Çinli Xiaomi ile Türk Metal anlaştı: 1 Ekim’de TİS süreci başlayacak

Çinli Xiaomi ile Türk Metal anlaştı: 1 Ekim’de TİS süreci başlayacak

140
0
PAYLAŞ

Çinli Xiaomi ve Türk Metal anlaştı: TİS süreci 1 Ekim’de başlayacak

Çinli Xiaomi ve Türk Metal anlaştı: TİS süreci 1 Ekim’de başlayacak

Xiaomi Salcomp ile Türk Metal Sendikası arasında sözlü anlaşmaya varıldı. Taraflar Salı günü tekrar bir araya gelecek. Sendika üyeliğinden ihraç edilen 170 işçinin görevlerine iade edileceği ve 1 Ekim’de TİS sürecinin başlayacağı belirtildi.

Çinli Xiaomi ve Türk Metal anlaştı: TİS süreci 1 Ekim'de başlayacak

Çinli sermayeli Xiaomi ve iş ortağı Salcomp’un İstanbul Avcılar’da kurduğu telefon fabrikasında sendikaya üye oldukları için işten atılan işçilerin direnişi sonuç verdi.

Çin’e ait Xiaomi ve Türkiye’de Mi, Redmi ve POCO markalarıyla tanınan iş ortağı Salcomp’un İstanbul Avcılar’daki fabrikasında Türk-İş Türk Metal Sendikası’na üye oldukları için 170 işçi işten çıkarıldı.

Son durumu sozcu.com.tr’ye değerlendiren Türk Metal Sendikası İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı Mehmet Ali Akman, Perşembe günü işverenle görüştüklerini belirterek, işten çıkarılan 170 işçinin işe iadesini talep etti.

Akman, bu görüşmeyle sözlü anlaşmaya varıldığını, ihraç edilen işçilerin işe iade edileceğini ve TİS görüşmelerinin 1 Ekim’de başlayacağını belirtti.

‘ZAFER XIAOMI İŞÇİLERİNİN OLDU’

Ancak Akman’a göre taraflar 1 Ekim’den önce 21 Eylül Salı günü tekrar bir araya gelecek.

Salı günü anlaşmaya varılırsa işçilerin mutlaka çalışmaya başlayacağını kaydeden Akman, “Bir diğer şartımız da sendikal haklara saygı duymak, sendikalara baskı yapmamak ve işverenin izin itirazını geri çekmek. İşveren, izin itirazını geri çekmek için Salı gününden hemen sonra başvuruda bulunacak ve 1 Ekim 2021 tarihinden itibaren toplu iş sözleşmesi süreci başlayacak.

Söz konusu tarihe kadar toplu iş sözleşmesinden tüm üyelerin yararlanacağını kaydeden Akman, “İhraç edilen üyelerimize işsiz kaldıkları her gün için 100 TL ek destek ödemesi yapılacaktır” dedi.

Direnen işçiler geceyi Avcılar’daki fabrikanın önünde geçirdi.

FERAGAT EKSİK

Avcılar’daki fabrika önünde 100 işçinin başlattığı direniş sürecini hafta başında sozcu.com.tr’ye anlatan Akman, işverenin bazı işçilere 200 TL vererek direnişi kırmak istediğini belirtti.

Akman, işe alınan çalışanların asgari ücretin üzerinde bir maaşta anlaştıkları halde asgari ücret aldıklarını belirterek; birçoğunun maaşlarından yapılan çeşitli kesintiler nedeniyle bu maaşın tamamını bile alamadığını söyledi.

Xiaomi'nin Avcılar'daki fabrikasında sendikal katliam ilginizi çekebilir Xiaomi’nin Avcılar’daki fabrikasında sendikal katliam

Çinli Xiaomi ve Türk Metal anlaştı: TİS süreci 1 Ekim’de başlayacak

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK