarına rağmen ekilen alanlarda herhangi bir tespit yapılmadığını ve çiftçi için dekara 100 TL’lik kuraklık desteğinden yararlanıp yararlanamayacaklarını bilmediklerini, çünkü herhangi bir belirleme yapılmadı.

Tarladaki ürün faturaya yetmiyor

Gürer, “Girdi maliyetleri sürekli artıyor. Sadece gübre fiyatı yaklaşık yüzde 150 arttı. Tohum ve ilaç fiyatları katlanıyor. Üretim eksikliği ithalatı patlattı. Tarımsal sulamada kullanılan elektrik ücretleri sürekli artmaktadır. Tarladaki mahsul ancak bu faturayı karşılamak için geldi.”

Çiftçiye ücretsiz tohum verilecek

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK