Dalış merkezleri iflasın eşiğindeDurum kötü olmasına rağmen yardım olmadıSEZON BAŞLARKEN MASRAF KATLANIYOR

Dalış merkezleri iflasın eşiğindeDurum kötü olmasına rağmen yardım olmadıSEZON BAŞLARKEN MASRAF KATLANIYOR

81
0
PAYLAŞ

Dalış iflasın eşiğinde

Dalış iflasın eşiğinde

Normalde Nisan ayı sonunda başlayan dalışların bu yıl 20 Haziran’dan sonra başlaması ve beklenen turistlerin gelmemesi Marmaris’teki dalış sektörünü alt üst etti.

Dalış iflasın eşiğinde

Muğla’nın Marmaris ilçesinde dalış şirketleri iflasın eşiğinde. Önceki yıllarda bir sezonda 4-6 bin müşteriye ulaşan firmalar bu yıl 600 kişiye bile ulaşamadı. Şu anda 10-12 kişinin çalıştığı bir dalış merkezinde en fazla 5 kişi çalışıyor. Normalde Nisan ayı sonunda başlayan dalışlar bu yıl 20 Haziran’dan sonra başlamış ve İngiliz turist azlığı sektörü zor durumda bırakmıştı. 34 yaşındaki dalış eğitmeni Behçet Kutlu, SÖZCÜ’ye, “Tekneyi suya indirmek için para kazanmadan 100 bin TL ödüyoruz” dedi. Salgın öncesine kadar turizmde yükselen bir değer olan dalış turizmi hızla iflasa doğru ilerliyor. Marmaris’teki 10 dalış merkezi, çevresiyle birlikte ciddi sıkıntılar yaşıyor. Sezonun geç başlaması, orman yangınları ve okulların açılmasıyla kötü bir sezon geçiren firma sahipleri ne yapacakları konusunda kafaları karıştı.

4-5 KİŞİ İLE DALIŞ

Behçet Kutlu, “Salgınla birlikte turizm dibe vurdu. Marmaris’teki 10 dalış merkezi çok zor durumda. Bu yıl geçen yıldan daha da kötü. İngilizler Eylül’e kadar geldiğinden geçen yıl iş yaptık. Bu yıl dalış zaten 20 Haziran’da başladı. Avrupa’dan nadir gelenler var. Bizim için en önemli olan İngiliz pazarı kapalı. Normal sezonda en az 12 çalışanla çalışıyorduk. Bu sene 4, en fazla 5 kişi ile çalışıyoruz ama bu durumda zarardayız. Tabii ki uzun yıllardır bizimle birlikte çalışan kemik organlarımızı da elimizde tutmamız gerekiyor. Tüm şirketler olarak ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız.”

YERLİ MÜŞTERİ DE OLDU

Türk müşteriler arasında son yıllarda dalışa ilginin arttığını kaydeden Kutlu, “Yerli müşterilerimizle eğleniyorduk. Okullar başladı, şimdi çoğu gitti. 3-5 kişi ile dalış yaptığımız zamanlar oluyor, yakıt parası bile çıkmıyor. Salgın öncesi yıllık müşteri sayımız 4-6 bin kişi arasında değişiyordu. Geçen yıl bine bile ulaşamadık” dedi.

Durum kötü olmasına rağmen, yardım yoktu.

Salgın döneminde kurum ve limanlarda azalma olup olmadığına değinen Behçet Kutlu, “Odalar aracılığıyla girişimlerde bulunduk. Geçen yıl federasyon yetki belgesinde sadece %30 indirim yaptı ama bu yıl durum çok daha kötü olmasına rağmen yapılmadı ve talepte bulunduk.”

SEZON BAŞLADIĞINDA MALİYET İKİYE KATLANDI

Dalış şirketlerinin diğer iş kollarından farklı olduğunu belirten Behçet Kutlu, “Teknelerimizin sezona hazırlık aşamasında marina gibi bağlı olduğumuz kurumlara ödenmesi gereken ücretler ve ücretler var. , bakım masrafları, marina ücretleri, liman bağlama ücretleri ve Ticaret Odası. Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’ndan alınan yetki belgesi ücretleri, antrenörlerin vize ücretleri ve şu anda aklıma gelmeyen harcamalar ile muazzam rakamlara ulaşan giderlerimiz var. Turizm Acente Katkısı olarak son yıllarda verilen ciromuzdan yüzde 1,5 oranında tekne sörvey, ücret, turizm faaliyet belgesi ücretlerini kesmeye başladılar. Vergileri, sigorta ücretlerini saymıyorum.”

Dalış iflasın eşiğinde

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK